IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Износът на България за страни от ЕС намаля с 4% за година

Вносът на стоки от Европа спада с 9.2%

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

През 2020 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 4.1% спрямо 2019 г. и е в размер на 35 836.5 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция, Франция и Белгия, които формират 70.2% от износа за държавите - членки на ЕС.

През декември 2020 г. износът на стоки от България за ЕС се увеличава с 10.3% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 2 705.2 млн. Лева.

През 2020 г. при износа на стоки от България за ЕС, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, най-голям ръст в сравнение с 2019 г. е отбелязан в секторите „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (32.3%) и „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (23.0%).

Най-голям спад се наблюдава в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (42.7%).

Вносът на стоки в България от ЕС през 2020 г. спада с 9.2% спрямо 2019 г. и е на стойност 36 555.6 млн. лева (по цени CIF)1 . Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Румъния, Италия, Гърция и Нидерландия.

През декември 2020 г. вносът на стоки в България от държавите - членки на ЕС, се увеличава с 1.3% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 3 184.2 млн. лева.

При вноса на стоки от ЕС, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, през 2020 г. най-голямо увеличение спрямо 2019 г. е отчетено в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (9.9%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)“2 (50.2%).

Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) на България с ЕС през 2020 г. е отрицателно и е на стойност 719.1 млн. лева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата