Мексикански съд е постановил, чe американският онлайн концерн Yahoo и мексиканската му дъщерна компания Yahoo de Mexico, S.A. de C.V. са нарушили договора си със своя бивш партньор Ideas Interactivas S.A. de C.V. и наложи глоба в размер на 2,7 млрд. долара, съобщи Yahoo.
Решението не е окончателно и Yahoo ще го обжалва, тъй като смята претенциите за „неоснователни“.
Все пак това е още един проблем за изпълнителния директор Мариса Майер, която се опитва да преобърне основната дейност на компанията и да я съсредоточи върху правенето на по-малко неща. Наследството на Yahoo – стремежът към глобална експанзия, е пречка за оздравяването на компанията - наскоро Майер изтегли Yahoo от Корея.
Мексиканското дъщерно дружество на Yahoo обяви през 2003 г., че сключва сделка с Ideas Interactivas и нейната компания-майка, Worldwide Directories, да се създаде сайт за „жълти страници“, Paginas Utiles, който ще се издава онлайн и като печатно издание. Този сайт сега вече не съществува.
Мексиканската компания твърди, че американците са нарушили договора и ги съди за пропуснати ползи, произтичащи от договори, свързани с обявите за т. нар. „жълти страници“. Според мексикански медии първото издание на Paginas Utiles е трябвало да има тираж от 800 000 копия.
Глоба от 2,7 млрд. долара би била доста солена за компанията, като се има предвид, че общите приходи на Yahoo за последното тримесечие са само 1,2 млрд. долара, а печалбата е била 226 млн. долара. Ако жалбата на Yahoo се окаже неуспешна, това може да е голям удар за възстановяването, което новият главен изпълнителен директор Мариса Майер се опитва да постигне. При всички положения финализирането на делото може да отнеме месеци или години, а висящата възможна милиардна глоба ще тегне като тъмен облак над дружеството дотогава.
Yahoo има пазарна стойност от 22,2 млрд. долара, а компанията има кешова наличност и краткосрочни инвестиции от 8,41 млрд. долара към 30 септември според данни, събрани от Bloomberg. Глобата вероятно е по-висока от сумата, която интернет рекламата в Мексико е генерирала до този момент, каза Брайън Визер, анализатор в Pivotal Research Group LLC в Ню Йорк.
В следборсовата търговия акциите на Yahoo поевтиняха с 1,5 до 18,49 долара. По-рано през сесията акциите паднаха с под 1% до 18,77 долара. От началото на годината компанията е добавила 16% към пазарната си капитализация.
Още икономически новини четете в Investor.bg

Русия разработи свои зенитни дронове, ефективни денем и при тихо време
Големи сделки тласкат към рекордна серия M&A пазара в Япония
Едно от последните убежища на фондовия пазар вече е в риск
Слабите отчети на технологичните компании в Китай подчертават затрудненията в сектора
Кадър на деня за 5 април
Как AI стартъпите се опитват да решат един от най-големите проблеми в търговията на дребно
Късмет и успех за шест зодии от китайския хороскоп на 7 април
Михаил Белчев почина на 79 години
Цистерна с бензин избухна в пламъци в Тексас (+ВИДЕО)
Опасност във въздуха: Вулканът Шивелуч в Камчатка изхвърли пепел на 7 км височина
Черно море триумфира с титлата на Държавното по плуване
Взима ли го гранд? Шеф дойде на крака заради звезда на ЦСКА
Тежък удар за ЦСКА
Пече ли се сделка? Гранд с ключов ход за покупката на звезда на Левски
Пегула пак триумфира с титлата в Чарлстън
Септември ще слага край на черна серия
Декорирайте дома си за Великден бюджетно с тези 5 лесни идеи
Великденски яйца декорирани с ядливи цветя
Поверия за Страстната седмица
Знаци, че сте дехидратирани, дори да не сте жадни
Нумерологична прогноза за 6 април
Дневен хороскоп за 6 април, понеделник
Без ток във Варна на 6 април 2026
Времето във Варна на 6 април 2026
Започва Страстната седмица
Тъжна вест! Почина Михаил Белчев
Тръмп с пореден ултиматум към Иран: До вторник вечер да отвори Ормузкия проток
Вучич обмисля модела Румен Радев, в открит съюз с играча на Кремъл Вулин
Слънцето „изяде“ най-ярката комета на 2026 година
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация