Кампанията по договаряне на рентите за стопанската 2017/2018 започна. Крупните собственици на земя също са по-гъвкави. На пазара вече има оферти за отдаване под наем на атрактивни парцели с търгове. Инициатор е дружеството за управление на поземлени активи Агрион.
За всеки от имотите ще се търсят по няколко оферти, за да се гарантира конкурентният принцип и реално да се види какво могат да си позволят да отделят като рентно плащане земеделците. Документи се приемат от 22 март в офисите на Агрион в цялата страна. Компанията е първата в своя бранш, която въвежда подобен пазарен механизъм за отдаване на земята.
„За втора поредна година разчитаме на съвсем нов и според нас по-справедлив подход на договаряне. Вместо пряко да влизаме в преговори с арендаторите, решихме да организираме търгове. Така всеки с интерес в земеделието ще може да се възползва от възможността да наеме атрактивни парцели. Никой няма да се ползва с преимущество, а победителят ще се определя от офертите на кандидатите”, коментираха от дружеството.
От дружеството очакват интерес към предложените парцели за наемане да има и от фермери от други отрасли на земеделието извън зърнопроизводството – плодове и зеленчуци, животновъди, биопроизводители, които тепърва преживяват своя ренесанс.
Резултатите от миналогодишната кампания по отдаване в дружеството показаха също и влизане на по-малки арендатори в нови землища.Търговете позволяват развитието на малките ферми, които имат шанс да преодолеят капсулирането между арендаторите в някои региони.
Рентите варират в доста широк диапазон в различните райони на страната, защото зависят от няколко важни фактора - качеството на земята, мястото, големината, добивите и изкупните цени. Те пък се влияят от други допълнителни външни пазарни тенденции.
Фермерите основно търсят да наемат окрупнени парцели, защото по-малките с много наследници са трудни и скъпи за управление. Дори при обработваемите ниви никой не иска да взема разпокъсани парцели, попаднали в ръцете на много наследници. Повечето от стопаните търсят уедрени парцели, каквито обаче се срещат рядко. Именно разпокъсаността е основната причина земята да е с ниска цена. Отживяла практика е рентата да се изплаща в натура с произведената продукция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Жилищният пазар у нас навлиза в нов етап: с по-бавен ръст, но повече инвеститори
Три бивши пазарни фаворита са двигателят на европейските разпродажби за 420 млрд. евро
Кирил Белелиев: В условията на криза зелената енергия е стратегическа за Европа
Еврото се готви да изпрати най-лошото си тримесечие от 2024 г. насам
Volvo ще продава ексклузивно модели на китайската Lynk & Co в Европа
Държавата отново предлага на аукцион десетгодишни облигации за 150 млн. евро
Зърнопроизводителите на ръба: Поскъпването на торове и горива заплашва сектора
Този сок може да ви вреди повече, отколкото мислите
Кръв и отпадни води: БАБХ проверява замърсяването на река Лесидренска
Бащата на починалото в болница 4-годишно дете сезира прокуратурата
Подготовка за изборите на 19 април: Организация, контрол и предизвикателства
Гатузо се провикна: Не трябва да мислим за тревата! Да играем!
Гана уволни селекционера си след боя от Германия
Мачовете по телевизията днес, 31 март
Милиарди на "Герена": Обявиха новия собственик на Левски!
Неприятна вест застигна Левски в навечерието на шампионския маратон
Левски изпревари графика
Какви послания ви носят повтарящите се числа на часовника?
Изберете карта и вижте какво ви очаква в следващите три месеца
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
5 метода, които ще ви помогнат видимо да намалите целулита
5 семена, които нутриционистите препоръчват – помагат за хормонален баланс
Нумерологична прогноза за 31 март
Иран атакува танкер край Дубай, цените на петролен рязко се повишиха
И Рая Назарян отиде в Киев
Оставиха в ареста убиеца на бащата, опитал да защити дъщеря си
Спипаха поредния наквасен шофьор зад волана във Варненско
Смениха деня на мача на Олимпик със Спартак II
Удар: Разбиха международната мрежа „Оръжия срещу канабис“ при акция в България, Гърция и Испания
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?