Генерал-лейтенант в оставка Кийт Келог разкритикува НАТО и заяви, че алиансът може да се нуждае от замяна, твърдейки, че организацията се е показала като "страхлива“ и неефективна по време на конфликта с Иран.
В участие в сряда в предаването "Hannity“ Келог разкритикува съюзниците от НАТО заради неспособността им да се справят с конфликта в Иран. Той предположи, че Съединените щати могат да се възползват от различни отбранителни партньори.
"НАТО се превръща в страхлива организация. Може би се нуждаем от ново НАТО, нова отбранителна структура", каза Келог, цитиран от Fox news.
Той посочи член 13 от Северноатлантическия договор, който гласи, че всяка страна може да напусне НАТО една година след подаване на предизвестие за денонсиране, като изход.
След това Келог предложи алтернативни структури на съюза.
"Преначертаване на съществуващите отбранителни съюзи, може би създаване на такъв с Япония и Австралия и някои от онези европейски държави, които са готови да влязат в битката, като новата, отново ангажирана Германия или Полша. Дори Украйна, която също се доказа като добър съюзник", обясни американецът.
Бившият държавен секретар Майк Помпео, който преди това е служил на позиции, свързани с операциите на НАТО, нарече състоянието на алианса сърцераздирателно.
"В продължение на десетилетия вярвах, че НАТО е много важна група съюзници“, каза Помпео.
"Но да ги гледам как са толкова безпомощни, как не могат да убедят собствения си народ, собствената си вътрешна аудитория, че това е важно, да им обяснят защо са по-безопасни в резултат на това, което Съединените щати, заедно с нашите приятели в Израел, направиха, и след това да ни помогнат в тази мисия. Мисля, че ще трябва да се направи фундаментално преосмисляне на това как Съединените щати се грижат да разберем точно кои са нашите съюзници и за какво можем да разчитаме на тях", добави бившият държаавен секретар.
Американският президент Доналд Тръмп на няколко пъти през последните дни повтори, че е разочарован от НАТО и е очаквал повече подкрепа.
В интервю за Тhe Telegraph Тръмп каза, че сериозно обмисля възможността да напусне алианса, наричайки го "хартиен тигър".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Войната натежава на глобалния растеж, а опасенията за цените се засилват
Има ли риск от разпродажба на американски ДЦК?
Anthropic: Развитието на AI трябва да се насочва от религиозни лидери и гражданското общество
Тръмп настоява Саудитска Арабия да признае Израел като част от споразумението с Иран
Кадър на деня за 25 май
Предприемач: Българската стартъп екосистема не е достатъчно развита за хардуерни компании
Зад обектива: Как група тийнейджъри от Търговище започнаха да правят истинско кино
Шофьор прегази и уби на място легнал на пътя мъж в Монтана
Терзиев: София има потенциал да бъде двигател на иновациите в Европа
В Дряново и Велико Търново хората са на ръба на отчаянието след наводнението
Празничното прибиране на 25 май е помрачено: Жертва на пътя и масови нарушения (ВИДЕО)
Лудогорец остана без треньор, Домусчиев уволни Хьогмо
Мондиал 1974: Тоталният футбол на Холандия губи спечелена титла + ВИДЕО
НА ЖИВО: Лудогорец – ЦСКА (СЪСТАВИТЕ)
Левски с първи трасфер, взима бразилец за 1.5 млн. евро
Секси Алиша ще вдига сватба с аматьор + СНИМКИ
Не е за вярване: Лео Меси пропуска Световното?
Дневен хороскоп за 26 май, вторник
Как да ускорите растежа на краставиците за добра реколта
Картофи с маслини по гръцки – разядка за всеки ден
Коктейл с текила и лимонов сок
Седмичен хороскоп за 25 – 31 май: Напредък за Лъва
Какво се прави на Черешова задушница
Настроенията в Русия се обръщат срещу Путин
Къщи с големи дворове търсят щвейцарци и германци в села в Добричко
Швеция постигна целта си за „общество без тютюнев дим“
Метео Балканс: Идва обрат на времето, нахлува студен фронт
Голямата емиграция за българите приключи
Демографската криза е може би най-големият проблем в икономиката
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора
„Джеймс Уеб“ откри метан в атмосферата на екзопланета, подобна на Сатурн
„Шънджоу-23“ пристигна на „Тиенгун“: Китай се готви да кацне на Луната до 2030 г. (видео)
Учени: Възможно е извънземният живот да се изплъзва на нашите детектори