Проверка на сигурността в американска компания е разкрила, че един от нейните служители е „аутсорснал“ работата си в Китай, съобщава BBC.
Въпросният служител е програмист на около 40 години. Той е плащал едва една пета от годишната си заплата, надхвърляща 100 хил. долара, на компания, базирана в Шенян, Китай, за да му върши работата.
Мобилният оператор Verizon съобщава, че схемата е била разкрита, след като американска компания е поискала да бъде извършен технически одит, подозирайки пробив в сигурността.
Миналата година компанията, която изпълнява инфраструктурни проекти, е поискала от мобилния оператор да разследва необичайна активност в нейната виртуална вътрешна мрежа (VPN).
„Компанията е позволявала на своите програмисти в определени дни да работят от вкъщи. Така на тях им е била предоставена стандартна VPN връзка още през 2010 г.“, казва Андрю Валантайн от Verizon.
Впоследствие компанията е забелязала отворена и активна в продължение на месеци VPN връзка между Шенян и дома на въпросния служител.
Тогава компанията се обърнала към Verizon да разследва случая, за който първоначално се е предполагало, че е промишлен шпионаж от страна на Китай.
„Разследването беше фокусирано върху служителя, чиито пароли са използвани за инициирането и поддържането на VPN връзка с Китай“. Програмистът, „тих и талантлив човек, владеещ няколко програмни езика, е отделял по-малко от една пета от заплатата си за китайската компания, която е вършела работата му“, посочва Валантайн.
„Той физически е изпратил чрез FedExed своя личен RSA (идентификационен) жокер, така че китайските подизпълнители да могат да се включват в системата от негово име и в работно време“, допълва той. „Съществуват доказателства, че той е прилагал същата измама едновременно в няколко компании, печелейки по няколко стотин хиляди долара на година. В същото време е плащал на китайската компания едва около 50 хил. долара“.
Oще новини за технологичните компании четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Телематик Интерактив България“ ще разпредели дивидент и за второ тримесечие от 0,15 евро на акция
ВСУ към руснаците в Крим: "Куфарите, гарата и към Русия". Киев отново гори
Цената на петрола се стабилизира, доставките през Ормузкия проток продължават*
Може ли манията около AI да препъне големите компании?
Кризата с горивата в Русия тласка повече купувачи към китайски електромобили
Политиката на Тръмп по депортация застрашава селските региони
Рецепта за кашкавал на фурна с масло и яйца
Експерти разработват нов метод за защита на Земята от магнитни бури
Учени предупреждават да не смесваме банан и горски плодове в смути
Слънцето и Сатурн в квадрат през юли вещаят проблеми в работата за 4 зодии
Неймар приключи с Бразилия
Мачовете по телевизията днес, 6 юли
Лудогорец отново е фаворит за титлата в Първа лига, Левски е втори, а ЦСКА изостава
Португалия – Испания
Левски готви седми трансфер: Шампионите работят по три варианта за нов централен защитник
Левски го чака: Оперираха Мазир Сула
Нумерологична прогноза за 6 юли
Сочно телешко със сладък картоф – протеинова вечеря
Мощен портал на 7/7 отключва късмета на 3 зодии
Йога за правилна стойка – 10-минутна практика при проблеми с кръста
На 6 юли имен ден празнуват Валентин и Валентина
Дневен хороскоп за 6 юли, понеделник
Мачовете и спортът по ТВ днес (2 юли)
Виц на деня - 6 юли
Неймар обяви края
Времето във Варна на 6 юли 2026
Жена загина при пожар в разградско село
"Войната" по пътищата взе две жертви за последните 24 часа
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство