Една трета от Пакистан е под вода, съобщи министърът на климата в страната. Опустошителните внезапни наводнения заличиха пътища, домове и посеви, взеха над 1000 жертви и засегнаха 33 милиона пакистанци - един на всеки седми жител на страната. Цари хаос.
"Всичко е един голям океан, няма суша, която да изпомпва водата" - каза Шери Рехман, наричайки това "криза с невъобразими размери".
По официални данни жертвите от началото на сезона на мусоните през юни досега са най-малко 1136 души. От тях само 75 души са загинали само през последните 24 часа.
Летните дъждове са най-силните от десетилетие насам и за тях правителството обвинява изменението на климата. "Буквално една трета от Пакистан е под вода в момента, което надхвърля всички граници, всички норми, които сме виждали в миналото - казва Рехман пред АФП. - Никога не сме виждали подобно нещо."
Големите води в северната част на долината Сват в страната са отнесли мостове и пътища, отрязвайки цели села.
На хиляди хора, живеещи в планинския район, е наредено да се евакуират, но дори с помощта на хеликоптери властите все още се борят да достигнат до затрупаните.
"Село след село е заличено. Милиони къщи са разрушени", заяви министър-председателят Шехбаз Шариф в неделя, след като прелетя над района с хеликоптер.
Тези, които са успели да избягат, са били натъпкани в един от многото импровизирани лагери в цялата страна.
"Животът тук е мизерен. Самоуважението ни е поставено на карта", казва пред АФП пострадалият от наводненията Фазал Малик от училище, в което са настанени около 2500 евакуирани в северозападната провинция Хайбер Пахтунхва.
Провинции като Синд и Белуджистан са най-силно засегнати, но планинските райони в Хайбер Пахтунхва също са сериозно засегнати.Тазгодишният рекорден мусон е сравним с опустошителните наводнения от 2010 г. - най-смъртоносните в историята на Пакистан - при които загинаха повече от 2000 души.
Нараства и загрижеността за предстоящите разходи за възстановяване след това бедствие, а правителството на Пакистан призова за финансова помощ от агенции, приятелски държави и международни донори. Предварителната оценка сочи, че са необходими 10 милиарда долара - по думите на министъра на планирането Ахсан Икбал пред Ройтерс.
Почти половината от реколтата от памук в страната е унищожена, а зеленчуковите, овощните и оризовите полета са претърпели значителни щети, добави той.
В събота правителството на Обединеното кралство обяви, че е отпуснало до 1,5 млн. паунда (1,8 млн. долара) помощ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 16 ноември
Амбициите на Тръмп за възраждане на ядрената енергетика засега не се отплащат
Енергийният министър: При нужда отсрочката за "Лукойл" може да бъде удължена
Samsung планира да инвестира 310 млрд. долара в идните пет години
Западните санкции принуждават руснаците да се обърнат към местните вина
Най-горещата нова платформа за видео игри е... стара
Дългият път на София от 1879 година до днес
Везенков поведе "Олимпиакос" към седми пореден успех в Гърция
Централна емисия
Доматите и краставиците поевтиняват - вижте новите цени на пазара
Централна емисия
Цветомир Найденов се подигра на национал на България
Нагелсман разчита на двама за "финала" със Словакия
Ивайло Иванов спечели турнира по джудо в Загреб
Люк Литлър става №1 в света
Нов удар за Арсенал! Габриел контузен с националния на Бразилия
Везенков поведе Олимпиакос към победа в гръцкото първенство
Дневен хороскоп за 17 ноември, понеделник
Седмичен хороскоп за 17 – 23 ноември
Шоколадов пудинг без захар под 500 калории
Новолуние в Скорпион на 20 ноември – променяме живота си
5 амулета, които ще ви донесат повече късмет до края на 2025-а
Седмична таро прогноза за 17 – 23 ноември
Остава двойното поскъпване за паркиране в София
Съпругата на първия загинал в Чернобил почина, след като бе ранена при руска атака
Пожарникари помагат на четири деца да слязат от изоставена сграда
Нов ужас на пътя! Катастрофа взе жертва, двама са ранени
Папата призова световните лидери да подадат ръка на бедните
Авария оставя част от "Траката" без вода
Изненадващ обрат в магнитното поле на Земята
Китай откри най-голямото находище на злато от 1949 г.
Телескопът James Webb изготви първия „метеорологичен доклад“ за екзопланета
Да „паднеш“ върху Слънцето: впечатляващият кадър на Андрю Маккарти
Уникална мозаечна игрална дъска на маите е открита в Гватемала
Кометата C/2025 K1 (ATLAS) се разпадна на три части след преминаване край Слънцето