По съвет на Русия Сирия подписа днес плана на Арабската лига за прекратяване на кризата в страната, съобщи външният министър Уалид Муалем. Споразумението позволява разполагане на арабски наблюдатели в Сирия. То бе сключено в централата на Арабската лига в Кайро.
Документът е подписан от заместник-министъра на външните работи на Сирия Файсал ал Макдад и Ахмед Бен Хели, заместник генерален секретар на Арабската лига.
"Те ни посъветваха да подпишем протокола и ние послушахме съвета им", каза Муалем на пресконференция, предавана по телевизията, визирайки Русия. Москва, която е дългогодишен съюзник на Дамаск, засили критиките си срещу кампанията на президента Башар Асад срещу протестиращите в проекторезолюция, представена пред Съвета за сигурност на ООН миналата седмица, припомня Ройтерс.
Сирия от седмици бавеше подписването на протокола за наблюдателите, макар че се бе съгласила с други части от плана.
Арабски наблюдатели ще започнат да пристигат в Сирия до два-три дни и ще посетят над 100 обекта в страната, съобщи генералният секретар на Арабската лига Набил ал Араби.
Арабската лига прекрати временно членството на Сирия и обяви санкции срещу Дамаск.
Шестима цивилни бяха убити днес от сирийските сили за сигурност в провинциите Дераа и Дейр аз Зур, а десетки са ранени, предаде Франс прес, като се позова на Сирийския център за наблюдение на правата на човека.
Трима цивилни са убити в село Курие в Дейр аз Зур при картечен обстрел след сблъсъци между армията и дезертьори. Млад мъж загина при безразборна стрелба в селището Аджами в Дераа, а двама цивилни са починали от раните си при нападение на силите за сигурност и армията срещу селището Хирак. Десетки са арестувани.
Десетки хиляди сирийци излязоха по улиците на Дамаск днес, за да протестират срещу смъртта на младо момиче, убито в неделя от силите за сигурност. 13-годишната Халя Мунаджид бе застреляна в гръб в историческия квартал Майдан в центъра на Дамаск, след като силите за сигурност откриха огън по демонстрация на студенти.
Хиляди поддръжници на президента Башар Асад също се събраха днес на голям площад в Дамаск на протест срещу наложените санкции от Арабската лига. Младите демонстранти развяват сирийски знамена и танцуват дабке (народен танц), възхвалявайки страната и президента Асад.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

КЗП ще се намеси при нелоялни практики в офертите за наеми в Бургас заради Евровизия
Германските компании са намалили инвестициите си в САЩ до тригодишно дъно
Парите от АІ помагат за запълването на празнините в луксозния сектор
ГЕРБ: След сто дни Румен Радев е властта и вече няма алиби
Сътресенията в Лондон и Дубай задвижват плановете на Турция да привлича богати хора
Ким Чен-ун и Владимир Путин потвърдиха близките отношения между Русия и КНДР
Обедна емисия
Стилияна Николова завърши седма във финала на обръч във Франкфурт
Дара взриви Варна на празника на града, вечерта завърши с пищна заря
ГЕРБ, ДБ и ПП с остри критики към кабинета "Радев" след първите 100 дни
Аморим разкритикува Леао
След страхотно представяне: Денчева става втора ракета на България
Жалко! Стилияна Николова остана без медал на обръч на Световното
Шаби Алонсо похвали феновете на Челси
Мохамед Салах дебютира за Трабзонспор в турската Супер лига
Мачовете по телевизията днес, 16 август
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
5 насекоми, които са полезни за градината
Седмична таро прогноза за 17 - 23 август
Късмет за 3 зодии в седмицата от 17 до 23 август 2026
10 признака, че отлагате щастието си - и как да спрете
4 сутрешни напитки за бърз метаболизъм
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Бронз за ансамбъла по художествена гимнастика на финала с 5 топки на Световното
ГЕРБ след 100 дни управление на Румен Радев: Толерансът изтече, започва търсенето на отговорност
Спартак Варна продава свой футболист в Саудитска арабия
Заливат ни нови наркотични вещества 150 пъти по-мощни от фентанила
Икономист: "Спекула 1:1" е едва третият фактор за инфлационния натиск
Празничният 15 август във Варна събра любители на класическата музика на площад „Независимост“