Страх от неговите врагове беше основната причина сирийският лидер Башар ал-Асад да се обърне за помощ към Москва, пише в свой коментар списание "Шпигел". "Но веднага след това идва и страхът от приятелите му", допълват представители от посолстовото на Русия в Москва.
А приятелят, от който го е страх, е Иран. Най-важният защитник на сирийския режим.
"Асад и тези около него се страхуват от иранците", казват руски източници. Арогантността на иранците, които третират Сирия като своя колония също допринася за това, продължават от посолството. И най-вече - Сирия не се доверява на целите на Техеран, за които позицията на Асад може би вече не е удобна. "Затова сирийците ни искат в страната!", твърдят от руска страна.
Но без помощта на шиитите от Иран, Афганистан, Пакистан, Ирак и Ливан, чието набиране и трансфер е организирано от Революционната гвардия на Иран - режимът на Асад отдавна щеше да загуби своите сили. Това поне твърдят руските представители от посолството в Дамаск. Въпреки това, техните думи се потвърждават от някои детайли и така се запълват празните пространства в една картина на режим, който зад кулисите е нестабилен, отбелязва изданието.
Иранската революционна гвардия отдавна планира и реализира някои от най-важните мисии и операции в сирийския режим. Те са отговорни за успешните офанзиви в Алепо и Дараа, които започнаха през 2013 г. В Иран Революционната гвардия е една от групировките, които са твърдо зад каузата за продължаване на "Ислямската революция" - победата на шиити над сунити. Те са държава в държавата, притежават няколко компании и са отговорни само пред върховния лидер Али Хаменей. Президентът Хасан Рухани няма каквато и да е власт над Революционната гвардия.
Техните цели са далеч отвъд възстановяване на статуквото в Сирия. В ранните месеци на 2013 г. Мехди Таеб, един от тези, които стоят зад намесата на Иран в Сирия, заяви "Сирия е 35-тата провинция на Иран и като такава е стратегическа за нас." В продължение на няколко десетилетия съюзът между Асад и Иран беше ползотворен. Но днес Асад разчита на Иран да остане на власт и Техеран се възползва от тази ситуация.
Техеран използва и цивилни, и военни методи, за да се установи в Сирия. Например шиитските сили на Хизбулла покрай границата с Ливан са подкрепяни от Иран. Създадени са и Националните отбранителни сили на Сирия, военни сили, които съществуват редом със сирийската армия. Бойците в редиците на Националните отбранителни сили са тренирани в Иран. "Шпигел" обаче отбелязва, че всъщност те са допринесли за дестабилизирането на някои региони в Сирия.
Смяна на ходовете
Въпреки създаването на отделни доброволчески отряди, най-важната промяна е в цивилния сектор. В Дамаск, Латакия и Джебла се отварят редица шиитски религиозни центрове за обучение. Тяхната цел е винаги да са в опозиция на сунитите, и дори алауитите, към които принадлежи Асад. Те се опитват да "коригират" шиитския ислям с проповедите си.
Всичко това предизвиква недоволство сред алауитите. "Те ни връщат хиляди години назад. Ние не носим чадори и не сме шиити!", недоволстват алауитите. А в новоотворена джамия в Латакия имамът е заявил "Ние не се нуждаем от вас. Имаме нужда от децата и внуците ви!".
В допълнение иранци купуват земи, директно или чрез посредници и заселват там шиити от други страни. Талиб Ибрахим, алауит от Масяф обобщава ситуация по следния начин: "Асад иска иранците на своя страна, но те все повече се намесват в идеологияа и вътрешните работи. Руснаците не правят това."
Ето защо Асад сега реши да довери съдбата на Сирия в ръцете на Русия, с която няма да има религиозни проблеми.
Войските на Москва поставят Асад в доста по-удобна позиция. Сега той разполага и с Иран, и с Русия на своя страна и може да продължи кампанията си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Унгарската опозиция се насочва към супермнозинство, Орбан призна "болезненото" поражение
Войните в Украйна и Иран катализираха революция при военноморските дронове
От язовири към сладолед - китайските инвестиции в Бразилия се пренасочват в търсене на потребители
Кадър на деня за 12 април
Правенето на бомби няма да спаси Volkswagen
Тръмп заяви, че САЩ ще блокират Ормузкия проток след провала на мирните преговори
Хороскоп за 13 април: Важни решения в кариерата и личния живот за зодиите
Зодиите, които бързо разпознават фалшиви личности
Първите признаци, че тренировките дават резултат
Големи благословии от Вселената за 4 зодии на 13 април
Спортът по телевизията днес, 13 април
Мачовете по телевизията днес, 13 април
От 0:2 до 4:3 срещу Комо! Интер докосва титлата
Капитан Петко и Специя се издъниха в Италия
Аврил Мати
Арсенал трепери! Ман Сити срази Челси и гледа към върха
Нумерологична прогноза за 13 април
Вкусна майонеза от сварените яйца за Великден
Дневен хороскоп за 13 април, понеделник
Кекс с бадемово брашно и портокали
Седмичен хороскоп за 13 -19 април
Изберете си шарено яйце и вижте какво важно събитие ви очаква през април
Изкуственият интелект прави потребителите по-нетърпеливи, показва ново изследване
Един от най-експлозивните вулкани на Земята тихо се презарежда с магма
Какво би станало, ако Османската империя беше оцеляла?
Шест причини, поради които световната криза ще надживее войната в Иран
Какво ще е времето утре?
Рядка комета ще бъде видима за първи път от 170 000 години
65 години от полета на първия човек в Космоса: Подвигът на Гагарин
С новите скафандри на НАСА астронавтите могат да оцелеят до 6 дни след авария
Астронавтите от „Артемида II“ се завърнаха на Земята след рекордна мисия до Луната
Скрит процес във водите на океаните затопля Земята
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята