Идната неделя 16-годишният иракчанин Осама бин Ладен Хусейн щеше да промени името си, превърнало се за него в бреме, ако четири дни преди това не беше загинал от токов удар при работа, предаде Франс прес.
"Той беше роден в края на 2001 г., точно след атентатите на Ал Каида срещу кулите близнаци (в Ню Йорк) на 11 септември", обясни за АФП негов братовчед - Моханад. По това време саудитецът Осама бил Ладен беше шеф на Ал Каида, припомня БТА.
Братовчедът каза, че при управлението на Саддам Хюсеин иракският печат е представял Бин Ладен като герой, а не като терорист, и затова бащата на момчето му дал това име.
Детето обаче страдало заради името си. След оглавената от САЩ инвазия в Ирак през 2003 г. американски войници претърсили дома му, като разбрали, че там живее Бин Ладен, след което момчето не смеело да излезе от сунитския си квартал Азамия в Багдад, за да не попадне на контролен пост.
За да припечелва, Осама продавал чай на улицата. Щастието му се усмихнало, когато бил интервюиран от местна телевизия.
"Министърът на вътрешните работи Касем ал Араджи видя по телевизията интервюто ми, в което момчето молеше да промени името си, и преди два месеца поиска да го срещна със семейството му", разказа пред АФП журналистът Ахмад ал Хадж.
"Осама бил Ладен беше ужасен на влизане в "зелената зона" (изключително строго охраняван район в Багдад, където се намират министерствата), но министърът го предразположи. Той дори му подари iPhone и му каза да си избере друго име", допълни журналистът.
Понеже младежът нямал конкретна идея, министърът предложил името Ахмад. В началото на тази седмица той бил уведомен, че в неделя ще получи новите си документи за самоличност.
Добил увереност, Осама си намерил работа в склад за резервни части. Вчера шефът му го пратил да вземе нещо от покрива, но той се подхлъзнал и за да не падне, се хванал за електрически кабел. Това му струвало живота.
Истинският Осама бин Ладен беше убит от американски войници на 2 май 2011 г. в Пакистан.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Pernod Ricard проучва придобиване на собственика на Jack Daniel's
Banking Today 2026 (Галерия)
С близо 1,7 млрд. евро ще се изпълняват проекти по програма „Развитие на регионите“
Лихвите по заемите намаляват през февруари
Как българският бизнес може да спечели от сделката ЕС-Австралия
Инвеститорите от Близкия изток могат да изоставят САЩ в критичен за Тръмп момент
Световни легенди в бойните спортове пристигат в Пловдив за лагера на SENSHI
Пожар в столичния "Бъкстон", открито е овъглено тяло
Шанс за майчинство: Откога София отваря инвитро програмата си за самотни жени (ВИДЕО)
Синдикати и бизнес предложиха на Гюров мерки срещу скъпите горива
Голяма новина за Роналдо
Вратарят на Левски взе балерина за жена
Селекционерът на Швейцария разкри защо Германия страда
Лудия се закани: Уругвай ще покаже най-доброто срещу Англия
ЦСКА с благородна кауза за Великден + ВИДЕО
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Третокласници от Нови пазар участваха във викторина за Първо българско царство
Българите кътат милиарди в банките
Третият музикален конкурс „Пиленце пее, мамо ма“ събира 70 млади изпълнители във Ветрино
Какво време ни очаква в петък?
Арестуваха четирима с дрога във Варна и Аксаково
Втора поредна победа на ОУ „Ангел Кънчев“ в спортния празник „Бързи и сръчни – Пролет 2026“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?
Междузвездният обект 3I/ATLAS може да съдържа остатъци от извънземно гориво