В Мурманск беше подписан договор за делимитация на морското пространство в Баренцово море и Северния ледовит океан между Русия и Норвегия.
Церемонията се състоя в рамките на срещата между руския президент Дмитрий Медведев и премиера на Норвегия Йенс Столтенберг.
Находищата на петрол и газ, които се намират на морската граница между Русия и Норвегия, съгласно текста на подписания договор ще могат да се експлоатират само съвместно от двете страни, предаде Интерфакс.
Според прогнозни оценки шелфът на Баренцово море съдържа над 7 милиарда това условно гориво, от които при наличните технически възможности ще могат да се добиват над 20 милиона тона годишно.
Договорът между Русия и Норвегия определя статута на 175 000 кв. км морско пространство, смятани за спорна територия.
По думите на премиера на Норвегия Йенс Столтенберг тази спорна зона „е поделена на две равни по значение части“.
Преговорите между Москва и Осло за делимитация на морската граница започнаха още през 70-те години и този въпрос беше основен в отношенията между Норвегия и СССР, а след това Норвегия и Русия в продължение на 40 години.
Делимитирането на морските пространства между Русия и Норвегия има голямо значение и в контекста на продължаващата надпревара между арктическите държави (САЩ, Канада, Русия, Норвегия и Дания), в рамките на която те събират доказателства за предявяване на претенции върху шелфа в съответствие с конвенцията на ООН по морското право.
Съгласно конвенцията страните могат да разширяват зоната, в която те имат изключителни права върху добива на минерални ресурси, върху участък от дъното, който е продължение на геоложката структура на материка.
С подписването на договора ще бъде сложен край на 30-годишния мораториум върху разработването на нефтени и газови находища на континенталния арктически шелф на смятаната за спорна зона.
Руско-норвежкият договор за делимитацията на морската граница ще облекчи и въпросите, свързани с риболова.
„Става дума за практически пример за реализация на принципа, че всички възможни спорове в Арктика трябва да се решават от самите арктически държави чрез преговори и въз основа на съществуващите норми на международното право“, коментираха от Кремъл.
От своя страна посланикът на Норвегия в Русия Кнут Хауге в интервю за Интерфакс нарече договора за морската граница „добър, честен компромис, който може да изпрати съответния сигнал към останалите страни“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Отчетът на Nvidia очаквано надмина прогнозите на инвеститорите
Wall Street затвори с ръстове в очакване на отчета на Nvidia
Audi планира изцяло нов модел за пазара в САЩ, който ще се изгражда на местно ниво
AI конкурентоспособността изисква радикална промяна в климатичната политика на ЕС
Тръмп в шеговит тон: Ще уволня Бесънт, ако лихвите не бъдат намалени
Експерт: Бюджетните мерки ще засегнат тежко социалните предприятия
Регенерираните гуми - достатъчно безопасни ли са
Защо е полезно да си лягаме леко гладни
Руският Далечен изток е пред енергиен колапс - потреблението скача с 30%
Месо със салмонела, риба с живак, краставички с парацетамол - сигнали за опасни храни
Късна емисия
От Макларън: Не сме наивни!
Рубен Аморим е далеч от мисълта, че Ман Юнайтед е перфектен
Мицин ги отвя на 1500 метра свободен стил на Държавното
Играчи на ЦСКА са лидери по спасявания и картони в Европа
Наполи на загуба въпреки титлата
Контраудар по Карлос Насар! Нанесе му го бившата му приятелка
Дневен хороскоп за 20 ноември, четвъртък
5 важни ритуала за Ден на семейството – 21 ноември
Женски хороскоп за декември
Колко още остава до Коледа?
Витамин С и цинк – мощна комбинация за силен имунитет
„Носталгия“ от Мирча Картареску
Намалява смъртността и раждаемостта у нас, расте продължителността на живота
Кои са петте най-разпространени мита за климатичните промени?
Тръмп много държи Лукойл да е в американски ръце
Варна се затвърди като целогодишна дестинация, откъде идват най-много туристи?
ЕС с нова идея: Военен Шенген за придвижване на техника в случай на война
Бил Гейтс зове: Забранете телефоните за децата
Откриха две геоложки структури в Италия, които могат да предизвикат силни трусове
НАСА е готова да прекрати договора си със SpaceX в полза на Blue Origin
James Webb откри агресивна черна дупка в ранната Вселена
Обсерваторията „Вера Рубин“ направи неочаквано откритие
Нов лазер може да пробива през дебел лед върху близки космически тела
Най-неуловимият кит на планетата е забелязан жив за първи път