Над 20 ръководители на горски стопанства са освободени. Уволнения има и в Софийски регион и поводът е пропуски в охраняването на Природен парк "Витоша". Това каза земеделският министър Десислава Танева пред Bloomberg TV Bulgaria. През 2015 наказаните в системата, включително и освободени, са 300. Причината е, че взети политически решения не са изпълнени на по-долно ниво.
"Мога да кажа, принципно какви са нарушенията на един от директорите в софийски регион - пропуски в охраната на поверената му територия на управление. Има установени допуснати добиви и незаконни сечи", обясни министърът.
Другият тип нарушения, заради които са предприети уволненията, са занижен финансов контрол и разпиляване на обществен ресурс, каза още Танева.
Министърът коментира и работата по усвояването на евросредства.
"През миналата година МЗХ написа наново две програми – Програма за развитие на селските райони и Програма за морско дело и рибарство. Първата вече стартира и за бизнеса. Тази година ще стартира и втората", каза Танева.
"Новата програма беше отворена с общо 4 мерки, три от които за бизнеса", обясни министърът. "Те бяха затворени при изключителен интерес - между 2 и 4 пъти по-голям заявен интерес за субсидии, отколкото бяха предвидени бюджетите на съответните прозорци по мерките".
"Геополитическите спорове и различни политически решения се отразяват тежко на земеделския сектор", каза още Танева. Тя обясни, че ембаргото за Русия е повлияло на цените на земеделската продукция. "Фактът, че основното европейско производство на някои земеделски стоки бе насочено именно към този пазар, доведе до силен натиск върху цените на този тип продукти и намаление. Все още няма данни за обратен устойчив тренд при тези цени", каза тя.
Десислава Танева коментира и новия проект за сертифицираща агенция, която по думите й ще гарантира сигурност за изплащане на субсидиите на земеделските стопанства. Проектът е на етап изготвен проект и устройствен акт, който е обект на обществено обсъждане.
Целият разговор чуйте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Dow Jones и Nasdaq затвориха на ръба на корекцията
Тръмп обмисля завземане на ключовия за иранския износ на петрол о. Харг
Решението на Пауъл за мястото му в борда на Фед може да определи лидерството на Уорш
Психолог: Стресът на работа е измерим, но технологиите не трябва да са психотерапевти
Защо войната в Иран е провал за САЩ?
Столична община ще инвестира над 224 млн. лв. във ВиК и ремонти на улици
Сигнал от HelpBook: Неправомерно източиха средства от кредитната ми карта
НАСА ускорява темпото с по един робот към Луната всеки месец от 2027 г.
Великден 2026: По-малко шоколад за повече пари
Иран нападна Ерусалим: Чуха се експлозии и предупредителни сирени
Рецепта за карфиол на фурна с домашен чеснов сос
Мачовете по телевизията днес, 21 март
Борнемут и Манчестър Юнайтед си спретнаха зрелищно реми на „Виталити“
Байерн Мюнхен - Унион Берлин
Евертън - Челси
Край на мълчанието! „Извършителят“ на дузпата от мача Левски-Локо Пд проговори
Аржентина ще мери сили с екзотичен отбор след пропадането „Финалисима“
Таро карта за 21 март, събота
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Затварят участък от булевард "Осми приморски полк" на 26 март
Актьорът Михаил Мутафов бе отличен за цялостно творчество
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната