Американският технологичен концерн Microsoft купува професионалната социална мрежа LinkedIn за 26,2 милиарда долара, като в сделката няма да има включено плащане с акции, а само с пари, обявиха двете компании, цитирани от MarketWatch.
Новината, обявена в понеделник следобед, веднага изстреля акциите на LinkedIn с 48% в предборсовата сесия. Сделката е една от най-големите в историята на Microsoft.
Концернът обяви, че ще плати 196 долара за акция, което представлява премия от 50% спрямо затварянето на сесията в петък. Microsoft ще финансира сделката чрез емитиране на нов дълг.
Предложението оценява LinkedIn на около 91 пъти над печалбата преди лихви, данъци, обезценяване и амортизация, показват данни на Bloomberg. Това е най-високият подобен параметър за поглъщане, оцнявавано на над 5 млрд. долара през тази година, показват данните.
Социалната мрежа ще запази своята марка, култура и независимост, а Джеф Уайнър ще остане на поста изпълнителен директор. Той ще докладва на главния изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела.„Заедно можем да ускорим растежа на LinkedIn", обяви Надела.
Очаква се сделката да бъде приключена до края на календарната година.
Акциите на LinkedIn, които се обезцениха с 42% от началото на годината досега, скочиха с 47% до 193,25 долара за брой в ранната сесия. Книжата на Microsoft се обезцениха с 4,2%.
Компаниите очакват да осъществят благодарение на сделката икономии в размер на 150 млн. долара на година до 2018 г. LinkedIn ще плати обезщетение от 725 млн. долара, ако се откаже от трансакцията.
„Днес няма един източник на истината за индивидуалните профили - данните са често разпръснати в много крайни точки, често с остаряла или непълна информация", заяви Microsoft в своя презентация за инвеститорите. „В бъдеще професионалните профили ще бъда единни и точните данни ще се показват в точното време в дадено приложение, било то Outlook, Skype, Office, или на друго място".
Microsoft обяви, че очаква LinkedIn, която ще бъде част от нейното поделение „Производителност и бизнес процеси“, да има минимално отрицателно въздействие – от около 1% от коригираната печалба за фискалните 2017 и 2018 години. Очаква се през 2019 г. благодарение на сделката да се увеличи печалбата на акция на Microsoft.
Повече по темата четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕК облекчава правилата за ESG отчетност за мениджърите на активи
Как социологията на изкуствения интелект ще влияе на последиците от навлизането на технологията
Китай не трябва да "катурне" долара, за да спечели валутната война
Обещанието за консолидация остава само на хартия
Украйна има необявени досега ракетни комплекси, които укрепват предимството ѝ в Черно море
Кадър на деня за 4 юли
Зеленчуците поевтиняват, но пилешкото месо поскъпва на борсите
Пеевски: Честит празник на МВР, бъдете горди и отстоявайте закона
Тридневен траур в Дупница след трагедията в река Струма
Дневен хороскоп за 5 юли: Емоции, нужда от пауза и размисъл за зодиите
Къде са днес? Съдбата на последните шестима треньори на ЦСКА
Часове до Европа! Хулио Веласкес реди пъзела на Левски
ЦСКА бръкна дълбоко за Сенси! Истинската цена на трансфера стана ясна
Ад в Баня Лука! Борац подпали града преди сблъсъка с Левски
Разкриха заплатата на Стефано Сенси в ЦСКА – взима повече от Лиъм Купър
Край на търпението: Левски се разделя с трансферна издънка
Поверия за Летен Атанасовден
Задължителни ястия за Летен Атанасовден
Ритуал за здраве на Летен Атанасовден
Друсани картофи с масло
Крехко печено свинско с ароматна глазура
Седмична таро прогноза за 6 – 12 юли
Григор Димитров бележи победи на "Уимбълдън"
По-евтини чушки, картофи и моркови, но по-скъпи краставици и домати на борсите у нас
Украйна удари голям петролен терминал в Санкт Петербург
Известен лекар катастрофира в Добрич, ще го оперират във Варна
Буря и хаос белязаха тържествата на Тръмп за Деня на независимостта във Вашингтон
Спартак Варна загуби от пловдивския Ботев във втората си лятна контрола
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“