Евродепутати от новите държави в ЕС започват битка за изравняване на земеделските субсидии за фермерите в техните страни с тези от старите членки. В момента 12-те нови получават само част от сумите, които ЕС изплаща на фермерите в 15-те стари в съюза.
Българските земеделци взимат 35% от парите, които получават френските или гръцките фермери (oколо 800 евро за хектар). Предвижда се изравняването на субсидиите за десетте централноевропейски членки да стане през 2013 година, а за България и Румъния – през 2018 година. Тогава обаче се предвижда промяна на правилата за финансиране, която отново ще ощети новите страни, твърдят депутатите.
Затова парламентаристи от основните партии учредиха неформална група, която ще се бори за изравняване на плащанията и за запазване на обема на субсидиране на земеделието от общия европейски бюджет.
Плановете за радикално намаляване на бюджета за земеделие подлагат на сериозен риск аграрния сектор в новите страни, които очевидно няма да успеят да догонят 15-те преди 2013 година, особено по отношение на директните плащания, твърдят учредителите.
За последните 20 години ЕС е свил от 70 на 40 процента дела на парите за земеделие в бюджета си и планира сериозни реформи.
Депутатите смятат да изготвят обща позиция от новите членки, с която да отстояват исканията си. Според тях единственият шанс на новите страни да запазят парите за земеделие е да се противопоставят на държави като скандинавските, Бенелюкс и Франция, които искат отменяне на субсидиите за земеделие.
ЕС смята да промени радикално земеделската си политика след 2013 година, а дебатът по нея започва сега.
Сред по-радикалните идеи са премахването на директните плащания за площ, въвеждането на комбинирана система, при която правителствата доплащат на земеделците помощите, отпускани от Брюксел.
Според депутатите от новите страни обаче това би обрекло на още по-голямо обедняване новите членки, чиито власти нямат достатъчно средства да компенсират намалените европейски помощи.
Брюксел обмисля още възможност за намеса в цените на селскостопанските продукти и въвеждането на различни защити на произведените в ЕС пред тези от внос.
В групата са се записали парламентаристи от всички нови държави, представители християн-демократическата ЕНП, социалисти и зелени. България бе представена на учредителната сбирка от социалиста Евгени Кирилов.