Отдавна вече в БДЖ не се говори за фалит. Това беше тема през 2009-2010. За да се стигне до тук БДЖ извървя много дълъг и тежък път. 2011 имаше и стачка. Преструктурирахме цялата компания. Разделиха се пътнически и товарни превози. Извършихме тотална оптимизация и в двете дружества. Повече от 300 мерки са приложени в процеса на оздравяване на железниците. Тази нотификация идва като потвърждение за успеха на реформите и потвърждава, че и Европейската комисия смята, че компанията е жизненоспособна. Намираме се в последната, финална права, в спасяването на компанията. Това е една косвена подкрепа от страна на ЕС с решението на държавата да предостави на БДЖ 224 млн. лв. Това каза изп. директор на Холдинг БДЖ Владимир Владимиров в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
"След това трябва да започнем преговори с кредиторите за погасяване на задълженията. Имаме и 21 проекта, по които работим, за да преминем от фазата на оздравяване на компанията към фаза на развитие". "Ключовият проект е, че най-късно септември месец, ще се стартира процедура по закупуване на нови, модерни влакове, за да може в края на този мандат на правителството да имаме и нови влакове, които да се движат по релсите на България".
Отпускането на средствата за БДЖ е обвързано с концесията на Летище София, припомни гостът. Той каза, че преговорите с Министерството на финансите винаги са тежки, но "този път се надяваме да бъдат и успешни". Министерството, естествено, е по-консервативна институция и търси баланс на интереси, но "ще се търси мостово финансиране до приключване на концесията, след което тези средства ще бъдат възстановени на държавата".
"БДЖ пътнически превози няма как да бъде печеливша, защото изпълнява социална функция, но БДЖ е длъжница на българските граждани. Вярвам, че с тази нотификация може да се очаква постепенно подобряване на услугата. Можем да очакваме, че през следващите 10-на години, ако държавата се ангажира с по-умерено, но редовно финансиране от тук нататък, ще имаме железница със съвременни влакове, която е равностойна на железниците в Европейския съюз".
Какви са очакванията за преговорите с кредиторите и с Министерството на финансите? Какво се случва с товарните превози? Какви са другите проекти, по които работи БДЖ към момента?
Повече можете да видите на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Февруари донесе слаб ръст на посещенията на чужденци в България
ЕЦБ: Американските потребители и вносители са най-засегнати от митата на Тръмп
Бизнес климатът в България се влошава през март
„Замръзналото кралство“ вече си има свой дом в „Дисниленд Париж“ след разширяване за 2 млрд. евро
Акциите на европейските банки прекъсват рекордната серия от 13 тримесечия на поскъпване
Николай Вълканов: До средата на годината не се очаква поскъпване на храните
Нейнски, Гюров и Запрянов на визита в белязания от войната Киев (СНИМКИ)
46 000 чужденци от 86 страни работят в България
Близо 600 сигнала за изборни нарушения, най-много са от Бургас, София и Враца
Прокуратурата настоява за психиатрично настаняване на жената, намушкала чужденци
Маскирани мъже откраднаха картини за €9 млн. от музей в Италия за под три минути
Огнище на морбили във Врачанско: Инфекциозните отделения са на ръба
Една обиколка разлика и щях да спечеля, ядосваше се Ръсел
Betvam фаворизира Барселона срещу Атлетико Мадрид в Шампионска лига
Бивши звезди на Италия искат Пио Еспозито титуляр срещу Босна
Сираков каза истината за новия собственик на Левски
Милан се цели в Рашфорд и Беланова
Сан Марино съветва Италия за Босна
Високопротеинова супа с кюфтенца и зеленчуци
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Екип на ЦКБ засади 180 фиданки от бял бор в екоинициатива до Перник
Историческата драма „Константин Философ“ тръгва по Bulgaria ON AIR от 2 април
Седмичен хороскоп за 30 март – 5 април 2026
Стана ясно кога ще отвори отново басейн "Делфини" във Варна
Благотворителна кампания осигурява продукти за варненските бездомници
Оставиха в ареста, мъжа пребил и ограбил чужденец във Варна
Спипаха поредна порция нарушители зад волана във Варненско
Ремонтът на пътя „Аспарухово“ – „Галата“ все още не е приключил
Ая Касабова е избрана за ветроходец на 2025 г
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята
Защо никой не смее да отвори гробницата на първия китайски император вече 2200 години?
Инцидент: Астронавт на НАСА загуби говора си в космоса, лекарите са в недоумение
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство