След преминалата в напрегната атмосфера срещу между турския президент Реджеп Тайип Ердоган и вицепремиера на САЩ Майк Пенс, посветена на операцията на турската армия в Северна Сирия, стана известно, че страните са постигнали споразумение в 13 точки, съобщи БТА.
Прекратяване на турската военна операцията в Северна Сирия срещу прекратяване на по-нататъшните санкции на Сащ срещу Турция е основната формула, по която страните са се договорили.
"Съединените щати разбират основателните безпокойства на Турция за сигурността на южната й граница", се казва в съвместното съобщение.
В изявление, което Майк Пенс направи в американското посолство в Анкара, той посочи: "САЩ и Турция се споразумяха за прекратяване на огъня в Сирия. Кюрдските сили ще се оттеглят в рамките на 120 часа. Президентът Тръмп е признателен на президента Ердоган", каза той.
Според турските източници обаче не става дума за прекратяване на военната операция, а само за временно спиране на сраженията.
"Ще дадем отсрочка в разстояние на 120 часа (пет дни) на военната операция "Извор на мира", за да се изтеглят кюрдските сили. Това не означава спиране на огъня, а само временно спиране на военните действия. Операцията "Извор на мира" ще приключи едва когато всички терористични сили се изтеглят от района, заяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу.
Турските медии разпространиха изявлението на американския президент Тръмп, в което се казва: "Чудесни новини от Турция. Пенс и Помпейо ще дадат пресконференция. Благодаря Ердоган. Ще се спаси животът на милиони ".
В договореното споразумение, което се състои от 13 точки, се посочва,че "Турция и Съединените щати са препотвърдили близките си отношения като членки на НАТО. Договорена е по-тясна координация на базата на общите интереси. Двете страни ще поддържат подхода "един за всички, всички за един" по отношение на техните ангажименти към територията на НАТО, защитата на населението срещу всякакви заплахи, спазването на правата на човека, на религиозните и етническите общности. Страните ще продължат съвместната борба в североизточната част на Сирия срещу "Ислямска държава", като по подходящ начин ще бъде извършено настаняването на разселените лица в центровете за задържане в районите, контролирани по-рано от ИД. Турската страна се ангажира да гарантира устойчивостта и сигурността на всички жители, на инфраструктурата в контролираната от турските сили зона за сигурност.
Подчертава се общата позиция за запазване на териториалната цялост на Сирия, както и за ръководения от ООН процес за слагане край на конфликта в Сирия в съответствие с резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН.
Предвижда се изземването на тежките оръжия от кюрдските сили и създаване на зона за сигурност от гледна точка на националната сигурност на Турция. Зоната за сигурност ще бъде под контрола на турските въоръжени сили, ще се засили и координацията между двете страни по този въпрос.Турската страна ще прекрати напълно операцията "Извор на мира" след оттеглянето на кюрдските сили.

Украйна съобщи за унищожаването на установка на "Циркон", разположена в Крим
Икономиката на ЕС - от глобализъм към протекционизъм
По-високите цени на петрола облекчават фискалната криза в Русия
Окончателно: Съдът спря поскъпването и разширяването на зоните за паркиране в София
НАСА ще строи база на Луната за 20 млрд. долара и космически кораб за Марс
Индексите на БФБ отчетоха понижения при слаба активност във вторник
Избори без доверие: Къде се къса системата?
Акцията на ГДБОП: Българи и румънци са арестувани за фалшивите евробанкноти
"Великденски обяд": Доброволци правят празника на самотни пенсионери незабравим
Важна информация за Фейгин
Модрич подкрепи Чилич в Маями
Лошо! Ас на Славия аут за България
ЦСКА с голяма новина за феновете
Национал на България с драматична победа в Хърватия
Реал, Ливърпул и Дортмунд в битка за звезда на Челси
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
3 важни поверия за Благовещение
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Доклад: Лавинообразен ръст на дрогирани и неправоспособни водачи през 2025 г.
Българи масово купуват имоти в Кавала, вдигнаха цената до 2000 евро на квадрат
Във Варна ще вали до Цветница
Пътна полиция-Варна: Проверките на водачи на тротинетки са целогодишни
Стела Николова: Годините безхаберие поставят Варна в тежка ситуация
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога
Meta инвестира $135 млрд. в „персонален свръхинтелект“ през 2026 г.