България се включва в международната кампания срещу разпространението на фалшифицирани стоки, организирана от международната полицейска организация INTERPOL и 11-те най-големи сертифициращи организации в света, които са обединени от организацията CIAC (Certification Industry Against Counterfeiting).
Това съобщиха от компанията Intertek Moody, която заедно с Министерството на вътрешните работи започва изпълнението на съвместна програма за борба с фалшификатите, част от операцията „Overshock“. Програмата беше представена на форум в София.
При откриването на форума регионалният директор на Интертек-Муди Европа Иван Савов обяви, че България е сред водещите страни по фалшифициране на продукти.
Сред най-често подправяните стоки са текстилните изделия, детските играчки и козметиката, поясни още Савов. В световен мащаб делът на фалшивите стоки съставлява повече от 5% от глобалния брутен продукт, сочат неофициалните данни на сертифициращите организации.
Мнението му беше подкрепено и от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов, който подчерта необходимостта от спешни мерки срещу разпространението на неоригинални продукти. За пример той посочи медикаментите, чието фалшифициране застрашително расте.
Световната статистика сочи, че в Африка около 25% от фармацевтичните продукти са фалшиви, което е пряка заплаха за човешкото здраве. Подобни фалшификати се продават и в Европа, макар че техният процент е по-малък, поясни още Славов.
Разпространението на неоригинални продукти като оригинални нанася големи загуби не само на производителите, но и на потребителите, които плащат за некачествени продукти, поясниха експерти.
Затова и през 2008 г. сертифициращите организации по света заедно с INTERPOOL се обединиха за пресичането на тези практики, припомни министър Цветанов.
Съвместната програма с МВР, която стартира от днес, предвижда създаването на системата за комуникация със сертифициращите организации и органите на реда. Системата ще обобщава информацията за появата на фалшифицирани стоки на пазара, като идеята е да се привлекат граждански и потребителски организации, които да подават съответните сигнали.
С включването на България към операцията “Overshock” се очаква сертифициращите организации да осъществят постоянна връзка за сигнализиране на контролните органи, така че при наличие на ментета на пазара, да се вземат съответните мерки срещу нарушителите.
Още новини за България четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Иранските ракетни арсенали чакат под земята да бъдат отново изровени
Дроновете на Украйна предефинират военната стратегия на Германия
Великобритания търси как да привлече 1 млн. младежи, които нито учат, нито работят
Дипломатите на Доналд Тръмп не са единствената опция за преговорите за мир
Съюзниците предупредиха САЩ - разделението ограничава възпиращата сила
Сделки с Иран за преминаване на Ормузкия проток са забранени за американски граждани
Има ли извънземни на Земята? Стивън Спилбърг е убеден, че не сме сами във Вселената
Няколко зодии ще излекуват дълбока емоционална травма през юни
Украйна пречупи Полша с 2:0 във Вроцлав
Камен Кенов: Българинът е бил здрав селяк и непобедим войник
Дембеле обеща: Догодина ПСЖ ще спечели Третата
Йонас Вингегор спечели Джирото
ЦСКА цака Левски за огромна звезда от България
Христо Янев обяви грандиозна новина за селекцията на ЦСКА
Артета бесен на съдията и заяви: Боли ни...
Левски се подсилва с камерунски защитник?
Красиви думи и цитати, посветени на децата
Огромен финансов обрат очаква 4 зодии до октомври 2026 г.
Дневен хороскоп за 1 юни, понеделник
Седмичен хороскоп за 1 - 7 юни: Меркурий преминава в Рак
33 вдъхновяващи мисли от велики детски книги за Деня на детето
Ритуали за пречистване за всяка зодия през юни
Доверието към Радев е като към наета фирма - интересът към "работниците" е вторичен
Какво представлява "швейцарското правило", по което от 1 юли ще бъдат осъвременени пенсиите
Български град е сред най-древните в света
Българи с имоти в Гърция могат да получат до 36 000 евро за ремонт по нова държавна програма
Изненадващо проучване: най-зеленомислещите богати замърсяват най-много
Селата в България без нито един жител са 199
Стивън Спилбърг: Възможно е извънземни вече да са били на Земята
Разкрити са тайните дневници на бащата на Стивън Хокинг
Испания и ЕС представиха нов квантов суперкомпютър на стойност 10 млн. евро
Поколението Z и AI: Кои професии са защитени от изчезване
Каква ще бъде слънчевата активност през уикенда (30-31 май)
НАСА стартира нов проект за отглеждане на стволови клетки на борда на МКС