Приходите от нощувки в средствата за подслон и местата за настаняване в България през третото тримесечие на 2010 г. са с 12,6% повече в сравнение с третото тримесечие на 2009 г.
Те надхвърлят 359 млн. лв., като приходите от реализирани нощувки от чужди граждани възлизат на над 287 млн. лв., сочат данните на Националния статистически институт (НСИ).
През третото тримесечие на 2010 г. в страната са функционирали 3349 средства за подслон и места за настаняване с над 10 легла – хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване.
Броят на стаите в тях е близо 119 хил., а на леглата – почти 267 хил. В сравнение със същия период на миналата година общият брой на средствата за подслон и местата за настаняване нараства с 46 (1,4%), а на стаите и леглата – съответно с 3 141 (2,7%) и 5 873 (2,2%).
Общият брой на реализираните нощувки във всички средства за подслон и места за настаняване през третото тримесечие на 2010 г. нараства с над 962 хил. (11,4%) в сравнение със същия период на 2009 г. и надхвърля 9,386 млн.
През третото тримесечие реализираните нощувки от български граждани в средствата за подслон и местата за настаняване са 2,611 млн., като нарастват с 4,2% спрямо съответното тримесечие на 2009 г.
На годишна база се увеличава и броят на реализираните нощувки от чужденци с 14,5%. Повече нощувки са реализирали гражданите на Република Корея – с 276,7%, Украйна – с 69,1%, Русия – с 40%, Полша – с 39,7%, Сърбия – с 39%, Словения – с 35%, Израел – с 25%, и други.
Намаляват нощувките на граждани от Малта – с 94,4%, Люксембург – с 47,1%, Южна Африка – с 33,4%, Кипър – с 32,1%, САЩ – с 30,9%, Исландия – с 30,4%, Латвия – с 29,4%, Турция – с 26,1%, Франция – с 26,1%, и други.
През тримесечието се увеличава и общият брой на пренощувалите лица в средствата за подслон и местата за настаняване с над 82 хил. (4,7%), като надхвърля 1,851 млн. Относителният дял на пренощувалите български граждани от всички пренощували лица е 41,5%.
Пренощувалите чужденци са с близо 89 хил. (8,9%) повече спрямо същия период на предходната година, като най-висок е делът на гражданите от Германия (17,2%). Почти всички чужди граждани (99%) са предпочели да нощуват в хотели.
Общата заетост на леглата в средствата за подслон и местата за настаняване през третото тримесечие на 2010 г. е 39,9%, което е с 3,3 процентни пункта над регистрираната за същия период на 2009 г.
В изследването се включват категоризираните хотели, хижи, къмпинги и други места за краткосрочно настаняване с над 10 легла, функционирали през съответния отчетен период. В показателя „други места за краткосрочно настаняване” от 2003 г. са добавени частни квартири, ваканционни селища, бунгала и други места за краткосрочно настаняване, а от 2006 г. се наблюдават и частните апартаменти и почивните домове.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Скъп петрол днес, свръхпредлагане утре: новата реалност на глобалния следвоенен пазар
Русия е получила повече пари от скъпия петрол и спря да продава злато
Време е съюзниците да изградят различен вид НАТО
Кремъл търси баланса между контрола върху интернет, защитата на парада и рейтинга на Путин
В свят на война и съперничество технологиите са победител
Китай нареди на своите рафинерии да не обръщат внимание на американските санкции
Хантавирус на круизен кораб в Атлантическия океан взе 3 жертви
Поверия, обичаи и забрани на празника на 4 май
Времето днес, 4 май: Слани сутринта и температури до 21 градуса през деня
Хороскоп за зодиите за 4 май: Баланс между решителни действия и хармония в отношенията
Обещаха му трансфер: Левски търси заместник на бразилец
Герой за Левски: "Крали" Марко отпрашва към Азия
Божинов със силни думи за титла №27 на Левски
Левски вади 5 000 000 евро за лятна селекция
Мачовете по телевизията днес, 4 май
Евертън - Манчестър Сити
Нумерологична прогноза за 4 май
Дневен хороскоп за 4 май, понеделник
DARA тръгна за Виена с два куфара и пет човека екип
3 кето рецепти за Гергьовден
Проф. Донка Байкова съветва: Айрян, таратор и ферментирали зеленчуци за здрави черва
Седмичен хороскоп за 4 – 10 май: Стрелците да са пестеливи
Ученици от Варна с първо място на турнир по математика
САЩ изпращат 15 000 военни за ескорт на кораби през Ормузкия проток
ИПИ: България е в най-лошата си фискална позиция от началото на хилядолетието
Проф. Герджиков: Крайно време е страната да се успокои, гарант за това е Румен Радев
Румънци напират да работят в морските ни хотели това лято
Как се хранят децата на столетниците?
Учени разкриха генетичния код на хилядолетно дърво в търсене на „ключа към безсмъртието“
Сензационно откритие в Норвегия: Намериха огромно съкровище от епохата на викингите
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?