Изтеглянето на Въздушно-космическите сили на Руската федерация може да окаже положително въздействие върху ситуацията в Сирия, смята британският външен министър Филип Хамънд, цитиран от ТАСС.
"Предприетата от Русия стъпка може да се окаже положителна, ако стане част от задължения за осъществяване от самите сирийци на процес за предаване на политическата власт и възобновяване на усилията за прекратяване на бойните действия", подчерта Хамънд в своята страница в Тwitter.
Членовете на Съвета за сигурност на ООН са се отнесли позитивно към решението на Русия да започне изтеглянето на основната част от своите сили от Сирия, заяви председателстващият съвета, анголският дипломат Исмаел Гаспар Мартинс.
"Всички го приехме позитивно. Това стана възможно благодарение на доброто сътрудничество между САЩ и Русия", каза той и посочи, че благодарение на предприетата стъпка конфликтът в Сирия може да поеме "по друг път".
Министрите на външните работи на Австралия и Иран приветстваха руското решение на съвместна пресконференция в Канбера.
"На този етап приветстваме това решение, което, надяваме се, ще означава, че Русия е убедена, че режимът на спиране на огъня в зоната на сирийския конфликт ще се запази", каза австралийският дипломат номер едно Джули Бишъп, цитиран от БТА.
Иранският министър Мохамад Джавад Зариф определи руското решение като "позитивен сигнал", както и като свидетелство, че "Русия не смята, че за поддържането на режима на прекратяване на огъня непременно трябва да се използва сила".
Сирийският министър на информацията Омран Ахед аз Зуби каза, че Русия "изпълнява задълженията си по политическата и военна координация между висшето ръководство на Руската федерация и Сирийската арабска република", а решението на Москва е било изцяло съгласувано с Дамаск.
Той потвърди, че "бойните операции срещу терористите в Сирия ще продължат с цялата си сериозност и непреклонност".
Сирийското военно командване разпространи изявление, в което посочва, че въоръжените сили ще се бият със същата решимост, както и преди, в координация с "приятелите и съюзниците", докато сигурността и стабилността не бъдат възстановени "върху всеки сантиметър от националната територия".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow се отдръпна от рекордното ниво, петролът отново поскъпна
Настъпва ли времето на „перфектния“ инфлуенсър
ЕС ще подобрява ефективността на центровете за данни с енергийни етикети
Съдът окончателно спря референдума срещу завода на Rheinmetall в Карлово
ЕП започна процедура за забрана на европейската партия на „Алтернатива за Германия“
De Beers намали значително цените на диамантите си за стеснения си кръг от купувачи
Спорт в горещините: Всичко, което трябва да знаем, за да тренираме безопасно
Скърцане и почукване под капака: Какво се опитва да ни каже колата?
Рецепта за бърза баница с майонеза
Стресът вреди на мозъка: Симптомите, които не бива да пренебрегваме
18-годишен загина при тежка катастрофа край Павел баня
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 8 юли
Швейцария пречупи Колумбия след дузпи и се класира за 1/4 финалите на Мондиал 2026
Том Брейди сравни обрата на Аржентина със Супербоул
Инфлуенсър разсеял Меси при дузпата (ВИДЕО)
ПО МИНУТИ: Швейцария - Колумбия 4:3, след дузпи
Световната преса във възторг от обрата на Аржентина
5 напитки, които хидратират тялото и намаляват целулита
Таро карта за 8 юли, сряда
Бързи кисели краставички
Дневен хороскоп за 8 юли, сряда
10 интериорни решения за малка всекидневна
Сериалът „Мамник“ получи три награди от международни филмови фестивали
В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
България с втория най-силен летен туристически пик в ЕС, изпреварена само от Хърватия
Как „Союз“ стига до МКС за три часа: Обяснение на свръхбързата схема за скачване
Слънцето е зелено джудже: 7 изненадващи факта за звездите
САЩ се сдобиха с ново космическо оръжие за неутрализиране на вражески сателити
Древен „изгубен свят“, открит в Калифорния, пренаписва историята на първите американци
Учени разкриха кога New Horizons ще достигне границите на Слънчевата система
Антропогенният шум застрашава фауната в Антарктика