Магдалена Малеева е тенисистка, достигнала четвърто място в световната ранглиста. През 2006 г. създава „Горичка” - инициатива за обучения, разговори и дебати за устойчиво бъдеще. Разговаряме с Маги по повод форум „Заедно”, който ще се проведе на 27 април в Модерен театър в столицата.
Как и защо решихте да създадете каузата Горичка?
Имах нужда да направя нещо, с което повече хора да научат за нещата, които ме вълнуват. Когато започнахме, за устойчиво развитие или за промените в климата почти не се говореше, а това са изключително важни теми за всички нас, независимо зад каква ограда живеем.
Тази година ще има два форума на Горичка. Първият, който ще се проведе на 27 април, е с тема „Заедно“. Защо и как избрахте тази тема, какво да очакват хората, разкажете ни за лекторите?
Времената са такива. На разделение, плашат ни едни с други, възползват се от неспособността ни да сме заедно. Това е нещо, на което тепърва ще се учим. И вече много хора работят за това. Ние искахме да ги съберем заедно и да сме още една капка в чашата, за да започнем заедно да решаваме проблемите си, вместо да ги стоварваме на тези около и след нас. На сцената на форума ще има най-различни хора: криминолог, хижар, ромски журналист, архитект, психотерапевт, готвач, активист, алпинист, режисьор, политолог. Елате и ще изкарате един смислен ден.
Вашите инициативи винаги оправят послание към хората. Какво послание ще предадете от сцената на тазгодишния форум?
Нещо като “Сговорна дружина планина повдига.”
На форумите ви винаги присъстват интересни и грабващи с посланията си лектори. Имате ли мечта за някой лектор със световна популярност, един ден да бъде и на сцената на форум на Горичка?
Целта на форумите ни е по-скоро да насочва прожекторите към хората, които променят света тук, на мястото, на което сме. Нямаме амбиции да каним световни звезди, а по-скоро да открием в замърсения медиен контекст истински истории с наши герои.
За кого са форумите на Горичка?
За любопитни и ангажирани хора, които търсят надеждата в срещите си с други хора и са готови да чуят историите им. Интересно е, че на всеки форум идват много нови хора, не е затворено общество. Всеки път в началото питам “Колко от вас са тук за първи път” и повече от половината зала вдига ръка.
Вие сте посланик и на здравословните хранене и начин на живот. Много хора смятат, че това е лукс само за богатите. Какво бихте им казали, за да променят тези си убеждения?
За съжаление, много богати хора, които си купават най-скъпото масло за скъпата си кола, за да удължат живота на мотора й, не са готови да платят и един лев в повече за чиста храна. От моя опит не става въпрос за финансови възможности, а за любопитство, образование и отговорност към близките ти хора. Има толкова много храни, които е доказано, че водят до определени заболявания, чието лечение струва много повече. Да се храниш здравословно не струва по-скъпо, единственото, което се изисква, е да се интересуваш и да си информиран, а това вече не е лукс, а задължение. Здравето е богатство, парите са само средство.
Без какво не можете в своето ежедневие?
Без семейството и приятелите ми. Заедно в какво? Заедно в това да се справим с предизвикателствата, пред които е изправено нашето поколение, така че да не стоварваме нерешените проблеми на тези след нас, а напротив - да оставим света едно по-добро място.
Успехът има ли формула?
Успехът е различен за всеки. Невинаги стремежът към даден успех е здравословен. Ако дефинираме успех като това да се чустваме и да живеем добре заедно, то формулата е да даваме, без да искаме да получаваме. И да можем да прощаваме.
Останалата част от интервюто може да прочетете в Az-jenata.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Съживяването на криптовалутите предизвика ликвидации на къси позиции за рекордните 2,7 млрд. долара
Китайските производители на роботи все повече се стремят да направят хуманоидите полезни
Дългът на САЩ премина прага от 40 трлн. долара след удвояването му при Тръмп и Байдън
Samsung планира да върне към акционерите 72 млрд. долара
Петролът поскъпва след заплахите на Тръмп за "смазващи санкции" срещу Иран*
Моторът може да е готов за сезона, но готов ли е мотористът?
Георги Малчев: Възрастните хора могат да дадат много повече от един AI
Нов спад в нивото на Дунав е отчетен при Никопол, Русе и Силистра
Анализатори: Комуникацията на правителството е счупена, капанът е в Бюджет 2027
3 зодии са пред пробив в кариерата до края на август 2026 г.
Митничари хванаха над 600 гр злато за повече от 88 хил. евро
Вейповете и децата: Кашлица, астма, депресия и риск от пристрастяване към цигарите
Петър Витанов преди ОФИ Крит – ЦСКА: Червените имат сили за Лига Европа
ЦСКА лети в първенството и Европа, Давид Пастор: Борим се за първите места
Голяма промяна в Левски: Ето кой ще е новият генерален спонсор на шампионите
Сделка с 5 отбора прати силно крило в Кливланд Кавалиърс
ЦСКА реши за Джеймс Ето'о след офертата от 2,5 млн. евро
Мачовете по телевизията днес, 20 август
Направете антрето функционално пространство за всеки ден
Коя е любимата реплика на Захари Бахаров от „Под прикритие“ (Видео)
Нумерологична прогноза за 20 август
Как да създадете спокоен дом без стрес
Трикове и хитрини за отслабване след 30 и 40 години
Пилешко филе с лимон, билки и зеленчуци
Масаж на лицето - какви са ползите?
Повторни операции на яйчника и натрупващата се загуба на яйчников резерв
Кои са най-честите причини за понижено либидо при жените?
Остра интоксикация с фентанил – как се разпознава и лекува?
Влияние на високите летни температури върху функцията на мъжката репродуктивна система
Безплатни изследвания за мъжки стерилитет в УМБАЛ Бургас
Един от най-старите радиооркестри в Европа ще гостува за първи път във Варна
23 водни бази работят по морето, нови изисквания влизат в сила от догодина
Трима мъже се удавиха на Крапец
Безплатни прожекции във Варна показват тайните на Черно море
Заведенията с две и повече звезди са длъжни да поддържат ПОС терминали
Морската градина във Варна ще има Алея на туризма