Иран "не ще прости" на арабските държави от Залива, ако подкрепят "заговорите" на САЩ срещу Техеран. Това заяви председателят на иранския парламент Али Лариджани, цитиран днес от медиите, предаде Франс прес.
"Препоръчваме на някои страни от региона, които подкрепиха (иракския диктатор) Саддам (Хюсейн) и подкрепят днес американските заговори срещу Иран, да променят политиката си", каза Лариджани.
"Иранската нация не ще им дари прошка отново и ако тези заговори срещу Иран се осъществят, това ще има последици за региона", добави Лариджани в "прозрачна алюзия за арабските страни от Залива", както посочва АФП.
Тези държави, по-специално Саудитска Арабия и Кувейт, предоставиха съществена финансова и политическа подкрепа на Ирак, управляван от Саддам Хюсейн, по време на осемгодишната му война срещу Иран (1980-1988 г.), пояснява агенцията.
Председателят на парламента - влиятелна фигура от консервативния лагер, властващ в Иран, отправи предупреждението си в момент, когато санкциите на САЩ и ЕС срещу Техеран са подсилени от януари с ембарго срещу централната банка и покупките на ирански петрол.
Рияд заяви, че е готов да предложи вместо иранския петрол свой, като увеличи добивите. Това разгневи Техеран, който нарече "неприятелско" поведението на саудитците, напомня АФП.
Отношенията между шиитски Иран и сунитските арабски монархии от Залива, трудно развиващи се след ислямската революция през 1979 г., силно се влошиха, откакто Саудитска Арабия предприе през март 2011 г. военна интервенция в Бахрейн, за да подпомогне сунитската династия в малкото кралство да потуши протестите на предимно шиитското население.
Иран яростно разкритикува тази разправа, с което си навлече обвинения в намеса от страна на Съвета за сътрудничество в Залива, обединяващ арабските монархии от региона. През октомври Вашингтон обяви, че е разкрит заговор, приписван на Иран, с цел убийство на саудитския посланик в САЩ.
Това изостри още повече напрежението между Техеран и Рияд, който отправи към Ислямската република завоалирани обвинения, че подстрекава шиитските демонстрации в Източна Саудитска Арабия, отбелязва БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Глобалните продажби на електромобили растат през октомври с 23% до 1,9 млн. броя
Световното производство на вино е ограничено от екстремни метеорологични условия
Ваучерите за храна на Кауфланд вече са в Булбанк Мобайл
„Булгаргаз“ предлага намаление на цената на природния газ с близо 1% за декември
КАБ иска широко обсъждане на предлаганите от кмета промени в структурата на Столична община
Сертифицирането на хладилни техници у нас е замразено – бизнесът чака внедряването на нови правила
Пожар изпепели къщата на семейство, Славка и синът ѝ се нуждаят от помощ
100 награди очакват своите победители в кампанията с карти Visa Fibank-eMAG
Заливат училища, детски градини и хотели с опасни имитиращи продукти?
Земетресение с магнитуд 5,2 по Рихтер разклати Кипър
Дани Стойкова за песента "Фантазия" и вдъхновението в музиката
Черно море с важна новина за "Битката за Варна"
Чистка на "Герена": Левски гони поне трима играчи
Левски се чуди как да бие шута на трансферна издънка
Искрата е запалена, ЦСКА започва да мачка
Шефът на съдиите в Англия замаза положението с отменения гол на Ливърпул
Цецо Найденов отново изригна във Фейсбук: Корумпета!
Есенни съвети за по-добро здраве: три ключови фактора
Ето как кафявата захар спасява от косопад
10 рецепти за начало на коледните пости
3 забрани за 14 ноември – денят на св. апостол Филип
Кой празнува имен ден на 14 ноември?
5 амулета, които ще ви донесат повече късмет до края на 2025-а
Държавата промени статута на имоти във Варна, Аксаково и Игнатиево
УНИЦЕФ и МОН с кампания срещу онлайн тормоза
Дядо Коледа очакват най-красивото детско писмо
Желязков: Очакваме третия транш от плана за възстановяване
Тежка катастрофа спря движението по ул. „Асен Разцветников“ във Варна
Военноморска база Варна отбелязва 128 години от създаването си
Днес Земята е под влиянието на силна магнитна буря
Учените обясниха „невъзможното“ сливане на две черни дупки
Археолози създадоха наръчник за колонизиране на други планети
Кой е създал мистериозните 5200 дупки в Андите в Перу
Наблюдаваме пика на метеорния поток Северни Тауриди
Изстрелват New Glenn на Blue Origin на 12 ноември