Мохамед ал Дебек, учител в Северна Сирия, стачкува: девалвацията на валутата в съседна Турция намали стойността на заплатата му с две трети. Неговият град Ал-Баб се намира в северен район на разкъсана от война Сирия, която през последните години де факто се превърна в турски протекторат, пише АФП, цитирана от БГНЕС.
Тъй като турската лира сега е основната валута в района, неотдавнашното й девалвиране причини множество проблеми на хората, живеещи там.
„Заплатата ми през 2017 г. беше 160 долара, но днес е около 50 долара“, каза 33-годишният мъж пред АФП. Заплатата му едва стига да си плати наема.
Анкара не само има военен контрол над граничния регион, но повечето от предлаганите на пазарите продукти и дори мобилният оператор също са турски.
Райони в Северна Сирия, управлявани от подкрепяни от Турция бунтовнически групи, приеха лирата като основна валута миналата година, заменяйки силно обезценената сирийска лира.
Турската лира е загубила 45 процента от стойността си спрямо долара само тази година и покупателната способност на жителите в Сирия е намаляла драстично.
„След срива на лирата бях принуден да си търся втора работа след часовете в училище“, каза той. Новата му следобедна работа в книжарница му носи още 40 долара, но и те не са му достатъчни, за да може да свърже двата края.
Турция управлява пряко няколко области в Северна Сирия и, за да затвърди присъствието си в района, инвестира сериозно в образованието, здравеопазването и други сектори.
Неотдавнашен доклад на ООН за хуманитарната ситуация установява, че "97 процента от населението, дори и тези, които имат работа, живеят в крайна бедност".
Инфлацията в Сирия расте също толкова бързо, колкото и в съседна Турция, като основните хранителни продукти като хляб се продават на рекордни цени и покупателната способност е най-ниската досега. А когато цената на една торба хляб спре да расте, казват местните, количеството хляб вътре намалява.
Хана ал-Ясбу, 36-годишна жена, останала вдовица при въздушен удар преди пет години, днес живее в лагер за разселени от войната хора.
Тя обикновено печели около 20 турски лири на ден, като прибира жито и картофи, достатъчно, за да стопли и нахрани петте си деца.
С дневния си доход от близо само долар и половина, Хана трябва да обикаля по села в провинцията, за да намери дърва за огрев.
„Мечтая си да имам 50 лири на ден, за да купувам храна за децата си, за да ги храня, за да не спят гладни“, каза тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Шнабел: ЕЦБ трябва да повиши лихвите през юни дори ако има мирно споразумение с Иран
Южнокорейският индекс Kospi достигна нов рекорд на фона на смесена търговия в Азия
Министърът на туризма очаква летният сезон да бъде сходен с миналогодишния
Никола Бакалов: Облигациите за 310 млн. евро са знак за доверието на международните инвеститори към Fibank
Мирното споразумение с Иран може да отнеме няколко дни, САЩ извършиха нови удари
Ford рестартира програмата си за Европа със седем нови модела
Криза в яслите: Недостигът на медицински сестри може да закрие стотици места в София
Георги Първанов: България вече не е страна за ниски заплати
Мирът като фасада: Защо САЩ и Иран едновременно преговарят и се нападат
Демерджиев: Не можем да си позволим повече да губим животите на нашите деца
Изненада: Лидер на Ливърпул е пред трансфер в Ювентус
Лидерът на Лудогорец стана "Футболист на Футболистите" в България
Важна новина за ЦСКА и Австрия
Левски размаза ЦСКА: „Сините“ отвяха "армейците" с 8 милиона
Тайсън Фюри и Златан Ибрахимович готвят сензационна покупка на клуб от Англия
Африканци разкриха истината около Ето'о и ЦСКА
Цветове и графити: Louis Vuitton представи круизната си колекция за 2027 (+Снимки)
Задължителни подавки за Черешова задушница
5 прически с минимална поддръжка
Как да разширим малкото жилище – идеи със сгъваеми мебели
Как да преговаряте за заплатата си, ако сте на средна възраст
Генетикът д-р Балабански: Човек не може да избяга от гените си, но има начини да удължим живота си
Ето къде няма вода във Варна днес
Трагедия край Варна! Мъж се блъсна и изгоря в автомобила си
Варна отбелязва Световния ден без тютюнопушене с поредица от инициативи
Горещата вълна във Франция взе седем жертви, пет от тях удавяния
Руски медии твърдят, че България е отказала виза на журналисти за европейско по художествена гимнастика във Варна
Нарушиха желязно правило в емблематична зала в Париж заради Лили Иванова
Доказано: Хората наистина имат „трето око“ и ето къде се намира то
„Дронове глухарчета“ могат да картографират подземните лавови тунели на Марс
Ще ни позволи ли медицината да „надхитрим смъртта“?
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора