А1 и Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) демонстрираха цялостно технологично решение за дигитализация на образователния процес. С помощта на иновативната система преподавателите ще създават интерактивно съдържание, с което студентите по-лесно и интуитивно да усвояват учебния материал. Решението включва и видеоконферентна връзка, чрез която лекциите, преподавани в УНСС, ще бъдат на разположение в реално време и на студентите в няколко други университета едновременно.
Проектът за дигитализация на образователния процес ще помогне на студентите в икономическия университет да развиват предприемачески умения и дигитална креативност. Това ще допринесе за повишаване на качеството на обучението по икономически дисциплини в УНСС, както и за подобряване на качеството на научните изследвания.
Сред високотехнологичните компоненти на дигиталните стаи са интерактивни дисплеи, интерактивна преподавателска маса, интерактивна дъска с проектор, видеоконферентна система и холограмен проектор. За дигитализацията на преподаването в УНСС вече са готови общо шест дигитални класни стаи, оборудвани и с таблети за студентите, а дигиталните лаборатории са допълнително екипирани и със специални VR очила, 3D принтери и 3D скенери. Пет от дигиталните класни стаи са в основната сграда на университета в София, а една е във филиала на УНСС в Хасково. Стаите и лабораториите позволяват и присъствено, и дистанционно провеждане на занятията.
Иван Иванов, старши директор „Корпоративни продажби“ в А1 България, коментира: „Дигитализацията е пътят към повишаване на знанията и уменията на бъдещите специалисти на България. При обучението на студенти по икономически дисциплини това е с още по-висок приоритет, тъй като страната ни все повече се нуждае от технологичен и предприемачески дух за развитието на всички сектори от икономиката и обществото. Горд съм, че с мащабната дигитална система, която имплементирахме в УНСС, ще помогнем не само студентите да придобиват знания по интерактивен начин, но и на преподавателите и ръководителите на УНСС да продължат да развиват едни от най-добрите специалисти в сферата на икономиката и търговията у нас.“
Проф. Димитър Димитров, ректор на Университета за национално и световно стопанство и ръководител на проекта, заяви: „Нашият университет придобива нещо ново и много качествено. Пожелавам на нашите студенти и кандидат-студенти успешно използване на дигиталната стая дълги години. Технологиите се развиват постоянно. Преди две години, когато дойде пандемията от Ковид-19, ние бързо преминахме към дигитално обучение. Сега с дигиталните класни стаи ще имаме много повече възможности за интерактивно обучение. Благодаря на А1 България за успешното сътрудничество за изграждането на дигиталните класни стаи и лаборатории“.
„В УНСС вече имаме качествено нова инфраструктура за обучение. Тя дава отлични възможности за ново, модерно съдържание, които нашите студенти очакват и изискват от нас. В началото на септември ще направим обучения не само във връзка с дигиталните класни стаи, а и за разработването на нов тип съдържание. За в бъдеще нашето желание е да разширяваме тази инфраструктура“, каза и доц. д-р Росен Кирилов, зам.-ректор по дигитализация и киберсигурността в УНСС и координатор на проекта.
Мартин Йорданов и Жулиен Михайлов от „Корпоративни продажби“ в А1 България представиха пред ректора на УНСС, проф. Димитър Димитров,– зам. ректор по дигитализация и киберсигурност доц. д-р. Росен Кирилов и преподаватели от УНСС функционалностите на системата.
Технологичното решение позволява всички учебни материали, подготвени от преподавателите в Windows среда, да могат да бъдат презентирани в интерактивен вид на дигиталните екрани, които разполагат и със сензорен дисплей. Интерактивните дъски дават възможност всичко, изписано от преподавателя по време на лекция, да бъде съхранявано в дигитален формат, а интерактивно учебно помагало улеснява провеждането на лекции и семинари. Дигиталните лаборатории имат за цел да подпомагат организацията на учебния процес, по отношение както на работата в присъствена и дистанционна среда, така и по отношение на използването на съвременни дигитални методи за преподаване и демонстриране на усвоените знания от страна на студентите.
За реализацията на мащабния проект А1 достави, инсталира и конфигурира специализираното оборудване и софтуер за дигиталните учебни стаи и дигитални лаборатории в УНСС. Той се провежда по проект „Икономическо образование в България 2030“, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж 2014-2020г.“, по процедура „Модернизация на висшите училища“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Американските индекси приключиха сесията в сряда с минимални понижения
Страните от ЕС отново не са се споразумели за новия пакет от санкции срещу Русия
Йонко Чуклев: Kimi K3 показва, че Китай може да наваксва бързо в AI надпреварата
Световната икономика е притисната от енергийна криза на три фронта
Главният прокурор на Унгария се оттегля от поста
QatarEnergy се готви да удължи форсмажорните обстоятелства за доставки на втечнен газ
Ще ни замени ли AI? Ето кои професии са най-засегнати
Ново проучване: Повече години живот, но в по-лошо здраве
Гиганти във вредните храни водят битка срещу здравните регулации
Рецепта за селски кюфтета с лук и чесън
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 23 юли
Мачовете по телевизията днес, 23 юли
Левски тресна Университатя Крайова във врящия котел на „Герена“
След здрав отпор: ЦСКА 1948 не се даде на Спартак Търнава и всичко ще се решава в София
Спартак Търнава - ЦСКА 1948 0:0
Веласкес: Исках да победя с 20:0, но съперникът е много добър отбор
Таро карта за 23 юли, четвъртък - Сила
Защо избрахме бунгало за семейната си почивка и не съжалихме
Френски бадемов сладкиш
Златен петък: Късмет и щастие за 3 зодии на 24 юли
Дневен хороскоп за 23 юли, четвъртък
Трапезата за 25 юли – Света Анна
33 000 души на година губим заради мозъчни заболявания
Нова ваксина срещу фентанил може да защити от опасни синтетични вещества
Д-р Елена Домусчиева: Хроничната венозна болест не бива да се подценява
ЕМА одобри първото лечение за невроповеденчески симптоми при синдром на Рет
Д-р Анастасия Коркова: Плуването може да доведе до отит
Йога по време на бременност и кога е подходяща
Евростат: България е №1 по поскъпване на горивата в ЕС
Заплахата от екстремни слънчеви бури може да е много по-сериозна, сочи изследване на НАСА
Българският паспорт сред най-силните в света, осигурява безвизов достъп до 178 държави
След инцидента с българин: Забраняват алкохол във влаковете и на гарите в Германия
Западна медия: Радев е атлантик, управлението му е прагматично с привидна противоречивост
Разузнавателен самолет на САЩ е засечен над Черно море