Министерството на земеделието и храните предлага да се закрие Националната служба по зърното и да се отмени Закона за съхранение и търговия със зърно от 1998 г. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на портала за обществени консултации.
Предвижда се Централната лаборатория за окачествяване на зърно, зърнени продукти и фуражи да премине към Българската агенция за безопасност на храните, както и да се прекратят издадените лицензии на публични складове и удостоверения за регистрация на зърнохранилища. Лицензираните лица ще могат да си получат обратно документите за банковата гаранция.
Предлага се и да се прекрати гаранционният зърнен фонд, а ликвидацията на имуществото му се извършва по реда на Търговския закон.
В доклада на земеделския министър се посочва, че зърнопроизводството се е развило силно през последните години и производството и предлагането на пазара на зърно в България значително се променят.
Особено след присъединяването на страната ни към Европейския съюз (ЕС) площите, заети със зърнени култури, добивите и обемите на производство се увеличават, подкрепени и от Схемата за единно плащане на площ като основна форма на директно плащане.
“В резултат на това България се превърна в сравнително голям производител на зърно в ЕС, като едновременно с това бяха утвърдени нейните позиции в търговията със зърно в световен мащаб. Страната е нетен износител на зърно, като повече от половината от произведената продукция е обект на износ или на вътрешнообщностни доставки. Това прави напълно излишно съществуването и прилагането на механизми за гарантиране на наличностите на зърно в страната и на зърнения баланс”, пише в доклада.
“Производството на зърно в Съюза напълно задоволява неговите вътрешни нужди и осигурява голяма част от експорта на земеделски продукти за трети страни. Временният спад на производството в отделни държави или региони на ЕС във всички случаи се компенсират, както от цялостното производство в Съюза, така и от съществуващите запаси и вноса на зърно. На практика не може да възникне ситуация на недостиг на зърно на пазара на ЕС. В тази връзка прилагането от Националната служба по зърното регулации в България не оказват никакво влияние върху единния европейски пазар на зърно”, пише още в доклада.
Според агроминистерството прилаганите от службата лицензионни и регистрационни режими все повече се превръщат в пречка за производителите, съхранителите и търговците на зърно и се затруднява дейността на бизнеса. Въведените от администрацията такси са допълнително финансово бреме за фирмите, подчертава се в доклада.
В доклада се припомня, че Националната служба по зърното е създадена със Закона за съхранение и търговия със зърно заради “зърнената криза” от края на 90-те години. Пазарът обаче се стабилизира бързо и функциите на службата са изгубили смисъл, според министерството.
Още за икономика четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Франция предлага строги икономии за повечето министерства в бюджета за 2027 г.
ВиК холдингът промени ръководството на „ВиК” Бургас
S&P 500 открива сесията на червено заради акциите на производителите на чипове*
Седмичните молби за помощи при безработица в САЩ намаляват
Продажбите на дребно в САЩ бележат лек ръст през юни
Нетаняху планира визита във Вашингтон в събота
Демерджиев във Вашингтон: България и САЩ задълбочават партньорството в сигурността
Всеки шести ТИР е в нарушение, контролът е и от въздуха
Рецепта за шоколадов чийзкейк с вафлена основа
Държавата иска единни цени за скъпоструващите лекарства във всички болници
Инж. Златина Димитрова поема ВиК-Бургас след ареста на Цветан Мирчев
Учител срещу ученик: Де ла Фуенте и Скалони в битка за световната титла
Аржентина срещу Испания: Историята и любопитните факти преди финала на Световното първенство
Ливърпул подготвя нов договор за Доминик Собослай
Да хипнотизираш "Трите лъва" с мишите сърца
"Ще избием футбола от главите на българите": Ето какво пишат феновете на Крайова преди Левски
Новата перла на Левски вече си изби парите
Почитаме Света Марина – поверия и забрани за църковния празник на 17 юли
Избелвам зъбите си, но ефектът изчезва: Каква е реалната причина
Дневен хороскоп за 17 юли, петък
Мраморен чийзкейк с шоколад
Животът става приказка за 3 зодии след 17 юли
Доц. Бацелова: Да не се мият зъбите с вода, събрана отнякъде
Отражение на високите температури върху бременността
Защо болестта на Паркинсон и деменцията изискват повече внимание през жегите?
Кога онлайн консултацията със специалист може да ни спести време и излишно притеснение?
Секс на плажа и с какво трябва да се внимава?
Омбудсманът иска по-силна защита на учениците със СОП
Значението на ранната логопедична интервенция при болестта на Паркинсон
Този уикенд ни очаква горещо време, но температурите на Балканите ще бъдат поносими
Какво казват чуждестранните туристи за българското Черноморие през 2026 година
Два инцидента с мотоциклетисти във Варненско за денонощие
Кметът на "Аспарухово" с важно съобщение към жителите на района
Варненският ручбан – атракцията, която е събирала летовници още през 1929 г.
Испания или Аржентина: Суперкомпютър посочи фаворита за световната титла