Отбор Da Vinci е големият победител в първото издание на "Национална финансиада" – образователна инициатива на Банка ДСК за повишаване на финансовата грамотност на младите хора в България. 16-годишната Жанет Таблова и баща ѝ Стоян Таблов от София се пребориха с конкуренцията по време на двудневните полуфинали и финали на инициативата, и спечелиха стипендия за образование за учебната 2019/2020 година в размер на 3 000 лв. Голямата награда им беше връчена лично от г-жа Виолина Маринова, Председател на УС и Главен изпълнителен директор на Банка ДСК.
На 3-то и 2-ро място се класираха съответно отборите Qpiter и Evergreen, и двата от гр. София. Големият победител, отборът на сем. Таблови, завоюва наградата с общ актив от 78 точки за най-много верни отговори и решени задачи, по време на последните три срещи. Бащата на Жанет споделя, че вкъщи възпитават у детето си отговорност към парите и умения за дългосрочно планиране. Добавя, че Жанет сама се мотивира да спестява средства, защото има цели и планове как да ги изразходва. 16-годишната Жанет учи в 91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин Гълъбов" в София. Любимите ѝ предмети в училище са биология и химия. Споделя, че стипендията за образование ще бъде използвана в бъдеще, за да подпомогне висшето ѝ образование в Германия, където смята да учи биотехнологии, биохимия и нанотехнологии.
"За мен и за целия екип на Банка ДСК бе истинска радост да проследим големия интерес към "Национална финансиада". Щастливи сме, че темата за финансовата грамотност вълнува младите хора и във все повече семейства е на дневен ред стимулирането на знания за финансите. В Банка ДСК инвестираме в развитието и знанието на хората и с "Национална финансиада" целим да насърчим родителите и децата да черпят знания за парите и доброто финансово планиране.", заяви г-жа Маринова.
"Според мен моите връстници трябва да си поставят финансови цели, а не да харчат парите си на момента. По този начин, след време, ще могат да ги използват за нещо, което наистина искат и което е по-смислено от моментната покупка", сподели 16-годишната ученичка Жанет Таблова от отбора-победител.
Полуфиналните и финалните кръгове на "Национална финансиада" се проведоха на живо на 9-и и 10-и март в "Сердика център" в София. В тях се включиха 12 отбора (родител и гимназист) от София, Стара Загора, Велико Търново и Русе, класирани сред 672 отбора общо от първия етап на надпреварата. В рамките на двудневното събитие семейните отбори се състезаваха един срещу друг в игри с въпроси от финансов и икономически характер. Най-интересните теми, дискутирани под формата на въпроси и задачи за разрешаване, бяха свързани със спестяванията, кредитирането, формирането на бюджет, управлението на доходите и разходите от домакинствата, източниците на финансиране.
С това състезание приключи първото издание на "Национална финансиада" на Банка ДСК. Институцията се стреми да развива тази посока на предаване на знания на младите хора и планира да развива проекта по иновативен начин и през цялата 2019 година и в дългосрочен план.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street започва възходящо април поради надеждите за скорошен край на войната в Иран
Германия спира бензиностанциите да повишават цените повече от веднъж на ден
Учен: Икономиката се движи с много бавна скорост и не се очаква промяна в тренда
Кадър на деня за 1 април
SpaceX е подала тайно документи за очакваното най-голямо IPO в историята
Петър Велев: Войната в Залива затруднява логистиката Индия-ЕС и застрашава доставки
Хороскоп за 2 април: Няколко зодии се радват на успехи
Рецепта за диетично печено пиле с броколи и лимон
Рецепта за лучник с коприва
Късна емисия
Трудностите приключват за 4 китайски зодии на 2 април
Лош вечерен навик съсипва съня ни
Шампионка от Уимбълдън роди близнаци + СНИМКИ
Спортът по телевизията днес, 2 април
Дончич се нареди до Въздушния Джордън след магическия март
Италианци напират за родна националка
Бивш шеф на Милан с тежко признание за италианския футбол
Левски трябва да бъде еталон за всички клубове в България
Таро карта за 2 април, четвъртък
Дневен хороскоп за 2 април, четвъртък
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Цветни маникюри за Цветница
5 забележителни черти на родените през април
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Ръстът на цените в ресторантите и кафенетата достига близо 110% за последните 10 години
Помощта трябва да е поне по 100 евро на човек, за да може да компенсира покачването на цените
Кой е написал Тората? Науката оспорва традиционния автор Моисей
Доклад: 2% от БВП не стигат, за да покрият дефицитите в отбраната на България
НАП: Необосновано покачване на цените при 10% от хранителните магазини и 15% от заведенията
Цените на петрола и газа няма да се нормализират веднага, дори ако войната с Иран приключи
Китай представи най-тежкия товарен дрон в света с обсег от 3000 км
Предложиха нова мисия за изследване на Уран
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита