Кухненското шкафче обикновено е натъпкано с 57 продукта, 13 от които е много вероятно да са с изтекъл срок на годност, пише в. "Дейли експрес". Най-често залежаващите в шкафовете продукти са подправките, консервираните храни и дресингите.
Проучването разкрива още, че освен кухненските шкафчета хладилниците и фризерите също са натъпкани с негодни за употреба замразени продукти.
"Когато купуваме храна, е важно тя да е прясна, за да се запазят ценните й съставки. За да се минимизира изхвърлянето на хранителни продукти, хората трябва да планират добре покупките и готвенето, както и да се откажат от практиката да се пазарува "за всеки случай", казва Робърт Хобсън от компанията, поръчала проучването.
Допитването разкрива, че според британците рискът да се използват продукти с изтекъл срок на годност до известна степен е оправдан. Най-често те рискуват с подправки, консервирани храни и не съвсем пресни плодове и зеленчуци.
Данните сочат, че един на всеки петима души е готов да консумира дори яйца с изтекъл срок на годност, но само ако са изминали три дни от посочената върху опаковката дата. Един на всеки десет участници в анкетата казва, че е склонен да използва месо за готвене, дори срокът му да е изтекъл преди четири до шест дни. Един на всеки шест е склонен да рискува с "просрочена" майонеза, а един на всеки седем не се притеснява да консумира готово ястие и след препоръчителния срок.
Проучването показва още, че откриването на изгнили зеленчуци в задната част на шкафа е обичайно явление за едно на всеки пет домакинства, тъй като щателното му почистване се случва веднъж на около пет месеца.
Данните сочат също, че един на всеки десет души никога не чисти шкафчетата с лекарства, а над 20 процента от анкетираните са проверявали съдържанието им само веднъж за последните пет години.
Близо една четвърт от британците признават, че са склонни да пият витамини и добавки с изтекъл срок на годност, като мнозина не крият, че дори не проверяват посочените на опаковката дати.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Американските индекси отчитат седмични спадове заради разрастващата се война в Близкия изток
Кинокритик: Малките филми показаха на големия Холивуд силата на разказа
Опозиционата консервативна полска партия PiS се разцепи
Илияна Йотова ще се кандидатира за президент на изборите през есента
Г. Дучев: Българският туризъм трябва да диверсифицира пазарите
Най-голямото руско нефтено пристанище на Черно море е спряло да товари петрол от вторник
Терзиев инспектира разширението на метрото: Последни тестове преди пускането на трасето
Забрани, поверия и обичаи за празника на Света Анна
Времето в събота: Дъждовно и ветровито с гръмотевици
Ремонтите на коли поскъпнаха драстично, електрониката e най-скъпа за поправяне
Тайсън Фюри загря за Джошуа с бой по поляк
Реал взривява пазара, плаща 100 млн. евро за "горещ бик"
Кошмар отпреди 11 години подгони Лудогорец
Рокадите на Веласкес държат Левски в бойна готовност
Рейналдо нямаше нищо, но Левски му даде всичко
Таралежът в гащите на ЦСКА
Поверия и забрани за Света Анна на 25 юли
Любовен хороскоп за 27 юли - 2 август
7 комбинации от храни за по-добро усвояване на хранителни вещества
7 ефективни натурални средства против комари
Нумерологична прогноза за 25 юли
Гръцка разядка Хориатики
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Мицетом – хронична инфекция, която постепенно разрушава тъканите
Експерти подготвят обновено клинично ръководство за лечение на рак на черния дроб
Виц на деня - 25 юли
Един район на Варна остава без ток днес
Времето днес: Променлива облачност с краткотрайни превалявания
Все повече шофьори избягват посещението при автомонтьор
Вижте защо не трябва да зареждате телефона си от USB портове в колата
Чист ли е въздухът във Варна? Проверете онлайн в реално време