IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

САЩ и Китай намаляват зависимостта си една от друга

Китай се стреми да си осигури контрола на зона, през която минават 40% от доставките на Пекин на петрол

САЩ и Китай намаляват зависимостта си една от друга

Въпреки че темата на срещата на финансовите министри на Г-20 в Китай беше по-скоро Brexit, проблемите в Южнокитайско море ще бъдат обсъждани на срещата на лидерите на двайсетте най–големи икономики на 4 и 5 септември в Ханджоу.

Това заяви проф. Нако Стефанов от Софийския университет в ефира на Bloomberg TV Bulgaria. Той говори за срещата, провела се миналия уикенд в Ченгду, напрежението в Жълто море, сепаратисткия ислямистки тероризъм в Северозападен Китай и за цялостната политика в Азия.

По думите му, както Пекин, така и Вашингтон, "се опитват да се измъкнат от голямата търговска зависимост помежду си“. САЩ се опитва да замести китайския внос с производство на място, но на различно технологично ниво, каза проф. Стефанов в допълнение на тенденцията при Поднебесната империя водещ двигател на икономиката да бъде вътрешното потребление, а не износа към богатите страни.

Китай се стреми да си осигури контрола на зона, през която минават 40% от доставките на Пекин на петрол, заяви проф. Стефанов. Поднебесната империя се опитва да остави този проблем да бъде решен именно от страните, имащи пряко отношение към него, допълни той, подчертавайки отказа на Пекин да зачете последното решение на съда в Хага.  

Вижте повече във видеото на Bloomberg TV Bulgaria 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата