75 китайски автомобила "Great Wall", произведени у нас, потеглиха с тирове за Италия.
Това стана факт на церемония в ловешкото село Баховица, където се намира завода на "Литекс Моторс". Гост бе и икономическият министър Драгомир Стойнев.
"България отново е на картата на автомобилостроенето. Горд съм, че отново българи произвеждат нещо за Европа", заяви изпълнителният директор на "Литекс Моторс" Илия Терзиев.
Пред журналисти той допълни, че по план през 2014 г. трябва да се произведат още 460 автомобила за Италия.
"Има подготвени меморандуми за 1700 автомобила за износ през следващата година за Румъния, Чехия, Словакия, Сърбия. От една година работим с Македония. Надявам се до края на 2014 г. да имаме подписан договор и с Турция. До момента в завода са произведени 2170 автомобила", пресметна той.
След като разгледа завода и видя как се сглобяват китайските автомобили, министър Стойнев каза, че е хубаво, когато вижда толкова млади хора, които са наети на работа и са предпочели да останат в България.
"Важно е, защото без млади хора, без обучени кадри ние трудно можем да вървим напред. Считам, че с тази реформа, която правим в образованието и въвеждането на дуалната система, евентуално можем да имаме пилотен проект, в който млади хора още от ранна възраст да започнат работа, да учат занаят, което ще намали младежката безработица", заяви министърът.
"България тръгна по пътя на икономическия растеж. Догодина очакваме икономически растеж, който се потвърждава от всички международни институции. Ние сме обещали реиндустриализация на България. Виждате, че една по една фабрики и инвестиции започват да се случват. Надявам се с проекта "Южен поток", който ще минава оттук, да се създадат и допълнителни работни места. Правителството има план и за вдигане на крака и на "Химко"-Враца", заяви още Стойнев.
По думите му без конкурентоспособна енергетика трудно можем да имаме конкурентоспособна икономика. Затова според него, стабилизирайки енергетиката, икономиката ще тръгне по правилния път.
Преди да си тръгне, Драгомир Стойнев изпробва най-новия модел "Great Wall Н6". Производството му е започнало преди две седмици, а първите пет автомобила вече са продадени.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Данните за инфлацията в Токио изпратиха азиатските индекси в различни посоки
Любомир Дацов: Няма кой знае какво да се направи с бюджета
След близо стогодишно чакане Белград най-сетне е напът да се сдобие с метро
Офис пазарът в Европа продължава да се възстановява с ръст на наемите и усвоените площи
Инфлацията във Франция остава без промяна, а тази в Испания леко се забавя
Италианската Leonardo представи система за противовъздушна отбрана тип "Железен купол"
Едуард Алексанян се завръща на ринга на SENSHI 29 в тежката категория
Проф. Николай Овчаров за уникалната, но и най-тежка експедиция в Етиопия
Пациенти под заплаха: НЗОК бави плащания към аптеките, лекарства може да липсват
"Не се прибирай, ще те убия": Мъж в София малтретира дъщеря си и майка си
Черен петък 2025 в България: Търговските трикове и истинските намаления
България и еврото - как ще се отрази на икономиката и на джоба ни?
Мачовете по телевизията, днес 28 ноември
ЦСКА продава една от големите си звезди за колосална сума
Ще смени ли Карлос Насар България с Бахрейн?
Левски спря една от звездите си за националния отбор
В ПАОК съжаляват за Кирил Десподов
Христо Янев с ключов ход за бъдещето на ЦСКА
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
Изберете таро карта и вижте какво ви очаква в любовта през декември
3 важни неща, които се правят на Андреевден за здрава нова година
Късмет и пари за 4 зодии през декември
Преодоляване на синдрома на самозванеца – усещането, че не сме достатъчно добри
Как да си осигурим финансов резерв, без да ограничаваме живота си?
Международно участие и три състезателни кръга в Гимкхана Варна 2025
САЩ са изпратили на Русия параметрите на своя план за мир в Украйна
Работодатели, синдикати и управляващи подновяват преговорите за бюджета
Депутат от ПП-ДБ се закани да съди Слави Трифонов
Засякоха шофьор да кара с 248 км/ч
Един район във Варна е без вода днес
Китай ще използва андроиди за патрулиране по границата с Виетнам
Магнитна буря на 28 ноември: Каква ще бъде нейната сила
Отбелязаха Деня на благодарността в Космоса: Пуйка и омар на МКС
CAR-T терапията води до ремисия при автоимунни заболявания
Джеф Безос показа лунния апарат Blue Moon MK1 на Blue Origin
Космическият кораб „Союз МС-28“ се скачи с МКС