Най-малко 152 палестинци са ранени при сблъсъци с израелската полиция за борба с безредиците в джамията Ал-Акса в Йерусалим, съобщи палестинският Червен полумесец, две седмици след началото на свещения за мюсюлманите месец Рамазан.
Израелските сили за сигурност са в състояние на повишена готовност след поредицата смъртоносни арабски улични нападения в страната през последните две седмици, а сблъсъците на свещеното място в Йерусалим крият риска да предизвикат отново по-широк конфликт между израелци и палестинци, предаде "Ройтерс".
Комплексът Ал-Акса, който се намира на върха на платото на Стария град и е известен на мюсюлманите като Ал-Харам ал-Шариф или Благородното светилище, а на евреите - като Храмовия хълм, е най-чувствителният обект в продължаващия с поколения конфликт.
В изявление на израелската полиция се казва, че стотици палестинци са хвърляли фойерверки и камъни по силите на реда и по близката еврейска молитвена зона на Западната стена в Стария град на Йерусалим след сутрешната молитва по време на Рамазана.
Полицията е влязла в комплекса "Ал-Акса", за да "разпръсне и отблъсне (тълпата) и да даде възможност на останалите поклонници да напуснат безопасно мястото", се казва в съобщението, като се добавя, че трима полицаи са били ранени при сблъсъците.По данни на Палестинския червен полумесец палестинците са получили наранявания предимно от гумени куршуми, побой, гумени куршуми и зашеметяващи гранати.
Полицията е задържала стотици палестинци, съобщи в Туитър говорителят на израелския премиер Нафтали Бенет.
"Работим за възстановяване на спокойствието, както на Храмовия хълм, така и в цял Израел. Наред с това се подготвяме за всеки сценарий и силите за сигурност са готови за всяка задача", каза Бенет.
Палестинското външно министерство, споменавайки насилието в Ал-Акса, заяви, че "държи Израел напълно и пряко отговорен за това престъпление и неговите последици".
"Необходима е незабавна намеса на международната общност, за да се спре израелската агресия срещу джамията Ал-Акса и да се предотврати излизането на нещата извън контрол", заяви Набил Абу Рудейнех, говорител на палестинския президент Махмуд Абас, който управлява самоуправляващите се райони на окупирания от Израел Западен бряг.
Хамас, палестинската ислямистка групировка, която контролира ивицата Газа, заяви, че Израел "носи отговорност за последствията".
Напрежението тази година се засили отчасти поради факта, че Рамадан съвпадна с еврейския празник Пасха.
Миналата година по време на мюсюлманския пост имаше нощни сблъсъци между палестинци и израелската полиция. Заплахите за изселване на палестинците в Източен Йерусалим и полицейските набези в Ал-Акса спомогнаха за разпалването на 11-дневната война между Израел и Газа, при която загинаха над 250 палестинци в Газа и 13 души в Израел.
От март насам израелските сили са убили 29 палестинци по време на извършване на обиски в Западния бряг, след като палестински нападатели убиха 14 израелци при поредица от нападения в израелски градове.
Ал-Акса е третото най-свято място в исляма и също така се почита от евреите като място, където се намират два древни храма.
Израел завладява Стария град и други части на Източен Йерусалим по време на Близкоизточната война през 1967 г. и твърди, че целият град е негова вечна, неделима столица. Палестинците се стремят Източен Йерусалим, включително неговите мюсюлмански, християнски и еврейски свети места, да стане столица на бъдеща държава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ няма да участват в срещата на Г-20 в Южна Африка заради "избиваните африканери"
Wall Street изтри загубите с надежда за решение на кризата с блокираната администрация
Ванс ще е кандидатът за президент на републиканците за следващия мандат, според Рубио
Киев обеща да "направи всичко" да ограничи руския петрол в Европа, Орбан получи дерогация от САЩ
Цените на храните в света са намалели за втори пореден месец през октомври
България е сред страните в ЕС с най-голям спад на стойността на земеделската продукция
Рецепта за крем карамел с тиква по японски
Три зодии започват нов етап на успех след 8 ноември
Късмет и любов за три китайски зодии от 10 до 16 ноември
"Блуждаеща планета" поглъща околната материя рекордно бързо
Олимпиакос надви Партизан в края, Реал взе Ел Класико с тройки
Сабаленка и Рибакина ще спорят за титлата във Финалния турнир в Рияд
Орела за грешника за Добруджа: Тази глупост граничи с не знам каква простотия!
Рибакина е на финал на Мастърса при жените
Божинов надъха Левски за дербито: Вярвам, че ще станете шампиони!
Трите Хикса разкри бъдещето си в Ботев Пд след първата победа на „Колежа“
Дневен хороскоп за 8 ноември, събота
Пало санто – срещу негативна енергия и за уют в дома
Уран преминава в Телец на 8 ноември – старото отпада от живота ни
Фрути акценти в маникюра – модерни за всеки сезон (+снимки)
Любовен хороскоп за ноември
Тест: Какво ви очаква през ноември
Внимание! Една маневра може да унищожи скоростната кутия
Радев призова за освобождаването на Никола Саркози
23-ма пияни или дрогирани водачи спипа МВР за ден
Катерачна боулдър среща за Купа „Одесос“ ще се проведе във Варна
Ограничават визите за руснаци в ЕС
Защо е важно за правата ни да имаме задължително писмена жалба?
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя
Най-старият и най-голям храм на маите е построен, за да изобрази Космоса
Как китовете могат да помогнат на хората да живеят 200 години