Вирус поразява засекунди мобилните телефони, алармираха потърпевши търновци. Вирусът идва като безобиден и забавен видеоклип, носещ заглавието "Танцът на Хилари”.
При отваряне на клипчето обаче, наред с танцуващата на дисплея Хилари Клинтън, вирусът се активира, прониква в софтуера на мобилния телефон и го деформатира за секунди.
След което единственото, което може да бъде направено с телефона е той да бъде изхвърлен, обясняват техници.
Наред с това е възможно вирусът да копира и препраща към към своя създател и разпространител списъкът с всичките контакти и входящи и изходящи връзки на собственика на телефона, които по-късно могат да бъдат използвани за престъпни цели.
Това е поредният IT вирус след официално обявеният от експертите по киберсигурност на МВР криптовирус "Wanna Cry”, поразил стотици хиляди компютри в целия свят през последните дни, пише "Монитор".
През последните години създателите на компютърни вируси вече не се задоволяват само с пускането в мрежата на спамчета или вирусчета, вършещи безобидни шегички като триене на текстове или изписване на нецензурни съобщения и появата на весели човечета върху дисплеите на компютрите и другите устройства с IT софтуер.
Сега вирусите стават все по-брутални и комерсиални. В някои от случаите те са свързани с блокиране на копютъра и искане на "откуп" за разблокирането му. А в други случаи създателите на вируса го иползват за да събират данни и да точат информация, която след това продават или самите те използват.
Затова и специалистите по кибер сигурност предупреждават потребителите на интернет да не държат в компютрите и в паметта на мобилните си телефонни важна информация като лични данни и номера на банкови сметки и др. информация, до която злонмерените хакери могат да се доберат и да я откраднат.

Липсата на яснота около войната с Иран отново помрачи търговията на Wall Street
Кристофор Павлов: България може да си позволи да отлага проблема с високия бюджетен дефицит
Кадър на деня за 2 април
Румъния е похарчила 1 млрд. евро, за да защити валутата си през март
Европа прави обратен завой спрямо ядрената енергия
Свилен Колев: Покупателната ни способност се доближава до средното ниво в ЕС
Меркурий в тригон с Юпитер: Вселената изпраща вдъхновение на 4 зодии
Елдата: Безглутенова суперхрана с много ползи за здравето
Червено вино, бира или водка - какво наистина вреди на тялото
Късна емисия
Трансферна бомба: ЦСКА продава Лапоухов за 4 млн. долара
Спортът по телевизията днес, 3 април
Мачовете по телевизията днес, 3 април
Джон Хигинс пак обърна Марк Селби от 5-8 до 10-8
Новият бос на Тотнъм: Ще водя отбора и през следващия сезон
Феновете на ПАО си тръгнаха разочаровани от София
Какво се прави на Цветница – обичаи за здраве
3 домашни десерта за Цветница
Таро карта за 3 април, петък
Дневен хороскоп за 3 април, петък
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
Турският актьор Рамазан Тетик почина на едва 37 години
"Политико": България иска помощ от ЕС срещу намеса в изборите
Дечев към варненските полицаи: Бъдете безкомпромисни
Кремъл принуждава работодателите да изпращат по двама служители за фронта в Украйна
Турция ще командва група на НАТО за Черно море до 2028 г., после поемат България или Румъния
Искане за изтегляне на американска техника от България би било необосновано
Тръмп не може сам да изтегли САЩ от НАТО, но може да отслаби алианса
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия