Геополитическата обстановка често е основен компонент в движението на цените на основните зърнени контракти по световните борсови пазари. След като се разбра, че споразумението за износ на зърно от Украйна продължава да работи и Русия няма да приключи участието си в него, това "запазване" на възможностите за износ, както и добрата реколта успокоиха котировките на борсите в Европа и отвъд океана и поевтиняването е повсеместно, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ), предаде БТА.
Преди седмица цените на пшеницата в САЩ тръгнаха надолу и понижението беше чувствително, сега има незначително помръдване от 1 долар до 362 долара за тон. Във Франция тенденцията е също надолу - с 13 евро до 323 евро за тон. В Украйна с доставка до Унгария и в Русия отново нямаше промяна и цените на пшеницата останаха съответно 290 долара за тон и 310 долара за тон.
Продължава поевтиняването на царевицата. В САЩ цената й е с минус 13 долара до 326 долара за тон, а Франция я следва със спад от 23 евро до 320 евро/тон. В Русия след застоя на цената промяната е с 20 долара надолу до 270 долара за тон.
Цената на ечемика във Франция намаля с поредните 15 евро до 288 евро за тон, а в Русия ечемикът поевтинява с 13 долара до 272 долара за тон.
Рапицата на борсата Юронекст (Euronext) стана рекордьор, като изгуби 37,50 евро до нива от 599,50 евро/тон.
Цената на нерафинираното слънчогледово олио на борсата в Ротердам с доставка през декември обърна тренда с минус 70 долара до 1340 долара за тон. Рафинираната захар също тръгна надолу - с 21,7 долара, достигайки 533,40 долара тон на борсата в Лондон.
На Софийска стокова борса котировките за зърно са стабилни и търсенето за големи количества хлебна пшеница продължава. След сделките от началото на месеца, които се сключиха на цена от 730 лв./тон, с доставка на място, търсенето продължава на начална цена от 680 лв./тон. Фуражна пшеница в големи количества се търси на начална цена от 615 лв./тон. Има заявки за покупка на маслодаен слънчоглед на 1000 лв./тон. Всички цени са без ДДС.
На ССБ през седмицата традиционно се търгуваше с енергоносители: природен газ се продаде на 2104,20 лв./хил.куб.м, дизелово гориво Б6 - в рамките на 2791,67-2797,30 лв./хил.л, автомобилен бензин А95Н се реализира от 1972 до 2400 лв./хил.л, газ пропан-бутан на цена 925 лв./хил.л, и газьол за ПКЦ в диапазон от 2522,98 до 2780,72 лв./хил.л.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Слабите отчети на технологичните компании в Китай подчертават затрудненията в сектора
Кадър на деня за 5 април
Как AI стартъпите се опитват да решат един от най-големите проблеми в търговията на дребно
Страните от ОПЕК+ договориха увеличение на добивите на петрол с 206 хил. барела на ден от май
Акция на седмицата: „Стара планина холд“ АД
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
Времето в понеделник: Слънце и температури до 24 градуса
Хороскоп за 6 април: Отлични финанси и добри новини за няколко зодии
Скандално: Заведение не пуска клиенти в тоалетната, праща ги да ползват в съседен магазин
Четири китайски зодии оставят трудностите в миналото на 6 април
От HelpBook: Множество обяви за търговия с животни, нужен е контрол
"Лудогорец" победи ЦСКА 1948 с 3:0 и съкрати дистанцията до върха
Спортът по телевизията днес, 6 април
Мачовете по телевизията днес, 6 април
Ключова фигура напуска Гражданите след края на сезона
Драма с дузпи прати Лийдс в топ 4 на ФА Къп след 39 години
Интер, Милан и Ювентус играят в Астралия през август
Нумерологична прогноза за 6 април
Дневен хороскоп за 6 април, понеделник
Седмичен хороскоп за 6 – 12 април 2026
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Вучич обмисля модела Румен Радев, в открит съюз с играча на Кремъл Вулин
САЩ изчерпват запасите си от стелт ракети JASSM-ER
Как пандемията от COVID-19 се превърна във втори провал за Ерик Клептън и вероятно последен
Плугчиева: Споразумението с Украйна е подписано без да бъде съгласувано с президента
Чаша-две вино дневно може да забави стареенето при мъжете – но не и при жените
Напрежението между САЩ и Европа поставя под въпрос бъдещето на НАТО
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация