Техеран каза на арабските държави от Персийския залив, че би било "неприемливо", ако разрешат използването на тяхното въздушно пространство или военни бази срещу Иран и предупреди, че всеки подобен ход ще предизвика отговор, съобщава Ройтерс, цитирайки високопоставен ирански служител.
Официалният ирански представител, пожелал анонимност, коментира също, че каквито и да е действия от страна на държавите от Персийския залив за балансиране на петролните пазари, ако иранските енергийни съоръжения бъдат ударени от Израел, не са били част от дискусиите досега.Коментарите идват на фона на нарастваща загриженост относно възможно израелско отмъщение за иранската ракетна атака от миналата седмица, докато външният министър на Иран Абас Аракчи посещава Саудитска Арабия и други държави от Персийския залив, включително Катар, за разговори в сряда.
Те последваха дискусиите между Иран и арабските столици от Персийския залив миналата седмица в кулоарите на азиатска конференция в Катар, когато държавите от Персийския залив се опитаха да уверят Иран в неутралитета си във всеки конфликт между Техеран и Израел.
„Иран даде ясно да се разбере, че всяко действие на страна от Персийския залив срещу Техеран, независимо дали чрез използване на въздушно пространство, или военни бази, ще се разглежда от Техеран като действие, предприето от цялата група, и Техеран ще отговори по съответния начин“, каза още служителят пред агенцията. „Посланието подчерта необходимостта от регионално единство срещу Израел и значението на осигуряването на стабилност. Също така стана ясно, че всяка помощ за Израел, като например разрешаване на използването на въздушното пространство на регионална държава за действия срещу Иран, е неприемлива."
Президентът на САЩ Джо Байдън се очаква да проведе телефонен разговор с израелския премиер Бенямин Нетаняху, който ще включва обсъждане на всякакви планове за удар по Иран, според служител, запознат с въпроса.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Заплашени ли сме от нова криза при цените на храните?
Шимкус от ЕЦБ: Рано е да се каже какво решение ще бъде взето на заседанието през април
Г. Коджаиванов: Внедряването на 6G отваря път към автономни коли и виртуална реалност
Русия е готова да помогне за край на войната с Иран
Експерт: Дългосрочна война в Иран може да преобърне пазара на злато
Къде се намира България на икономическата карта на Европа в момента?
Без маркировка и в лоши хигиенни условия: Спряха 808 кг масло край Пловдив
Петя Димитрова е носител на специалното отличие "CEO на 2026" от 15-ото издание на Forbes Business Awards
Матева: Постигнато е съгласие за разпределението на СИК извън страната
Обедна емисия
Реал Мадрид с офанзива за ас на Ливърпул
Нов звучен шамар: Италия губи домакинството си за Евро 2032?
Легенда зове за "фундаментално преосмисляне" на футбола в Италия
Героят от финала на Мондиал 2014 взе съдбоносно решение
Любо Ганев разкри голямата цел на БФВолейбол
Надцакване: Ман Юнайтед и Ливърпул дават по 100 млн. евро за "бик"
Питка за Цветница
25 знака, че вселената иска да бъдете с определен партньор
Skindred се присъединяват към Hills of Rock 2026
Късметлийски дни през април за всички зодии
Какво се случва с кръвното налягане, ако ядете гъби редовно
Задължителни ястия за Лазаровден
Крилете на морето: Как млад архитект вижда бъдеща Варна
"Лазаровден в Екопарк Варна" се отлага за нова дата, вижте кога
10% по-скъпо агнешко за Великден очакват животновъди
Движението по "Хемус" в посока Варна е променено заради аварирал камион
Случаите на морбили в България се увеличават
България ще участва в преговори за отваряне на Ормузкия проток, но не и във военни коалиция
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия
Супервулкан в Япония се пробужда: Учени засякоха ново натрупване на магма
НАСА изстреля астронавти на историческа мисия до Луната
Китай представи най-тежкия товарен дрон в света с обсег от 3000 км
Предложиха нова мисия за изследване на Уран