Министерският съвет ще предложи в Закона за банковата несъстоятелност да се предвиди възможност банка, обявена в несъстоятелност, да може да бъде продавана не само като цяло действащо предприятие, а и на части, заяви министърът на финансите Владислав Горанов на пресконференция в Министерски съвет. По думите му това предложение е дошло първоначално от Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ).
Според Горанов това ще помогне за по-лесното управление на процеса на евентуалната бъдеща несъстоятелност на КТБ.
На днешното първото заседание на новия кабинет са били предложени и изменения в Закона за гарантиране на влоговете, които да премахнат правната несигурност за това кои лица имат право да се ползват от гарантиране на влоговете и кои не.
В момента лица, които ползват преференциални лихви, нямат право да получат гаранция от Фонда и техните вложения не са защитени, каза той и припомни, че по време на специалния надзор над КТБ БНБ разпореди на квесторите още през юни да намалят всички лихвени нива.
Така на практика съществува правна несигурност дали ползването на преференциалната лихва се прави към датата на отнемане на лиценза или на квестурата.
Горанов обясни, че има реален риск хора, които са се ползвали с преференциални лихвени условия, да тълкуват, че намалената им лихва през лятото им дава основание към датата на отнемане на лиценза да се считат за редовно обезпечени и да предявят претенции към Фонда, защото действащият законов текст е такъв. Затова сега текстовете се променят така, че правото да се ползва обезпечение е към датата на квестурата, а не към датата на отнемане на лиценза.
Решението за подпомагане на ФГДБ чрез заеми със средства от бюджета ще бъде взимано от Министерския съвет. Сега действащият закон предвижда държавата да подпомага Фонда след решение на Народното събрание, поясни Горанов.
Други предложени изменения в закона дават по-голяма яснота за решаването на въпроси, свързани с изплащането на гарантираните влогове.
Други предложени изменения в закона дават по-голяма яснота за решаването на въпроси, свързани с изплащането на гарантираните влогове. Така например текстът в чл. 23 се променя така, че парите да се изплащат от няколко банки, а не както е досега в текста - от една.
Досегашното тълкуване предполага изплащането да става само през една банкова институция, поясни министърът.
Друго от предложенията е свързано с гарантирането на механизма за осребряване на държавните ценни книжа, които са били в КТБ като гаранция за вложените в нея бюджетни средства.
"Има непълнота в законодателството по отношение на това как наличните държавни ценни книжа, държани за гаранция на бюджетните средства, да бъдат предоставени на тези бюджетни организации, които са имали вложения в КТБ. Тези законови текстове решават този проблем и описват механизмите и процедурите", обясни Горанов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 8 ноември
Китай подновява доставките на чипове на Nexperia в Европа
Инвестициите в подводни кабели по света процъфтяват
Инвеститорите може и да подценяват инфлацията, предупреждава Deutsche Bank
Възможно ли е БЕХ да купи рафинерията на "Лукойл"?
Westinghouse ще доставя ядрено гориво на Унгария
Людмила Елкова за Бюджет 2026: Влизаме в улея на бобслея
Румен Овчаров: Половината резерви на "Лукойл" се намират в чужбина
Георги Ганев: Най-много ме смущава политическото измерение в "черновата" на Бюджет 2026
Спортът по телевизията днес, 9 ноември
Мачовете по телевизията днес, 9 ноември
Норис пак без конкуренция, провал за Макс в Сао Пауло
Милан профука два гола аванс в Парма
ЦСКА показа на Левски кой е шефът. И съдиите не помогнаха на "сините"
Инфарктна драма! Съндърланд сложи край на победната серия на Арсенал
Дневен хороскоп за 9 ноември, неделя
Поверия за ангелската дата 11/11
Седмична нумерологична прогноза за 10 – 16 ноември
Дерматолог: Да губим до 100 косъма на ден е нормално, но не и повече
Паста пене за 15 минути
Любовен хороскоп за 10 – 16 ноември
Иновация: Испания откри как да намали катастрофите
Парк-музей "Владислав Варненчик" отбелязва 581 години от Битката при Варна
Добрата новина: Откриха Стефани
Новa мода в туризма: Богаташи плащат, за да уловят, наберат и сготвят храната си
Новата реалност: Лайковете определят живота ни
Искате електричка? Предвидете си повече пари за ремонти
Неочаквано откритие: Момиче намери на плажа следи от гигант на 200 млн. години
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя
Най-старият и най-голям храм на маите е построен, за да изобрази Космоса