Кандидати за кметове от различни политически сили се обединиха около мнението, че трябва да бъде премахнат корупционният според тях модел на управление на Столичната община.
В националния пресклуб на БТА за общината дебатираха номинираните за кметове Георги Кадиев (БСП), Прошко Прошков (Синята коалиция), Николай Пехливанов – "Атака", Владимир Каролев - НДСВ, и кандидатът за общински съветник от партията "Зелените" Цветозар Томов.
Петимата се обединиха около нуждата от по-лесен достъп на гражданите до информация от общината, както и до по-голяма прозрачност в нейната работа.
Кандидат-кметът на левицата Георги Кадиев обяви, че амбицията му е "корупционното блато в общината да го няма". Според кандидата на Синята коалиция Прошко Прошков, ако не се промени начинът на управление и не се извади всичко "на светло", лошите практики в СО няма да бъдат прекратени.
Той предложи например да се въведе дневник на гласуванията в СОС – кой общински съветник как гласува по всеки въпрос. Според него най-много са злоупотребите в озеленяването и асфалтирането на града, където по думите му "няма документални доказателства".
Няма имунизирана партия срещу корупция, картелите и имената се променят, посочи Прошков.
Към него се присъедини и кандидатът на "Атака" Николай Пехливанов, който допълни, че 25 процента от бюджета на София "изтича" през боклука, дупките и градския транспорт. Най-вероятно има корупционни практики при тези три пера, смята той.
Трябва да си дадем сметка, че всички публични институции са длъжни да работят за тези, които ги финансират, посочи Цветозар Томов от "Зелените".
Според цитираните от него числа всеки софиянец дава по 1000 лв. годишно на общината като данъци, срещу което не получава почти нищо. Томов препоръча в общината да се събере антикорупционно лоби, което "да отвори" общинския съвет към гражданите и да подкрепи кмет, незамесен в такива практики.Владимир Каролев от НДСВ похвали опонента си Георги Кадиев, че през последните четири години "не е гласувал за нищо корупционно".
Двама от новата листа за общински съветници от БСП обаче много пъти са гласували корупционно, заяви Каролев. Той упрекна и съветниците от "Атака", които, по думите му, за четири години не са казали нищо "и натискат същия бутон като ГЕРБ".
"Това е мажоритарен избор, искам хората да гласуват за мен", отговори му Кадиев.
Прошко Прошков коментира Подозрения на "Атака" за задкулисно споразумение между Синята коалиция и ГЕРБ за управление на София с думите, че е "висш пилотаж да получаваш подобни обвинения от представител на "Атака".
Николай Пехливанов пък каза, че партията на Волен Сидеров реално не участва в управлението на страната.
Има т. нар. ромски проблем в София, а и в страната, признаха кандидатите за кмет на столицата на левицата, сините, "Атака", НДСВ и кандидат за общински съветник от "Зелените". Според тях основният начин да се разреши проблемът е инвестиции в образованието и стимулиране ромите да работят.
Над 6000 души са проследили по интернет дебата, излъчван онлайн от БТА. Дискусията беше по инициатива на блогърите Асен Генов и Иван Стамболов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Над 1000 деца и родители превърнаха Day Off: Family Time в празник на семейното време
Грийн от АЦБ: Не може да сме спокойни, че влиянието на войната в Иран ще бъде временно
Енергийната карта на Западните Балкани придобива нови очертания с подкрепата на САЩ
Специалният пратеник на Белия дом отива в Гренландия "да завръзва приятелства"
Бюджет 2026: Край на автоматизмите в заплатите, съкращения в администрацията
Мелони призовава ЕС за гъвкавост в бюджета във връзка с енергийните разходи
Над 1000 деца и родители превърнаха Day Off: Family Time в празник на семейното време
"Искаме мир": Оръжия по улиците, стрелба на живо в ефир - в Иран мечтаят за край на войната
Почина майката на Десислава Иванчева
Благомир Коцев: Имаме силни аргументи Варна да е домакин на "Евровизия 2027"
12-годишно момче загина при челен сблъсък с кросов мотор край Провадия
Мечка уби човек на Витоша: Важни съвети за безопасност при среща с хищник
Кристина Ич
ЦСКА изригна мощно преди финала
От Мерцедес: Кими създава голяма еуфория в Италия и това може да е проблем
Проклятие в MotoGP? Още един тежък инцидент, този път със световен шампион
Жестока конкуренция! Левски напира за перла от Първа лига, желана от Лудогорец и ЦСКА
Чест! Босът на ПСЖ поздрави Левски и Наско Сираков за титла №27
Над 1000 деца и родители посетиха Day Off: Family Time
Италианска торта Barozzi с ядки и шоколад
Пандишпанен кекс без захар
Марс преминава в Телец: от 19 май до 28 юни 6 зодии ще има за какво да са доволни
Неврологът акад. Лъчезар Трайков: Няма по-голям враг за мозъка от скролването
Круизната колекция на Gucci превзе Ню Йорк (+Снимки)
Варна отбелязва 125 години организирано туристическо движение в града
Областният управител Марио Смърков се срещна с мюфтията на Варна
Руски удари в Украйна: Поне един човек е загинал, ранените са над 30
Коцев внася предложението DARA да бъде удостоена със званието „Почетен гражданин на Варна“
„Beyond the Bell“ - Мост между легендите и бъдещето в бойните спортове
Нова трагедия за Иванчева: Загуби най-голямата си опора
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване
Откриха нов вид праисторическа коала в Западна Австралия
Радиоактивен „поздрав“ от свръхнови е открит във вечните ледове на Антарктида
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?