Цените на имотите на развитите пазари започнаха да се възстановяват от срива след кредитната криза от 2008 г. Темповете на ръст на някои места обаче са такива, че подклаждат страховете за нов балон, пише CNBC.
Израел, Канада, Норвегия, Белгия, Австралия, Дубай и Хонконг са пазарите, които причиняват най-големи главоболия на икономистите и анализаторите на пазара на имоти. В Израел например от 2009 г. насам цените на имотите са скочили с близо 40 на сто, в Норвегия – с 30 на сто, а в Швейцария – с над 20 на сто.
Бумът на тези „горещи“ пазари се подхранва и от лесния достъп до кредитен ресурс, който имат купувачите. След като Европейската централна банка (ЕЦБ) и Федералният резерв на САЩ наводниха банките с пари, много от тях насочиха целия този ресурс към кредитиране на купувачите на жилища при ниски лихви заради рекордно ниските основни лихви, поддържани от централните банки.
„Когато лихвите са толкова ниски, винаги има риск от алокиране на много пари в активи“, коментира Лиам Бейли, партньор в глобалната консултантска компания Knight Frank.
Ръстовете на цените на повечето от „горещите“ пазари се очаква да продължат и през 2014 – 2015 г., а икономистите на Goldman Sachs предупреждават, че някои от имотните балони отново ще се спукат.
Някои от правителствата на държавите с „нагорещени“ жилищни пазари вече предприеха действия за „охлаждане“. Властите обаче се опасяват от прекалено рязък спад на цените, което може да преобърне и икономиките на страните.
Goldman Sachs прогнозира, че през следващите 5 години има огромен риск цените в Израел, Германия и Швейцария например да се сринат с над 15 на сто заради бързия и рязък ръст на цените в последно време. Ако обаче се вземе предвид съотношението между цените на жилищата и наемите и в един момент хората спрат да купуват жилища, защото им излиза твърде скъпо, най-застрашени от спукване на имотния балон са Белгия, Финландия, Норвегия и Канада.
Повече можете да прочетете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Иран намекна за сделка за Ормуз, но само ако условията му бъдат изпълнени
Квантовата заплаха затяга примката около врата на криптовалутите
Кадър на деня за 8 август
Дронът, паднал на българска територия, най-вероятно е дрон-примамка „Майя“
Създадена през 2022 г. компания е в основата на украинските атаки с дронове срещу Русия
Енергийният бизнес на Huawei намира нови пазари
Правила за безопасно вадене на кърлеж
Какво да направим, ако изгубим личната си карта в чужбина
Рецепта за картофи със сирене и кашкавал на фурна
Топлинен удар: Как да разпознаем опасните симптоми
4 зодии привличат пари и късмет с влизането на Меркурий в Лъв
ЦСКА 1948 продължи силната си серия с победа над "Локо" (София)
Спортът по телевизията днес, 9 авуст
Мачовете по телевизията днес, 9 август
ЦСКА 1948 ще приеме Панатинайкос пред две стада крави и овце
Арда остави Дунав без точки в елита
Мъри заповяда: Без извинения! Искам сърце и борба на терена
Реал на Специалния превзе Будапеща
Таро карта за 9 август, неделя
Дневен хороскоп за 9 август, неделя
Магията на цветовете: Как да използваме силата им
Седмична нумерологична прогноза за 10 - 16 август
Любовен хороскоп за 10 - 16 август
Енергийна салата с пилешко и киноа
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Украйна: Не сме насочвали умишлено дрон към България
Седмичен хороскоп 10 август - 16 август 2026
Полицията във Варна излезе с призив и съвети към плажуващите
Черно море представи дублиращия си отбор за есента
МВнР привика посланичката на Украйна у нас
18-годишен уби чичо си с кол