В сферата на изкуствения интелект, дроновете, 5G мрежата се извършва глобална битка. Всяка една държава, която се превърне в лидер в тези сфери, ще диктува бъдещето. Именно в сектора на високите технологии ще бъде натискът, който се оказва върху Китай. Това смята проф. Димитър Хаджиниколов, катедра "МИО и Бизнес", УНСС, в ефира на предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.
Под влияние на САЩ няколко европейски държави ограничиха китайските компании за изграждането на 5G инфраструктура. Този процес засегна и България, където също са други доставчиците.
"Това ще бъде и пътят на европейските държави. Затова беше и приетият от Сената Закон за инвестициите и конкуренцията. Неговата цел е да регулира това САЩ да не загубят своите водещи позиции в областта на чиповете и новите технологии, свързани с изкуствения интелект“, обясни гостът пред Bloomberg TV Bulgaria.
По време на срещата на Г-7 в обща декларация световните лидери критикуваха Китай.
Гостът коментира, че тези търкания между САЩ и Китай не се случват за първи път. Новото е, че САЩ искат да обединят в тази своя позиция и европейските страни.
"Германия е изключително заинтересована от китайския пазар. В Китай например повечето таксита са Volkswagen. Германия е отворена икономика и двете страни имат общи интереси в развитието на глобалната търговия. Трудно бих допуснал, че там могат да възникнат противопоставяния. Същият е случаят и с Италия. Източна Европа 17+1 е процес, които се развива. Срещата на Г-7 не очерта някаква разделителна линия”, каза още експертът.
Когато става въпрос за икономическите отношения между ЕС и Китай, трябва да разграничаваме търговията и инвестициите.
"В сферата на търговията ребалансирането изглежда като трудна задача, тъй като Китай е основният доставчик на стоки. В инвестиционната схема Пекин не допуска чужди инвестиции в определени отрасли. Беше постигнато мащабно инвестиционно споразумение, което беше замразено от Европейския парламент. За момента европейската позиция е в областта на инвестициите да се оказва натиск върху Китай“.
На срещата на Г-7 се спомена, че е възможно да се запазят големите емитенти на въглероден диоксид, ако те успеят да въведат технологии за улавяне и складиране на този въглероден диоксид.
"България е една от най-големите замърсители в Европа главно заради нашата икономика. Би трябвало да се имплементират технологии за улавяне и складиране на въглероден диоксид у нас“.
Друга тема от разговора бе новината, че страните от Г-7 постигнаха напредък относно данъчното облагане на големите компании.
"Ние имаме най-ниския корпоративен данък в ЕС – по-нисък от Кипър и Ирландия. Това не доведе до бум на чуждите инвестиции. Проблемът в България е средата за развитие на бизнеса“, допълни проф. Димитър Хаджиниколов.
Целия разговор вижте във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Банка ДСК: Средният размер на потребителските кредити расте с 15% за година
"Сирма Груп Холдинг" увеличава приходите и удвоява печалбата за първото тримесечие
ЕК започва наказателна процедура срещу България заради етикетирането на стоките
СОС потвърди изграждането на 75-метрова сграда в столичния квартал „Младост”
Кристин Лагард: Доверието в централните банки е ключово в новия световен ред
"ИПО Растеж" е осъществило първата си инвестиция - в акции на "Хелиос Марин"
Астрологичен обрат през юни: 5 зодии започват незабравимо приключение
AI и мода: Хуманоидни роботи превзеха подиума в Южна Корея (СНИМКИ)
В "Денят ON AIR" днес от 19:15 часа: Незаконното строителство във Варна, оставката на Сарафов, разпита на кмета на Кърджали
Мъж наръга с нож трима души на гара в Швейцария
Ерол Мюмюн след разпита в МВР: Не съм престъпник и не се крия от никого
Военноморските сили спасиха двама бедстващи с обърната лодка край нос Атия
Влахович отлага, Юве се насочва към Матета
Надал се натряскал с текила, преди да награби Шакира
Горчив обрат и загуба за Дени Глушкова в Сърбия
Барса и Реал се боричкат за Гвардиол
Феде Валверде: Получих подкрепата и обичта на всички фенове на Реал
ЦСКА се завръща в елита
Любовен хороскоп за юни 2026
5 хита от световните подиуми, които да пренесете в летния си гардероб
Задължителни неща, които се носят на Задушница
Лесно фрикасе с гъби
3 зодии, за които животът става много по-лесен след 28 май 2026
„Таблетът е пасивна игра – там някой ти казва какво да правиш“
Кметът Коцев пред ОбС-Варна: Eдно от най-нереформираните звена е именно строителният контрол
Спипаха трима с наркотици по улиците на Варна
Мото шествие във Варна ще почете паметта на загиналия моторист Алекс
Спад на имотните сделки в големите градове: Във Варна е 16%
Нов общински съветник положи клетва във Варна
Нов механизъм ще облекчава визите за туристи и работници
Учени с тревожна прогноза: Човечеството може да намалее наполовина до 2064 г.
Слънцето може да „счупи“ светофарите: Как магнитните бури застрашават влаковете
27 световни събития в един месец: Космосът е на дневен ред
Китайската Galactic Energy завърши стартовия комплекс за ракета Pallas-1: Готви се за полет
НАСА откри нов материал с потенциал за бъдещи лунни мисии
ЕКА избра две нови „Скаут“ мисии за изследване на горите и земната атмосфера