Търговска банка „Виктория” ЕАД вече разполага с ликвидни средства за 160 млн. лв., но се очакват и допълнителни постъпления в следващите месеци. За това информират от Българска народна банка (БНБ) само ден преди трезорът да започне да обслужва вложителите без ограничения.
Банката разполага с достатъчно средства, за да покрие изцяло размера на всички депозити на фирми и граждани – както гарантираните, така и негарантираните, съобщиха във вторник самите квестори на ТБ „Виктория” Христина Стамова и Божидар Аршинков. По данни на БНБ след поставянето на банката под специален надзор само защитените спестявания са за 55,1 млн. лв.
Допълнителни постъпления най-вероятно са постъпили и може би ще постъпват, след като завършат процедурите по продажбата на част от кредитния портфейл на трезора.
На 15 декември (понеделник) квесторите ще проведат Общо събрание на акционерите. На него ще бъде предложено да се промени Уставът на банката, като от двустепенна се премине към едностепенна система на управление, и да бъде избран нов петчленен Съвет на директорите.
Предложенията за членове на СД са Красимир Жилов, който е бил във висшия мениджмънт на Тексим Банк, Галя Димитрова, която е била в управителното тяло на Алианц Банк, Божидар Аршинков, който е един от квесторите на ТБ „Виктория”, Eвгения Стоянова, която е била в Алфа Банк, и Бойка Василева, която бе член на УС на Емпорики Банк, преди да бъде закупена от Креди Агрикол България (сегашната ТБ „Виктория“).
Според БНБ този екип има необходимия опит в управлението на търговски банки и постигането на надеждни и добри резултати.
В точката за избор на външен одитор на банката се предлага да бъде избрана одиторската компания „Ърнст и Янг одит” ООД, която е заверявала отчетите на ТБ „Виктория” до края на 2013 г.
Припомняме, че на 23 декември ще приключи специалният надзор на банката, след което може да се търси привличане на подходящ инвеститорски интерес.
„Разполагайки с ликвидност от около 50% от активите и над 100% от привлечените от фирми и граждани средства, новият екип на банката ще може при възстановяване на доверието на клиентите да подготви и реализира необходимите мерки за оптимизиране на нейната структура с цел подобряване на възможностите за привличане на подходящ инвеститорски интерес“, пише още в прессъобщението на централната банка.
Още икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Nasdaq навлезе в корекция заради противоречивите послания за войната в Иран
Страните от ЕС напредват с плановете за центрове за депортиране в трети страни
Китай е забранил на главния изпълнителен директор на стартъпа Manus да напуска страната
Кои са спорните моменти в Закона за прозрачност и представителство на интереси
Лихвите по новите депозити растат през февруари на месечна, но намаляват на годишна база
Водещите европейски борси затвориха сесията с понижения
Volkswagen изтегля 100 000 електромобила в Европа заради дефектни батерии
Лекари съветват хората над 50 години да не се къпят всеки ден
Учени разгадаха жизнения цикъл на мозъка: Как се променяме през годините
Канада налага допълнителни санкции срещу Русия
Късна емисия
Три зодии оставят трудностите зад гърба си на 27 март
Ана Калинская
Трима от ЦСКА се вихрят в Европа
Турция тресна Румъния и докосва Мондиал 2026
Легенда на Левски с разкрития за ЦСКА и Стоичков + ВИДЕО
След провалите: България търси задължителна победа срещу Соломоновите острови
Косово обеща 1 млн. евро на футболните национали за класиране на Мондиал 2026
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Пазар: Цените на електромобилите втора ръка падат много по-бързо от колите с ДВГ
Путин сравни войната в Близкия с пандемията от COVID‑19
Нова мода: Употребявани коли от Китай заливат пазара в ЕС
Тийнейджър уби майка си с чук след съвети от AI (ВИДЕО)
Третокласници от Нови пазар участваха във викторина за Първо българско царство
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?