Българският бизнес осъзнава нуждата от адаптация, но много компании, особено извън ИТ сектора, не се смятат за готови да внедрят тези нови технологии. Това каза Станислав Опаранов, директор на консултанска компания в България, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Антонио Костадинов.
"В глобален мащаб бизнесът продължава да се притеснява изключително много за кибер рисковете, за рисковете, свързани с външни компании, които доставят все повече кибер услуги. Тревогите са свързани и с наличието на квалифициран персонал. Други важни рискове, които притесняват бордовете на директорите са свързани с икономическите условия, както и с навлизането на изкуствения интелект".
Според проучването на компанията основните рискове, идентифицирани от българския бизнес, включват на първо място недостига на квалифициран персонал, на второ - геополитическите промени и конфликти и на трето нестабилността на правителството и политическата обстановка в България.
В контекста на геополитическите промени и демографската криза, в България се наблюдава значително свиване на населението, което води до предизвикателства за бизнеса в намирането и задържането на квалифицирани кадри. България няма и традиции в привличането на чуждестранни работници, което усложнява ситуацията.
Относно влиянието на изкуствения интелект се наблюдава притеснение относно бързото изменение на бизнес моделите, което оставя компаниите уязвими от конкуренцията. Внедряването на AI носи и рискове, свързани с регулациите и необходимостта от обучение на персонала за работа с новите технологии.
"В България бизнесът оценява себе си като недостатъчно гъвкав и устойчив да се справя с тези бързи промени, които виждаме в бизнеса, в геополитически план. Този тип притеснение присъства в глобален мащаб, но много по-надолу в класацията на рисковете. Това означава, че българският бизнес оценява този пропуск за себе си и намира за изключително важно да си гъвкав и устойчив".
Тази година голям брой от рисковете присъства в топ 10 за първи път в глобален мащаб. Това ни казва следното, рисковете се променят изключително бързо и тази промяна става все по-бърза. Тоест, компаниите не могат да планират и не могат да се ориентират в това как да реагират на промените. А българският бизнес осъзнава, че тук имаме работа за вършене, обясни Опаранов.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Китай позволи ключов лихвен процент да спадне до рекордно ниско ниво
Мариана Хил: Изкуственият интелект няма да замени преводачите
Средният месечен размер на пенсията за април е 550 евро
От началото на годината Китай е изнесъл над 893 хил. електромобила
Япония отстъпва на трето място сред най-големите кредитори в света
Борсовият дебют на SpaceX привлича огромен интерес, но малко звездни IPO-та надминават пазара
Трагедията в Благоевград: Децата си поръчали LSD онлайн, обвиняемият не помни случилото се
След гонка и катастрофа в Бургас: Задържаха сириеца, превозвал мигранти в багажник
Мъж с нож вилня търговски комплекс София, нападна служители и полицай
Виктор Костов: Административни спънки и липса на информираност пречат на сектор "Култура"
ЦСКА след мача с "Лудогорец": Искаме доживотно наказание за съдиите!
Става страшно: От ЦСКА изреваха мощно за касапницата в Разград
Изненада: Лидер на Ливърпул е пред трансфер в Ювентус
Лидерът на Лудогорец стана "Футболист на Футболистите" в България
Важна новина за ЦСКА и Австрия
Левски размаза ЦСКА: „Сините“ отвяха "армейците" с 8 милиона
Тайсън Фюри и Златан Ибрахимович готвят сензационна покупка на клуб от Англия
Цветове и графити: Louis Vuitton представи круизната си колекция за 2027 (+Снимки)
Задължителни подавки за Черешова задушница
5 прически с минимална поддръжка
Как да разширим малкото жилище – идеи със сгъваеми мебели
Как да преговаряте за заплатата си, ако сте на средна възраст
Генетикът д-р Балабански: Човек не може да избяга от гените си, но има начини да удължим живота си
За тримесечие: 160 жилищни сгради във Варна и областта взели "Акт 16"
Варненци ще протестират за край на колите в Морската градина
Нешка Робева - една легенда на 80
Демерджиев: Имаме проблеми в много от структурите
Ето къде няма вода във Варна днес
Как Хеопсовата пирамида устоява на земетресения в продължение на хилядолетия?
Доказано: Хората наистина имат „трето око“ и ето къде се намира то
„Дронове глухарчета“ могат да картографират подземните лавови тунели на Марс
Ще ни позволи ли медицината да „надхитрим смъртта“?
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден