Промяна предстои с бутилките минерална вода, които се продават у нас. Причината е директива на Брюксел, за неизпълнението на която ЕК ни готви наказателна процедура.
Името на извора или находището за вода трябва да е написано на етикета на бутилката с букви, които са с 1,5 пъти по-големи от марката, ако тя е различна от мястото, където се добива, съобщава „Телеграф”.
Предлагането на бутилки в нарушение на това изискване трябва да е изрично забранено. Това е заложено в европейска директива, която е започнала наказателна процедура за България заради неизпълнението й.
В документа изрично е записано, че се забранява предлагане на пазара на натурална минерална вода от един и същи извор под повече от едно търговско описание.
Това на практика означава, че може да има само една марка за един извор. В евродирективата е предвидено, когато има търговско описание, различно от наименованието на извора или мястото на неговата експлоатация,то да се посочва с букви, чиито височина и широчина са поне един и половина пъти по-големи от най-големите букви, използвани за търговското описание.
За да се изпълни изискването, от Министерството на здравеопазването предлагат промени в Закона за храните, където също има текстове за предлагането на бутилирани води относно находищата, от които се извличат. Така се въвеждат определения за понятията „находище“ и „подземно водно тяло“.
Определението за находище е подземно водно тяло, съдържащо минерални води, еднотипни по химически състав и свойства, от което се добива минералната вода. А за второто определението е обем подземни води в рамките на един водоносен хоризонт, от който се добива изворната вода.

Nvidia инвестира 2 млрд. долара в Marvell Technology, ще развива партньорство
Dow започва последната търговския сесия за март с ръст от над 400 пункта*
Защитавала ли е Унгария интересите на Кремъл пред ЕС?
Петролните компании ще приберат 24 млрд. евро неочаквана печалба от европейските шофьори
Златото ще изпрати март с най-големия си ценови спад от почти 17 години насам
Как българският бизнес може да избегне рискове при търговия с Китай
Жълт код за проливни дъждове в две области утре (+КАРТА)
Драстичен скок на цените на горивата в ОАЕ от 1 април
Задържаха нелегални млечни продукти на "Капитан Андреево"
Полицията задържа шофьор с рекордните 4,46 промила алкохол в Бургас
И Любо Пенев със силни думи за Боби Михайлов
Ники Михайлов към Боби: Почивай в мир! Обичам те безкрайно
Ето кой е най-великият боксьор на нашето време
Де Дзерби кани Неста в Тотнъм
Царукян ще бъде резерва за Топурия – Гейджи
Без технология на голлинията на Босна - Италия
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Програмата на Театър „София“ за месец април
Кои са звездите в турския хитов сериал „Игра на съдбата“
AURA: Temple of Eos разгръща нови измерения с 23 нови артисти и две нови сцени
Тази вечер: Снимат сериал в центъра на Варна
Съюза на пенсионерите във Варна отчете дейността си за 2025 г.
Окръжна прокуратура - Добрич образува производство за смъртта на 4-годишното дете
Черно море и Спартак 1918 изказаха съболезнования по повод кончината на Борислав Михайлов
БАБХ затегна контрола върху вноса на храни от Турция
Цената на дизела с нов рекорд
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените