Хиляди фермери с трактори и знамена се стекоха към Европейския парламент в Страсбург в знак на протест срещу голямото търговско споразумение със страните от Южна Америка, в навечерието на гласуване дали то да бъде отнесено до съда.
Споразумението, подписано по-рано този месец между 27-те държави членки на ЕС и страните от блока Меркосур — Бразилия, Аржентина, Уругвай и Парагвай — създава една от най-големите зони за свободна търговия в света след 25 години сложни преговори, предаде АФП.
Но 4 500 фермери от цяла Европа протестираха и изразиха опасения, че сделката ще доведе до наплив на по-евтини продукти, произведени при по-ниски стандарти и с използване на забранени пестициди.
„Тази свободна търговия може в някои случаи да отвори възможности за Италия и да намали митата, но застрашава здравето на всички“, заяви 23-годишният винар Николо Колиотасис, член на италианския фермерски съюз Coldiretti.
Макар окончателното одобрение на договора с Меркосур да не се очаква до няколко месеца, на 21 януари евродепутатите ще гласуват дали споразумението да бъде отнесено до Съда на Европейския съюз (СЕС), за да се определи дали то е съвместимо с политиките на ЕС.
Решението на съда впоследствие може да наложи изменения в договора.
„Искаме евродепутатите да си свършат работата и да сезират съда, за да може споразумението да бъде преразгледано“, заяви 45-годишната Еманюел Поарие. Френската животновъдка добави, че се страхува от „масов внос на месо, което не отговаря на френските изисквания“.
Фермерите планират да останат в Страсбург до 21 януари.
Те нямат намерение „да отстъпват“, заяви Ерве Лапи, генерален секретар на синдиката FNSEA, който стои зад демонстрацията.
Очаква се договорът да влезе в сила до края на годината и да премахне митата върху над 90% от двустранната търговия.
Споразумението ще благоприятства европейския износ на автомобили, вино и сирена, като същевременно ще улесни навлизането на южноамериканско говеждо месо, птиче месо, захар, ориз, мед и соя на европейския пазар.
Френският фермер Батист Мари, на 24 години, предупреди, че това ще доведе до внос на храни, „произведени по начин, напълно различен от европейския, с повече препарати за растителна защита и различни стандарти“, докато държеше плакат с надпис: „Меркосур = сигурна смърт“.
До 2040 г. се прогнозира споразумението да увеличи брутния вътрешен продукт на ЕС със 77,6 милиарда евро, а този на Меркосур — с 9,4 милиарда евро.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Нидерландски съд забрани на Grok да генерира голи снимки
Nasdaq навлезе в корекция заради противоречивите послания за войната в Иран
Страните от ЕС напредват с плановете за центрове за депортиране в трети страни
Китай е забранил на главния изпълнителен директор на стартъпа Manus да напуска страната
Кои са спорните моменти в Закона за прозрачност и представителство на интереси
Лихвите по новите депозити растат през февруари на месечна, но намаляват на годишна база
Тръмп отложи с 10 дни ударите по ирански енергийни обекти след искане от Техеран
Полицията с призив: Издирва се жената, наръгала четирима души в София
Volkswagen изтегля 100 000 електромобила в Европа заради дефектни батерии
Лекари съветват хората над 50 години да не се къпят всеки ден
Учени разгадаха жизнения цикъл на мозъка: Как се променяме през годините
Канада налага допълнителни санкции срещу Русия
Мойс Кийн като Скилачи - вкара в пет поредни мача
Италия не се огъна! 2 гола след почивката срещу Северна Ирландия
И червен картон не спря Франция срещу Бразилия на Карлето
Ана Калинская
Трима от ЦСКА се вихрят в Европа
Турция тресна Румъния и докосва Мондиал 2026
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Пазар: Цените на електромобилите втора ръка падат много по-бързо от колите с ДВГ
Путин сравни войната в Близкия с пандемията от COVID‑19
Нова мода: Употребявани коли от Китай заливат пазара в ЕС
Тийнейджър уби майка си с чук след съвети от AI (ВИДЕО)
Третокласници от Нови пазар участваха във викторина за Първо българско царство
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?