ЕС наложи ембарго върху доставките на оръжие за Сирия в отговор на жестокото потушаване на антиправителствените протести в страната.
В публикувано в Брюксел изявление се казва, че ЕС налага забрана за доставки в Сирия „на въоръжение и оборудване, което може да бъде използвано за репресивни цели“.
ЕС забрани също така на 13 членове на сирийското ръководство да влизат на негова територия и замрази техните европейски активи, посочва Би Би Си.
ООН изрази нарастващо безпокойство по повод ситуацията в град Дераа в южната част на Сирия, където според идващите оттам съобщения правителствените войски са убили десетки хора.
Междувременно правозащитници съобщават, че от западното предградие на Дамаск Муадхамия, което е отцепено от сирийската армия, се чува танкова стрелба.
Над Муадхамия се издигат стълбове черен дим. Антиправителствен активист съобщи за Би Би Си, че са били убити трима жители на предградието, а около 200 са арестувани.
Той каза, че „военните и служителите на спецслужбите са използвали цялата си налична сила срещу жителите на Муадхамия. Те искат да арестуват лидерите на протестното движение“.
По данни на правозащитници за 7 седмици антиправителствени протести в Сирия са загинали над 800 души, а хиляди са ранени.
Сирийските власти оспорват тези числа, като заявяват, че при безредиците са загинали 100 военнослужещи.
Сирийската армия продължава операцията по потушаване на протестите в градовете Хомс, Дераа и Банияс.
Достъпът в Сирия за чуждестранните журналисти е забранен, затова идващата оттам информация трудно може да бъде проверена.
В понеделник сирийски вестник публикува изявление на президента на страната Башар Асад, в което се казва, че „кризата ще мине и ще приключи, а административните и политическите реформи ще продължат“.
Асад призова сирийците „да се сплотят пред лицето на този заговор“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Вятърните турбини отчитат изненадващи печалби от войната в Иран
82% от хората в еврозоната подкрепят еврото, в България делът им нараства до 55%
Технологичният бум в Косово спасява младите хора от безработицата
Корабите по фериботната линия Варна – Батуми вече са два
Фондът Neo Ventures инвестира в българската компания за сателитни данни Sfera Technologies
План на Турция за морските зони може да подхрани напрежението в Източното Средиземноморие
Германия планира забрана на електронните цигари за еднократна употреба
5 зодии имат отличен хороскоп в седмицата от 11 до 17 май
Мръсният въздух води до преждевременна смърт – сред най-засегнатите държави сме
Алекс Николов ще играе за клуб от Иран
Новина от Левски: Драгич се завръща на "Герена"
Хуан Переа е аут от Левски
ПСЖ сериозно го закъса
ЦСКА се нуждае от още победи
Финт! Луис Енрике покани ПСЖ на рожден ден, но не присъства
Кои са най-драматичните зодии
Седмична нумерологична прогноза за 11 – 17 май
Любовен хороскоп за 11 – 17 май
2 рецепти за вечеря без въглехидрати
Нумерологична прогноза за 9 май
Изваяно дупе само с тези 5 упражнения вкъщи
Флагът на ЕС отново ще се развява на сградата на унгарския парламент
Хороскоп за 10 май 2026
Новият спортен министър откри Световната купа по гимнастика във Варна
Издирван мъж бе открит в критично състояние
Песков: Пътят към края на войната е дълъг и сложен
СЗО успокои: Рискът от заразяване с хантавирус е нисък
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus
Нова CRISPR система използва ДНК вместо РНК за откриване на генетични цели