България може и да е най-бедната страна в Европейския съюз (ЕС), но за Йосиф Комнинакидис тя е убежище от дълговата криза в родната му Гърция, където предприемачът е изгубил 30% от бизнеса си за производство на дънкови облекла, пише Bloomberg.
Staff Jeans & Co. Intex, на която Комнинакидис е изпълнителен директор, има шивашка фабрика в град Раковски, на около 180 км от Гърция.
Staff Jeans е една от над 2000 гръцки компании, опериращи в България, 40% от които са регистрирани от началото на година, разкриват данни на Националната агенция за приходите (НАП) в София.
„Заради по-ниските данъци и заплати оперативните разходи в България са много по-ниски от тези в Гърция. Данъчното законодателство в България е доста по-опростено, ясно и предвидимо“, коментира Комнинакидис.
България привлича широк спектър гръцки компании от Coca-Cola Hellenic Bottling Co. SA до Hellenic Petroleum SA (ELPE), заради рестриктивните мерки на гръцкото правителство за повишаване на данъците, които задълбочават допълнително рецесията в страната.
Правителството на южната ни съседка гласува бюджетни съкращения в размер на 78 млрд. евро, в замяна на втори спасителен пакет от ЕС и Международния валутен фонд (МВФ).
През 2012 г. гръцкият дълг се очаква да достигне 161% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Европейската комисия (ЕК) прогнозира, че гръцката икономика ще се свие с над 3,8% през тази година, след като се понижи с 4,4% през 2010 г. и 2% през 2009 г.
През първото тримесечие на годината безработицата в страната е достигнала рекордните 15,9%. Най-тежко е в гръцките провинции Тракия и Македония – безработните през май са били 20,2%.
Загуба на доверие
Пред компаниите в Гърция няма особена перспектива за растеж на продажбите и разрастване на бизнеса, тъй като потребителите са изгубили надежда за успешен изход от кризата, посочва базираната в Атина Фондация за икономически и индустриални изследвания.
80% от участвалите в проучване на Фондацията очакват влошаване на финансовото си състояние през 2012 г. За сравнение, през юни този процент е бил 76.
От друга страна, българската икономика има какво да предложи на гръцкия бизнес.
С 10% корпоративен данък и данък личен доход България може да се похвали с най-ниските данъчни ставки в ЕС.
По данни на ЕК през тази година правителственият дълг на София е едва 18% от БВП на страната – третата най-ниска дългова тежест в ЕС след Естония и Люксембург.
За сравнение, дълговата тежест в Гърция през 2011 г. е 158%.
България, която има най-нисък БВП на глава от населението в ЕС, се нарежда на 51-во място сред 183-те страни в класацията на Световната банка (СБ) и International Finance Corp. за най-добри бизнес условия – същата позиция като през 2010 г.
За последната година южната ни съседка е паднала в класацията с 12 позиции до 109-то място.
„В еврозоната Гърция е неконкурентоспособна и е очевидно, че гръцките компании идват в България в търсене на по-ниски производствени разходи, за да се спасят от твърде скъпото евро“, казва Стюарт Томпсън, мениджър на базираната в Глазгоу Ignis Asset Management, управляваща активи за 120 млрд. долара.
Папандреу планира да обложи заплатите с допълнителни 1% до 5%, да повиши данъците на ресторантите и баровете, да наложи по-висок акциз върху горивата и да понижи прага за освободените от данъци доходи, в опит да овладее бюджетния дефицит.
От началото на годината основният борсов индекс в Атина ASE е изгубил 34% и заедно с водещите индекси в Кипър и Египет се нарежда сред трите най-слабо представящи се в света.
За същия период българският Sofix е спечелил 1,3%.
Сред гръцките компании, които оперират в България, се нареждат Fourlis Holdings SA – компанията партньор на IKEA за региона, както и строителните компании Ellaktor SA и Terna SA.
Неотдавна Jumbo SA, най-голямата гръцка верига за детски играчки, отвори 4 магазина в България.
По данни на НАП, от началото на годината у нас са регистрирани около 800 гръцки компании, повечето от които в Благоевградско.
„Повечето от компаниите, регистрирани в България през тази година, идват, за да се възползват от по-ниските данъци или просто за да купят по-евтини имоти и коли“, казва Панагиотис Коуцикос, председател на базираната в Атина Гръцко-българска търговска камара.
Между 2000 и 2009 г. гръцките инвестиции в България са достигнали 7,63 млрд. евро и представляват около 5% от общите гръцки инвестиции в чужбина за периода, сочат данни на Евростат.
През 2010 г. Гърция е инвестирала в България около 160 млн. евро, става ясно от статистиката на централната банка в София.
Все пак България е изправена пред известни рискове, тъй като финансовата нестабилност на еврозоната може да засегне възстановяването на страната.
Почти 1/3 от банките в България са дъщерни филиали на гръцки банки, като Piraeus Bank SA, Alpha Bank SA и National Bank if Greece SA.
През второто тримесечие на годината растежът в България се е забавил до 1,9% на годишна база от 3,4% за периода януари – март.
През тази година правителството в София очаква българската икономика да нарасне с 3,6%, а през 2012 г. - с 4,1%.
Източна Европа остава изложена на „сериозен риск“ от финансовата нестабилност в еврозоната, като рискът е най-висок за балканските съседи на Гърция, като България, се казва в публикуван на 22 юли доклад на Европейската банка за възстановяване и развитие.
Според Комнинакидис от Staff Jeans & Co. Intex, който има 1000 служители в четири фабрики в България обаче, тези рискове са съвсем приемливи.
Той споделя, че неговата компания има несъбрани плащания за над 2 млн. евро от фалирали клиенти в Гърция.
„Опитваме се да останем на повърхността, като се възползваме от ниските производствени разходи тук“, казва Комнинакидис.
Още икономически анализи четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Компаниите от германския DAX изплащат рекордни дивиденти, Allianz е лидер
Стурнарас от ЕЦБ: Паричната ни политика ще зависи от мащаба на енергийните прекъсвания
Дефицитът в подсектор „Централно държавно управление“ се задълбочава през февруари
Трафикът през Ормузкия проток достига най-високите си нива от началото на войната
Търговията с правата за увеличението на капитала на „Смарт Органик“ започва на 20 април
6-кратен скок на сигналите за изборни нарушения: От 179 през 2024 г. до 1042 днес
МААЕ предупреди за военни удари в близост до иранската АЕЦ "Бушер"
Автомобил влачи куче в Гоце Делчев - започва проверка
Ръководилите на нелегалната фабрика за цигари в Дупница остават в ареста
Жълт код за силен вятър в 6 области на 7 април (+КАРТА)
Девет коли с нарязани гуми в "Люлин", задържаха заподозрян
Реал Мадрид разкарва провокатора Винисиус
Удинезе спря вълшебната победна серия на Комо
Левски с важна новина
Тежък удар за ЦСКА
Босът на ЦСКА 1948: Корумпета, вън! Нямаше дори картон + ВИДЕО
Капитанът на Левски проплака: Сгрешихме и няма да е лесно до финала!
10 вкусни рецепти за козунак
Как да изглеждате скъпо облечени с малък бюджет
Декорирайте дома си за Великден бюджетно с тези 5 лесни идеи
Италиански козуначен хляб с рикота за Великден
Нисковъглехидратна или нискомазнинна диета – коя е по-подходяща за жените
Д-р Теа Александрова: Най-добрата добавка за имунитет е планината
Убит е шефът на разузнаването на Революционната гвардия на Иран
Ясни са причините за масовия мор на птици и делфини край Шабла
Близо 6 хил. евро събраха студенти и преподаватели за палиативни грижи за деца
Младеж от Великотърновско открадна ел. велосипеда на рибар във Варна
Украйна порази руски боен кораб и петролна платформа в Черно море
Явор Божанков с нова изцепка, взеха му книжката
Откриха древно селище на маите под водите на езеро в Гватемала
НАСА променя режима на работа на обсерваторията Swift, за да спаси орбитата ѝ
За първи път: Екипажът на „Артемида II“ видя част от далечната страна на Луната
Слънцето „изяде“ най-ярката комета на 2026 година
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната