Най-изгодният вариант е България да стане собственик на бъдещата АЕЦ "Белене". Нашите деца ще плащат за АЕЦ "Белене", казват протестиращите срещу проекта. Ние, като потребители, така или иначе ще плащаме за тока, който използваме. Въпросът е какъв ток ще ни се дава. Това каза Станислав Георгиев, изп. секретар на "Булатом", в ефира на Bloomberg TV Bulgariа. Гостът коментира рестартът на проекта "Белене". Вчера протестиращи излязоха против опита на правителството да бъде възобновен проектът за изграждане на АЕЦ "Белене".
"Живеем вече в нови условия. В България вече работи енергийната борса. Ясно е, че бъдещето на енергетиката е, че който произвежда добре и на приемливи цени, той ще продава. Ние, като крайни потребители, така или иначе ще си плащаме тока. Енергийната борса е гаранция, че на нас ще ни се предлага продукт, който е на най-приемливи цени".
Обръщаме се към реалността, която е в момента. Ако не е АЕЦ "Козлодуй", с неговото евтино производство, след 30 години на експлоатация, след удължаване на периода на експлоатация, това е балансьорът, който ни дава възможност да плащаме далеч по-ниска цена за киловат час, отколкото в Европа. В момента най-високите цени в България са около 8 евроцента, а в Европа плащат между 20 и 30 евроцента. Това е реалността в момента и тя е благодарение на съществуването на АЕЦ "Козлодуй". Той е балансьорът в нашата система, подчерта събеседникът.
"Решенията в ядрената енергетика винаги са били политически. (...) Какъв ще бъде начинът за изпълнение на проекта "Белене"? Това зависи от начина, по който ще изпълни решението на парламента енергийният министър, а то е до края на юни месец да се даде пътната карта, която ще даде вариантите, по които може да се продължи проектът".
Най-изгодният вариант е България да стане не само участник, но и собственик на бъдещата електроцентрала, каза Георгиев. "През последните повече от 20 години преход България получи много финансова помощ от Европа. Но ако погледнем къде отидоха тези пари, ще видим, че те отидоха в строителство на пътища, водоснабдителни системи, благоустрояване и т.н. Това въобще не е лошо, но не мога да си спомня случай, в който те да са отишли за създаване на фабрика, която дава работни места, добавя стойност и дава ръст на икономиката. Такова нещо няма. В момента се предлага един проект, той е много дългосрочен и има особености, но този проект гарантира възвращаемост, не само едно към едно, но и едно към десет, а и повече".
"Ако се осъществи проектът "Белене" такъв, какъвто бе през 2012, това не е само руски проект. 40% от технологията на централата беше с участието на западни изпълнители".
Какъв трябва да бъде икономическият модел за реализиране на проекта АЕЦ "Белене"? Как трябва да се отговори на упреците, че с осъществяването на проекта "Белене" засилваме своята енергийна зависимост от Русия? Бързо или бавно се случват нещата около проекта "Белене"?
Повече вижте на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
К. Желев: Проблемите на автомобилната общност у нас трябва да се решават конструктивно в диалог с властта
Източният фланг на НАТО поема повече разходи за американски бази, за да успокои Тръмп?
Веселин Коларов: US Open може да постави рекорд от 100 млн. долара
"Двоен удар" по търговски център в Кривий Рих уби поне 15 души*
Държавната платформа на Украйна за дарения набра почти 4 млрд. долара
Европейските фондови пазари прекъснаха най-дългата серия със загуби след септември 2023 г.
Как да изглеждаме скъпо, без да харчим много
Ново проучване преобръща представите за влиянието на екраните при децата
Кръстовище в София със странна светофарна уредба: За малко да ме отнесе трамвай
Рецепта за патладжан ветрило с домати и сирене
Мощен старт! Арсенал започна защитата на титлата си с бой над новак
Драма на „Тича“! Черно море грабна първа победа за сезона
Саръбоюков остана осми на Диамантената лига в Лозана
Ландо Норис вярва в защитата на титлата си
Интер взе национал на Англия за 30 млн. евро
Роналдо заби първи гол след сватбата с Джорджина
Таро карта за 22 август, събота - Паж на жезлите
Дневен хороскоп за 22 август, събота
Популярният менталист Lior Suchard се завръща в България
3 зодии с повече късмет в седмицата от 24 до 30 август 2026
9 летни храни срещу задържане на излишни течности
Нумерологична прогноза за септември 2026
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Откриха мъртъв генерал-майор от ФСБ в оставка в Москва