Бурният живот на три династии сурикати може да проследим в "Имението на сурикатите: Възходът на династията", който дебютира на 7 февруари, понеделник, в 19:00 часа ексклузивно по Viasat Nature. Те са едновременно съседи и съперници, принудени да се съревновават помежду си, за да оцелеят.
Съвсем новата поредица в 13 епизода показва всекидневните битки и радости на тези малки създания в непрекъснато променящата се среда. Накратко: много прилича на латино сериал, но с космати главни герои, които живеят в пустинята Калахари. Сурикатите са много сладки животни. Като цяло, обаче, знаем малко за тях, затова ето няколко интересни факта за симпатичните миньони.
1. Те живеят в големи семейства. Както показва и поредицата „Имението на сурикатите: Възходът на династията“ сурикатите живеят на големи групи, които могат да включват до 50 животни. „Кланът“ се състои от няколко фамилии, като всяка от тях е доминирана от една двойка. Така до някъде приличат на колонии, водени от един лидер – най-често от женски пол.
2. Всеки член на клана има своя функция. Всеки сурикат има мисия: да помага в събирането на храна, да наблюдава за хищници или да защитава бебетата. Сурикатите-наблюдатели търсят да намерят най-високото място в околността, изправят се на задните си крака и „бият тревога“ – издават специфични звуци, в случай че се появи опасност.
3. Бебетата са като радиатори. Сурикатите ползват коремчетата си, за да се топлят през тежките зими. Когато коремчетата им изстинат, те ги „зареждат“ като се пекат на слънце, легнали по гръб. Да, като на плаж.
4. Всеки сурикат има индивидуален глас. Няма два суриката, които „да говорят“ еднакво. Подобно на хората, те имат различни гласове, за да могат да се разпознават, в случай, че не могат да се виждат.
5. Бебетата се раждат голи и слепи. Сурикатските бебета се раждат слепи и почти без никаква козина, затова прекарват първите четири седмици от живота си в дупката под земята, където са родени. В това време постепенно очите и ушите им се развиват и им пораства козина. Освен това заякват като се боричкат помежду си. Тоест те започват да се борят още преди да са прогледнали!
6. В тежки моменти могат да са големи егоисти. Сурикатите живеят в групи, но когато животът им е застрашен, те стават доста егоистични. Например, ако ги напада крокодил, биха бутнали някой от групата към нападателя, за да отърват собствената си кожа, без никакво колебание.
7. Враждите между фамилиите могат да завършат с много жертви. Сурикатите се бият помежду си за територия и тези вражди могат да завършат със смърт. Всъщност, сурикатите са едни от най-смъртоносните същества на планетата: около 20% от смъртните случаи сред сурикати са причинени от сурикати. В повечето случаи се опитват да избегнат конфликта с блъфове, но наложи ли се да влязат във война… става касапница!
8. Който порасте най-много, той става лидер. Йерархията на сурикатите е проста. Когато доминиращата женска в клана умре, най-често най-голямото й и най-тежко отроче става лидер. Но ако по-малката сестра надрасте кака си, започват свади. Така че всеки се опитва да стане по-голям като яде много!
9. Имат имунитет към отрова. Сурикатите не се страхуват от змии, защото имат защита към много от смъртоносните им ухапвания. Причината за това се корени в принадлежността им към семейство мангусти, които са известни с това, че могат да преодолеят ухапвания от кобри и други отровни змии.
10. Сурикатите не пият вода. Това не е защото предпочитат бира. Въпреки, че живеят в пустинята, те просто нямат нужда да пият вода: поемат течност чрез буболечките, които ядат. Толкова са яки.
Това са само няколко от нещата, които вероятно не знаете за сурикатите. Ако искате да научите още и да се забавлявате – следете „Имението на сурикатите: Възходът на династията“ – всеки делничен ден от 19:00 часа, от 7 февруари по Viasat Nature.

Любомир Ноков: Наблюдение на цените по цялата верига няма да направи храните по-евтини
Папа Лъв XIV призова да се попречи на изкуствения интелект да доминира над човека
Ferrari прави скок към несигурната електрическа ера с новия си модел Luce
Три вида социални помощи ще бъдат предоставени на пострадалите от наводненията в Севлиево
Японският индекс Nikkei 225 за първи път достигна 65 хил. пункта в понеделник
Градските кафеени плантации имат изненадващи решения за социални проблеми
AI няма да измести персонала в хотелите, стажовете и практиките генерират лидери
Шишков: Обилните валежи показаха натрупани проблеми от миналото
Военна техника тръгва по пътищата на България за учение на НАТО
Училище на бъдещето: Как да запазим интереса на учениците в ерата на технологиите?
Гръм от Испания: Без играчи от Реал Мадрид на Световното
Драма за шефското място в Реал Мадрид
В Бистрица се радват: „Секретният Майстор“ от Гвинея-Бисау подписва с ЦСКА 1948
Лудогорец е тотален разпад: Диниш се разбра с ЦСКА и в Разград са бесни
Хулио Веласкес взе важно решение за Левски
Бенфика се превръща в най-кошмарния вариант за ЦСКА в Европа
Седмичен хороскоп за 25 – 31 май: Напредък за Лъва
Какво се прави на Черешова задушница
Нумерологична прогноза за юни 2026
Защо поставянето на граници е ключът към здравите връзки
Нумерологична прогноза за 25 май
Печена риба с киноа и салата от карфиол
Нов формат и рекорден брой състезателки на Европейското по художествена гимнастика във Варна
Черешите стигат 8 евро за кг, българите масово купуват по 100 гр "за опитване"
Кръвната група влияе върху риска от инсулт в ранна възраст
Алекс Илиев: Предстои да вземем тежки решения за Спартак
"Ние, потребителите" с предолжение до НС е относно необоснованото повишаване на цените
Папа Лъв XIV призовава за „разоръжаване“ на ИИ в първата си енциклика
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора
„Джеймс Уеб“ откри метан в атмосферата на екзопланета, подобна на Сатурн
„Шънджоу-23“ пристигна на „Тиенгун“: Китай се готви да кацне на Луната до 2030 г. (видео)
Учени: Възможно е извънземният живот да се изплъзва на нашите детектори
Пентагонът публикува видео с летящ „хуманоид“ над САЩ?
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?