Скандалът с News of the World струваше не само добрия имидж на медийния концерн News Corp. на Рупърт Мърдок, но и почти 4 млрд. долара (около 2,8 млрд. евро), показват изчисления на германския бизнес всекидневник Handelsblatt.
Най-много разходи концернът е имал за поддържане на курса на акциите на борсата. News Corp. вложи за обратно изкупуване на акции 3,2 мрлд. долара (2,2 млрд. Евро) повече, след като скандала предизвика значителен спад на цената на книжата. Вместо планираните до този момент 1,8 млрд. долара, концернът ще плати за обратно купуване на акциите си 5 млрд. долара.
Парите ще дойдат от банковите резерви, които бяха предвидени за цялостното придобиване на британската сателитна телевизия BSkyB. Концернът искаше да купи и останалите 61% от нея и предлагаше за тях 14 млрд. долара.
Заради изблика на недоволство след скандала с таблоида и използваните от него методи за събиране на информация обаче Мърдок бе принуден да оттегли офертата си.
Провалът на сделката също е свързан с разходи. News Corp. е платила такса от 38,5 млн. лири (43,7 млн. евро) заради неспазването на предварителните договори. Според анализ на експертите от Freeman Consulting към тази сума трябва да се добавят и 5,2 млн. паунда (5,9 млн. евро) за консултанти и банкери.
От началото на юли, когато станаха известни още подробности за подслушването на телефоните на хиляди хора, включително жертви на престъпления и на войната в Афганистан, акциите на News Corp. загубиха около 10% от стойността си.
Мърдок лично усеща спада в стойността на книжата. Той притежава 306,6 млн. акции и по този начин е загубил почти половин милиард долара (348 млн. евро).
News of the Wolrd е подслушвал телефоните не само на известни личности и на членове на Кралската фамилия, но и на отвлечено и по-късно убито момиче, както и на членове на семействата на убити британски войници.
В резултат на скандала във Великобритания Мърдок закри 168-годишния булеварден вестник. Общо над 200 служители на вестника, които преди две седмици направиха последния му брой, ще продължат да получават заплати обаче още три месеца.
Според изчисления на Guardian затварянето на News of the World ще струва на австралийския магнат още 176 млн. лири (200 млн. евро).Това включва заплатите, както и неполучените приходи от реклами и продажби.
Още през април вестникът оповести програма за обезщетения за жертвите от подслушванията. Оказа се, че сътрудници на медията са подслушвали общо над 4000 телефона. Според експертите компенсациите ще струват на News Corp. поне 60 млн. британски лири (68 млн. евро).
С оглед на новите измерения на аферата някои инвеститори и анализатори предрекоха, че Мърдок ще напусне шефския пост от News Corp. Това обаче не стои на дневен ред за "медийния крал", пише още Handelsblatt. "Аз съм онзи, който е най-добре подготвен да помете и почисти помията", е заявил Мърдок.
Още новини от света на комуникациите в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тръмп иска да засили икономическия натиск върху Иран, какви са вариантите му?
Кадър на деня за 16 август
АЕЦ "Козлодуй" работи без промяна в графика, предприети са мерки заради ниското ниво на Дунав
Спортните залози набират популярност в плановете за забогатяване на поколение Z
Горещините в Европа показват пропуски в застраховането с нарастването на загубите за бизнеса
Румъния намали временно акциза върху дизеловото гориво заради поскъпването му
Александра Начева след медала в Бирмингам: "В най-добрата форма съм в живота си"
Централна емисия
Какво поема НЗОК за детското здраве – прегледи, ваксини и стоматологична помощ
25 години след първите следи: Как "Кръв и чест" намира последователи у нас (ВИДЕО)
Километрични колони по "Тракия": "Изморително е, пътуваме с деца"
100 дни власт: Опозицията поиска отговорност от кабинета "Радев" (ВИДЕО)
Тотнъм отряза Ювентус
Златната Стилияна Николова: Пълна съм с емоции
НА ЖИВО: ЦСКА – Ботев Враца 1:0, червените водят, две греди за врачани
Арсенал разкости Ман Сити в дебюта на Мареска и ликува с трофея от Къмюнити Шийлд
Славия се разделя с халф минал през Байерн, той ще се съсредоточи върху … образованието си
Грациите от ансамбъла: Чувствахме много по-уверени и по-сплотени на килима
Дневен хороскоп за 17 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 17 - 23 август: Емоции за Лъва
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
5 насекоми, които са полезни за градината
Седмична таро прогноза за 17 - 23 август
Късмет за 3 зодии в седмицата от 17 до 23 август 2026
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
През това лято във Варненска област данъчните са разкрили над 250 нарушения на търговци
Идват резки обрати на времето
Бордът по туризъм очаква забележителен старт на сезон 2027 заради Евровизия
Варненци се ядосват във Фейсбук: Изтървахме зарята, пуснаха я 10 минути по-рано