Започват строителните дейности по първите два блока, които ще бъдат санирани с европейски пари, съобщават от Министерството на регионалното развитие.
И двете жилищни сгради са в София - блок 10 на ул. "Чарлз Дарвин" 3 в район "Изгрев" и блок 17 в район "Илинден", ж.к. "Захарна фабрика".
Дейностите включват топлинно изолиране на външните стени на сградите, а съществуващата дограма с лоши топлотехнически характеристики ще бъде подменена с нова с високо термично съпротивление, посочват от министерството. Ще бъде направено и топлинно изолиране на покрив, под и на тръбна мрежа за горещо водоснабдяване. Предвижда се и подмяна на сградна инсталация за горещо водоснабдяване.
Изпълнител на строително-монтажните работи на двата обекта е "Билдинг компани" ЕООД. Срокът за изпълнение и на двете сгради е 120 дни. Общата стойност на договора е 250 192,48 лв. с ДДС.
Открита е тръжна процедура за избор на строители за останалите сгради по проекта за саниране на жилищни блокове с европейски пари, допълват от ведомството. Срокът за подаване на оферти е 5 юни, като процедурата се провежда по седем обособени позиции - по шестте района за планиране и София-град.
Очаква се до края на годината да бъдат обновени 60 сгради, а до приключването на проекта през 2015 г. - общо 180 сгради.
Интересът към програмата за саниране на жилищни сгради с европейски пари значително надхвърли възможностите ѝ. Подадените заявления за интерес са около 400, докато бюджетът стига за около 180-200 сгради.
Одобрените сгради, за които не стигат парите по този проект, ще бъдат прехвърлени за финансиране със средства от новата програма „Региони в растеж“. Плановете са 20% от бюджета по новата програма за регионално развитие да бъдат отделени за мерки за енергийна ефективност в публични и частни сгради. За енергийна ефективност на жилищни сгради се предвиждат над 183,5 млн. евро.
Изпълнението на проекта, финансиран с пари по програма "Регионално развитие" 2007-2013 г., обаче върви изключително бавно и тромаво. Началото на същинските ремонти трябваше да започне още преди две години, а заради забавянето крайният срок за приключването на проекта е удължен с няколко месеца – до декември 2015 г., а не до април 2015 г.
Заради забавянето се засилиха опасенията, че може да се стигне до загуба на пари за саниране. Регионалното министерство обаче отхвърля опасенията и подчертава, че значително е облекчило някои тромави процедури, които са забавили целия процес.
Още новини за имоти четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кризата в Персийския залив отново помрачи търговията на Wall Street
Европейски авиокомпании: Високите цени на горивата ще оскъпят полетите
Кадър на деня за 19 март
Парламентът забрани промени в структурата на "Български енергиен холдинг"
Безос търси 100 млрд. долара за налагане на изкуствения интелект в производството
Д. Георгиев: Пазарът на акции у нас поскъпна твърде бързо и е нормално да видим корекция
Вселената изпраща подарък на четири зодии на 20 март
Късна емисия
Опасно време в Гърция: Гръмотевични бури и студ в южната ни съседка
Зеленски: Екипът ми пътува към САЩ - време е да подновим преговорите за мир
Секси певица се показа с Меси в леглото + СНИМКИ
Милица Дабович
Новина от "Армията": Фаетон се завръща в ЦСКА
Славия се готви да тресне Ботев Пловдив
Хьогмо обясни как Лудогорец заби 5 гола
Направиха "геврек" на Гергана Топалова в Испания
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Билки, полезни за сърцето: как действат
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
Защо употребяваните коли в САЩ са в пъти по-eвтини, отколкото в Европа?
Община Варна участва в работна среща на туристическия сектор в Белоградчик
Гимназисти от Варна гледаха интервю с жена, осъдена за разпространение на дрога
НАП Варна участва във форум "Кариери" 2026 на Икономическия университет
Вълна от проблеми за шофьорите на дизел
Лудогорец "удави" Спартак на "Коритото"
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“