Среднодневното производство на петрол във всеки от следващите месеци да не превишава рекордното ниво от януари тази година, а замразяването на добива да трае до 1 октомври 2016 г. Това пише в проект на споразумение между водещите страни производителки на "черното злато“, разгласен за срещата им в Доха в неделя, пише Ройтерс.
Предвижда се споразумението да е валидно до 1 октомври, а след това големите държави производителки на петрол ще се съберат отново през октомври в Русия, за да обсъдят напредъка по своето намерение да дирижират "прогресивно възстановяване на петролния пазар“, пише в документа.
Финално одобрение на проекта на споразумение няма, но редица висши приближени до петролните министри на страните коментират, че са оптимистично настроени относно постигане на сделка.
Производителите ще продължат да работят по процеса на консултации помежду им в търсене на най-добрия начин за стимулиране на петролния пазар, а сделката ще бъде отворена, така че и други държави да могат да се присъединят, гласи проектът на споразумение.
Иран, който е член на ОПЕК, вече заяви, че няма да участва в неделната среща, тъй като няма да приеме каквито и да са предложения за замразяване на производството.
Същевременно Саудитска Арабия ще представи подробен план за подготовка на кралството за ерата след петрола на 25 април, разкри принц Мохаммед бин Салман, който е и председател на изпълнителния съвет на Saudi Arabian Oil, в интервю за Bloomberg.
"Визията на Кралство Саудитска Арабия“ ще обхване няколко програми за развитие, икономически, социални и други, каза принцът, който е втори по ред престолонаследник и водеща сила в икономическата политика на страната.
Една част от плана е т.нар. Програма за национална трансформация. Тя ще бъде стартирана месец или 45 дни след обявяването на цялостната визия този месец. Планът за трансформиране на Saudi Aramco от петролна компания в енергиен и индустриален конгломерат, както и бъдещето на Публичния инвестиционен фонд, също ще бъдат част от обширната визия.
Принцът на Саудитска Арабия опитва да преоформи икономиката, за да намали зависимостта на страната от петрола след срива в цените. В плана има идея за увеличаване на непетролните приходи със 100 млрд. долара до 2020 г., както и превръщането на Публичния инвестиционен фонд в най-големия държавен фонд в света за най-ценните активи на кралството.
След това фондът ще играе основна роля в икономиката, като инвестира у дома и в чужбина. Планира се делът на чуждестранните
Още икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Румънският парламент отхвърли правителството на номинирания за премиер Адриан Вещя
Технологичният сектор повлече надолу S&P 500 в началото на седмицата
Кадър на деня за 22 юни
Lucid ще съкрати около 18% от работната си сила в САЩ
К. Йорданов: Волатилността в преговорите за Близкия изток ще продължи и на пазарите
SpaceX подготвя дебют на облигационния пазар за 20 млрд. долара
Как да запазим двигателя "студен" през лятото?
Електромобилният бум се пропуква: Различни посоки за ключовите пазари
Рецепта за домашен хляб с чесън и билки за Еньовден
Безопасна ли е лазерната епилация през лятото?
Диетолог разкри колко вода да пием, за да отслабнем ефективно
Географията като съдба: Провалят ли се големите български проекти
Янис ще има нов отбор до часове
Спортът по телевизията днес, 23 юни
Мачовете по телевизията днес, 23 юни
Валенсия докосва баскетболната титла на Испания
Норвегия – Сенегал
ФИФА обяви Меси за №1 в историята на Мондиалите след рекордните 18 гола
Пиесата „Любов в насрещното“ на Здрава Каменова се превръща в роман
Поверията за здраве на Еньовден
Дневен хороскоп за 23 юни, вторник
Изберете карта и вижте какво ви очаква до края на лятото
„Лятна буря“ от Сандра Браун
Италианска торта Camilla с моркови и бадеми
Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Изложба събира близо 40 варненски художници по повод 100 години ММФ „Варненско лято“
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения