Украинският президент Володимир Зеленски получи уверения за подкрепа от западните лидери, преди да се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде ДПА.
Зеленски взе участие днес във видеоконферентен разговор с лидерите на десетина европейски страни и Канада, плюс ръководителите на Европейската комисия и НАТО.
Германски правителствен говорител заяви, че лидерите са изразили "пълна подкрепа и са подчертали ангажимента си към тясното сътрудничество със САЩ за постигане на устойчив и справедлив мир в Украйна".
Германският канцлер Фридрих Мерц свика видеоконферентната среща по искане на Зеленски, уточни говорителят.
Френският президент Еманюел Макрон каза, че европейците трябва да участват пълноценно в обсъжданията, които ги засягат, съобщи Елисейският дворец. Макрон се очаква да бъде домакин на среща на Коалицията на желаещите – обединение на страни, обещали категорична подкрепа за Киев – в Париж през януари.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, която също участваше в разговора, посочи в Екс, че всички усилия са насочени към постигането на "нашата обща цел – справедлив и траен мир, съхраняващ суверенитета и териториалната цялост на Украйна".
Европа следи внимателно новините около предстоящата среща между Зеленски, който по-рано днес се срещна с канадския премиер Марк Карни в Халифакс, и Тръмп в Палм Бийч, Флорида, утре. Белият дом съобщи, че разговорите ще започнат в 15:00 ч. (20:00 ч. по Гринуич).
Зеленски посочи, че по време на тях ще даде ясно да се разбере, че Киев няма да се съгласи да капитулира, нито ще приеме мир, диктуван от Москва.
"Разбира се, Украйна и украинският народ имат своите червени линии", написа той в публикация в социалните мрежи.
Зеленски многократно е отхвърлял исканията на Русия – поставяни и от Тръмп – Украйна да отстъпи земи, които не са под руски контрол, макар и да направи уговорката, че Киев е излязъл с "компромисни предложения" по нерешените териториални въпроси.
По думите му той възнамерява да обсъди с Тръмп рамката на мирен план от 20 точки, представен от него по-рано тази седмица, и добави, че за Украйна гаранциите за сигурност ще бъдат основният въпрос, от който тя се интересува, преди да сключи каквото и да било споразумение за спиране на огъня, тъй като само те биха могли да я предпазят от нови нападения.
Според Зеленски ежедневните удари, нанасяни от Русия, показват, че Москва не желае мир, и допълни, че ще настоява пред Тръмп да предостави още системи за противовъздушна отбрана на Украйна. Украинският лидер подчерта, че страната му се нуждае от още ракети, за да противодейства на атаките с ракети и дронове.
Зеленски добави, че успоредно с това се водят преговори с европейските партньори за гаранции за сигурност, и приветства решението на ЕС да предостави нова финансова подкрепа на Киев във вид на многомилиардни заеми./БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект
Хороскоп за 18 май: Шанс за изяви и нови преживявания за зодиите
Самооценката: Как влияе на живота ни и как да я укрепим
Рецепта от тефтера на баба: Сочен сладкиш с домашно сладко
Проф. Аспарух Илиев: Всички новини в Германия започват с Дара и България
Еуфория в София: Голямо празненство след триумфа на Дара на "Евровизия"
Спортът по телевизията днес, 18 май
Мачовете по телевизията днес, 18 май
Технически проблем спря Верстапен от победа в легендарно състезание
И скандален рефер не спря Барса за велик рекорд!
Това е категорична игра с ръка, беснее босът на Форест
Локомотив пак удари Рилски, ще има 5-и мач
Кюфтета със сос и ориз
Ходене за отслабване – достатъчни ли са 10 000 крачки
"Бангаранга" на всички. Много ви обичам!" – първи думи на DARA при посрещането в София
Дневен хороскоп за 18 май, понеделник
Посрещаме DARA на летище „Васил Левски“ след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
От почти отказала се до историческа победа: DARA и нейният урок по сила и кураж
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посрещна DARA (ВИДЕО)
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации