През първата половина на годината преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в България възлизат на 799,6 млн. евро, като са с 49,7 млн. евро повече спрямо първото полугодие на 2014 г. Това показват предварителните неревизирани данни на Българската народна банка (БНБ) за състоянието на платежния баланс, публикувани днес.
Само през юни ПЧИ са на стойност от 178 млн. евро при 127,8 млн. евро преди година. Освен това централната банка ревизира данните за май с 53 млн. евро надолу до 35,4 млн. евро. Така през второто тримесечие на 2015 г. обемът на чуждите капитали, прекосили границата на страната, се равнява на 344 млн. евро.
В началото на юли икономическият министър Божидар Лукарски заяви, че мрачните прогнози за спад на преките инвестиции у нас се опровергават. Той отбеляза, че правителството е създало регулярен мониторинг за наблюдение на чуждестранните инвестиции, на базата на който се създават насърчителните политики и мерките за подобряване на бизнес средата.
Статистиката на БНБ показва още, че през първото полугодие инвестициите в дялов капитал възлизат на 169,8 млн. евро, като 107,1 млн. евро от тях са регистрирани само през юни. За сравнение - миналата година те бяха в размер на 105,7 млн. евро. По принцип инвестициите в дялов капитал се считат за трайни капиталови вложения в местни предприятия и имоти.
В същото време инвестициите в дългови инструменти бележат минимален спад от 2,45% през първото полугодие спрямо това на предходната година. През първите шест месеца на 2015 г. те възлизат на 549,4 млн. евро, докато през същия период на миналата година са били за 563,2 млн. евро.
За периода януари-юни 2015 г. реинвестираната печалба се оценява на 80,5 млн. евро, като само 13,4 млн. евро от тях са отчетени през юни. За сравнение - през юни 2014 г. капитализираната печалба бе в размер на 12,8 млн. евро, а през първото шестмесечие - за 81 млн. евро.
През първата половина на 2015 г. най-големите инвестиции в страната идват от Холандия и възлизат на стойност 567,3 млн. евро. След нея се нарежда Австрия с 99,7 млн. евро, Норвегия с 87,7 млн. евро и Белгия с 57,4 млн. евро.
Миналата седмица стана ясно, че германският производител на опаковъчни машини Multivac има готовност да инвестира 15 млн. евро в нова производствена база в България.
Тази инвестиция би внесла доза оптимизъм в частност не само за германските капитали, а и за общия обем на преките инвестиции. Към края на юни данните на централната банка показват отрицателни германски инвестиции в размер на 295,6 млн. евро.
Според анализ на Industry Watch пък профилът на инвеститорите в България се е променил поради процеса на сливания и придобивания у нас. Според анализаторите процесите на смяна на собствеността на компаниите са засегнали както търговската ориентация и източниците на финансов ресурс за развитие, така и оперативния мениджмънт и корпоративната култура.
Повече икономически новини от България можете да прочетете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Европейските петролни компании се оказаха в по-добра форма от очакваното
Украйна разширява "далекобойните санкции" срещу руската енергетика
Русия закъснява и може да изпусне мястото си на пазара на редкоземни елементи
Оптимизъм за подновяване на работата на администрацията в САЩ заля и Wall Street
А. Петров: Изкуството на младото поколение гради доверие между България и Северна Македония
Дейли от Фед: Трябва да се избегне грешката лихвите да бъдат задържани твърде дълго
Италианската кухня влиза в списъка на ЮНЕСКО за културното наследство
Какво да правим със стотинките и монетите в левове след 1 януари
Радев: Успехът идва, когато не допуснеш демокрацията да се изроди в олигархия
Костадин Ангелов за прегазеното куче: Това не е инцидент, а умишлена жестокост
Сивите контейнери струват двойно на софиянци - половината отпадъци могат да се рециклират
ЦСКА с възлов ход за ключови фигури в клуба
Топ трансфер! Янев взима свое откритие в ЦСКА
Пече ли се сделка? Левски с ключови преговори за златната си кокошка
Високо напрежение в Разград! Скандал между шеф и звезда разтърси Лудогорец
Ужас в Торино! Трагедии със смъртни случаи помрачиха Финалния турнир на АТР
Синер стартира на Финалния турнир на АТР с бой над Оже-Алиасим
Хидрогел маски за лице – хит в грижа за кожата
Таро карта за 11 ноември, вторник
Канадската сензация Джонатан Рой се завръща с концерт в Зала 3 на НДК през януари
Дневен хороскоп за 11 ноември, вторник
Как технологиите променят професиите – поглед отблизо с Базар на професиите 2025
Ретрограден Юпитер в Рак на 11 ноември – грижим се повече за себе си
Времето във Варна на 11 ноември 2025
Трима пострадали при пожари у нас за последните 24 часа
Една жертва и 26 ранени в катастрофи у нас за последните 24 часа
Честваме паметта на светите мъченици Мина, Виктор и Викентий
Тежка среднощна катастрофа в Монтана
От днес на пътя стартира акция "Зима" 2
Ново откритие в квантовата физика отваря пътя към междузвездните пътешествия
Portal Space Systems представи сателитната платформа Starburst
Новите технологии могат да спасят астронавтите от космическо прилошаване
Vast изведе на орбита демонстратора на първата частна космическа станция Haven-1
Учени разкриха какво се случва с времето на Венера
Има ли вода на спътника на Сатурн – Енцелад