Като цяло тази година може и да е била добра за най-голямата японска организация в организираната престъпност -Yamaguchi-gumi, една от групите Якудза, която управлява всички останали. Но макар че отбелязва стогодишнината си в бизнеса, вътрешните борби може да разделят организацията. А това може да доведе до такава мащабна гангстерска война, каквато не е виждана от десетилетия, коментира The Daily Beast.
Японската полиция е в пълна готовност. В четвъртък огромната централа на Yamaguchi-gumi бе заобиколена от множество черни мерцедеси и скъпи лексуси, докарващи лидерите на Yamaguchi-gumi, облечени в най-хубавите си черни костюми, на спешна среща.
Очаква се Yamaguchi-gumi да се раздроби на фракции, като някои групи ще подкрепят сегашния 73-годишен топ бос Кеничи Шинода, познат още като Шинобу Цукаса, а други ще застанат зад групата, оперираща основно в Западна Япония, която се изправя срещу него и основната му фракция – Kodo-kai.
Организираните престъпни групи, известни под общото име Якудза, се различават от мафията, позната на Запад. Те се третират сякаш са някакъв вид контролирано вещество, опасно, но допустимо в определени параметри.
В Япония има 21 определени организирани престъпни групировки, които се регулират и управляват от японското правителство, а самите Якудза не са извън закона. Много от тях плащат данъци и декларират доходите си. Ако посетите онлайн страницата на полицията, ще видите списък с основните групи, техните централи и емблеми.
Тези групи са структурирани като псевдосемейства, където по-ниските членове заявяват верността си пред сурогатния си баща – oyabun, и своите „братя“.
Сред групите в Якудза Yamaguchi-gumi е най-голямата и силната. В нея има над 23 000 члена и свързани лица към края на 2014 г., което е над 40% от всички обвързани с бандите в Япония.
Yamaguchi-gumi е не само най-голямата организирана престъпна група в Япония. Тя е известна японска корпорация, основана през 1915 г. от бивш рибар. Ангажирана е в редица бизнес начинания, някои от тях законни, други не, и може да се отнася към конкурентите си с изключително високомерие. Робърт Фелдман, анализатор в Morgan Stanley Japan Securities,веднъж я нарича втората най-голяма японска група за капиталови инвестиции и не е далеч от истината. Те са като Goldman Sachs, но с оръжия.
Групата се разделя на над 30 фракции, някои от тях с над 1000 члена, а някои с по-малко от сто.
Тя притежава одиторски фирми, стотици фиктивни дружества и компании за бази данни. Групата контролира японската развлекателна индустрия дори сега, а през годините хората ѝ тихо се промъкват в гръбнака на няколко високопрофилни IT дейности, печелейки достъп до личните данни на 3,2 млн. души. Концернът притежава верига частни детективски агенции и държи повече под око враговете си и техните приятели, отколкото която и да е разузнавателна агенция в Япония може да го прави.
Yamaguchi-gumi е обвързана и с японската политика. Министърът на образованието и науката е получил дарения и политическа подкрепа от свързани с Yamaguchi-gumi лица и фиктивни компании. Министър-председателят Шинзо Абе бе заснет с един от съветниците на групата.
Ако човек от Yamaguchi-gumi оцелее до пенсия, пенсионният план е доста щедър. През 2013 г. финалният бонус и обезщетение възлизат на 50 млн. йени или почти половин милион долара. Програмата започва преди десетилетия, когато Yamaguchi-gumi се разделя на две, като начин за привличане на хората обратно. Програмата сработва добре, но може би сега ще трябва да се измисли нещо още по-добро, за да бъде потушен вътрешният бунт.
Още анализи четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ООН очаква растеж под 3% в България през следващите две години и забавяне на инфлацията
Сенатът на САЩ гласува за ограничаване на военните правомощия на Тръмп във Венецуела
Членството на България в еврозоната ще забави инфлацията и ще подкрепи растежа
Европейските пазари отбелязаха спад въпреки силните ръстове при отбранителните компании
SOFIX записа четвърти пореден дневен ръст от началото на годината
Някога САЩ имаха полза от евтиния петрол, но тези времена отминаха
Управителят на НОИ: Пенсиите ще се осъвременят от 50% инфлация и 50% ръст на доходите
Машините за гласуване като алиби: Решават проблемите или ги прикриват?
Участвали ли са машини във фалшифициране на избори в САЩ и България?
Партиите говорят само със своя електорат: Ще има ли смисъл от изборите?
Решаваща среща за бъдещето в ЦСКА
Алберт Попов: Не е резултатът, на който се надявах
Левски ликува: Мустафа Сангаре е №1
Обявиха големия проблем на ЦСКА
ЦСКА няма спирачки! Червените готвят още големи трансфери
Обявиха как Челси приема новия си мениджър
Дневен хороскоп за 9 януари, петък
Изберете си фигурка и вижте какъв януари ви очаква
Годишен хороскоп за зодия Близнаци за 2026
Първи трейлър на филма за Мелания Тръмп
10 неща, които да изхвърлите през новата година
Черна ряпа и мед при кашлица и настинки
Нетаняху обяви, че Николай Младенов ще бъде директор на Съвета за мир
Радостна новина! Капитанът на Черно море Тича стана татко
Варненски музеи спряха работа докато тече адаптацията към еврото
Ремонтът на пътя "Аспарухово"-"Галата" е в застой
Отпуснаха над 40 млн. евро на общините за борба с бедствията
„Пустинята на Айнщайн“: Странната загадка на блуждаещите планети озадачава учените
Умиращият айсберг A-23A засия в яркосиньо
Обсерваторията „Вера К. Рубин“ откри рекорден астероид
Извлякоха ДНК от рисунка, приписвана на Леонардо да Винчи
Учени откриха признаци за взаимодействие между тъмна материя и неутрино
НАСА се готви за две излизания в открития Космос