Група астрономи предложиха аналог на закона на Мур, приложим в областта на търсенето на нови екзопланети. Изчисления на учените показват, че подобна на Земята планета, на която може да има живи същества, може да бъде открита с 50-процентова вероятност към май 2011 г. Статията на изследователите е дадена за публикуване в сп. PLoS ONE, а кратка нейна версия може да се прочете в New Scientist.
Законът на Мур е формулиран през 1965 г. от един от основателите на компанията Intel – Гордън Мур, в който той смята, че може да се предположи как ще се увеличава плътността на транзисторите върху чиповете, а оттам – и изчислителната мощ на процесорите.
Авторите на новата работа решили да изведат подобно правило за астрономията и с негова помощ да определят кога приблизително могат да бъдат открити планети, подобни на Земята. Първата екзопланета е открита през 1988 г., а известните планети при други звезди вече са над 490. За да определят тенденциите в динамиката на откриването на нови небесни тела, учените използвали данните от откриването на 370 екзопланети.
За оценка на потенциалната обитаемост на планетите учените използвали два основни критерия – нейната маса и температурата на повърхността. Нулево значение по скалата на обитаемост получавали планетите, които са абсолютно негодни за обитаване от живи същества от земен тип, а единица получавали планетите близнаци на Земята (въпреки че досега такива не са откривани).
Авторите анализирали по този критерий 370 екзопланети и съотнесли тези данни с датите на тяхното откриване. Въз основа на тези резултати изследователите се опитали да предскажат кога ще бъдат открити двойници на земята. Вероятността да се открие такова небесно тяло до 2020 г. според авторите е 75%, а до 2264 г. – 95%.
Не всички учени са съгласни с тези изводи. Критиците смятат, че в днешно време е трудно да се оцени как прогресът в развитието на технологиите ще се отрази на откриването на нови екзопланети, съобщава Lenta.ru.

Дигитализация и клиентско преживяване: Ролята на финтех сектора
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Европейските фондови пазари неглижираха развитието на конфликта в Иран
Украйна съобщи за унищожаването на установка на "Циркон", разположена в Крим*
Икономиката на ЕС - от глобализъм към протекционизъм
Пример за доброто: Момичета на 10 години върнаха изгубено портмоне
Румен Радев, АИКБ: Нужен е ясен пакет от мерки, а не символични компенсации
Централна емисия
Централна емисия
Квантовите тайни: Защо вселената се дели, а не се копира
Експерти: Координационното звено няма да реши проблема с купения вот
Край на драмата! Салах обяви официално напуска ли Ливърпул
Черно море с официална позиция
Берое шокира ЦСКА, Левски на полуфинал
Испански гранд има нов треньор
Разкриха плановете за връщането на Малена Замфирова в България
Чутовна издънка и грандиозен скандал в Реал Мадрид заради Мбапе
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
Някои българи влизат в имотния пазар с мисълта да излязат по-богати
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Доклад: Лавинообразен ръст на дрогирани и неправоспособни водачи през 2025 г.
Българи масово купуват имоти в Кавала, вдигнаха цената до 2000 евро на квадрат
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога